Yaşam kalitemizin artmasında uykunun yeri büyük. Hayatımızda önemli bir yeri olan uykumuzun sağlıklı olması, tüm günümüzün nasıl geçeceğinin bir habercisi. Yatmadan hemen önce karbonhidrat tüketmek uyku esnasında yağ depolanmasına sebep olduğu bilinir ve yememizi 2,5-3 saat önce sonlandırmamız önerilir. Peki iyi bir uyku için uykudan önce yenmemesi gereken yiyecekler neler?

Acılı yiyecekler: Yatmadan önce acılı yiyecekler tüketirseniz, vücudunuzun ağırlaştığını hissedebilirsiniz. Bu da doğal olarak uyumanızı engeller.

Çikolata: Mutluluk hissi veren yiyeceklerden biri çikolata için zaman kavramı yoktur. Ama içinde yoğun kafein bulunduğundan dolayı  uykunuzun kaçırmasını sağlar

Mısır gevreği: Çok fazla nişasta ve şeker içeren mısır gevreğini sabah yemekte hiçbir sorun yoktur. Fakat akşamları midenizi rahatsız edecektir. Bu rahatsızlık uykularınızı kaçırabilir ve rahat uyumanızı engeller.

Dondurma: Şeker ve yağ deposu olan dondurma sıcak yaz akşamlarının vazgeçilmezidir. Vücudunuz dondurmayı sindirmeden uyursanız hem kilo alırsınız, hem de uyumakta zorlanır ve uyku kalitenizi düşürürsünüz.

NE? NASIL?  1 Ayda 15 kilo verdiren diyet listesi nasıl olmalı?

İzleyin: Geceleri yemek yemek niçin zararlıdır?

Abur cuburlar: Yağlı ve şekerli olan paketli gıdalar zaten zararlıdır. Ama bir de yatmadan önce yendiğinde sindirim sisteminin çalışmasını zorlaştırırlar.

Kırmızı et: Uykudan önce yendiğinde hazmetmek için enerji tüketimi yapması nedeniyle, dinlenmeye fırsat kalmayacaktır.