Düzenli ve kullanışlı bir gardıroba sahip olmak hepimizin planları arasında ama ya nereden başlayacağımızı bilmiyoruz ya da tekrar dağılacağını düşünerek üşeniyoruz. İşte sizin için dolap düzenleme ipuçlarını topladık.

Her sezon ‘mutlaka alınması gerekenler’ listemize yenileri ekleniyor. Sonbahar, kış, ilkbahar, yaz pek çok yeni giysi gardırobumuzda yerini alıyor. Ancak kalabalık içinde en sevdiğimiz tişörtümüz kayboluyor, üzerimize cuk oturan kotumuz bi türlü bulunamıyor. Peki, pek sevdiğimiz ama artık kullanmadığımız, üzerimize olmayan, eskiyen, soğuduğumuz kıyafetlerden nasıl kurtulabiliriz?

İzleyin: Stil Danışmanı ile Gardırop Detoksu Yapmaya Ne Dersiniz?

Son yıllarda özellikle Japonya, İskandinav ülkelerinde daha çok gördüğümüz sadeleşme akımı bizim gibi sıcakkanlı, eşyalarıyla duygusal bağ kuran Akdeniz kültürlerine de sirayet etmeye başladı. Bu akımın kuvvetli savunucuları dolabınızda sadece 10 parça eşya ile hayatınızı sürdürebileceğinizi iddia ediyor. O kadar radikal bir adım olmasa da en azından ihtiyaç duymadığınız, kullanmadığınız kıyafetlerden kurtulmak için rehberimizi takip edin.

NE? NASIL?  El, ayak ve bacak bakımı nasıl yapılır?

Dolabınız ferahladıkça siz de ferahlayacaksınız. Yepyeni kıyafetlerinizi ikinci el uygulamalarından satıp, yeni kıyafetleriniz için kaynak yaratmak da cabası. Ayrıca hiç giymediğiniz bir gömleğiniz kardeşinize çok yakıştığında, kıyafet kumbaralarına bağışladığınız kıyafetler ihtiyaç sahiplerine ulaştığında ya da atık kıyafetleriniz geri dönüşüme gittiğinde manevi olarak da büyük tatmin yaşayacağınız garanti…

Mutlaka kalacakları belirleyin

Üzerinize oturan giysiler, beyaz gömlekler, siyah atletler, kot pantolonlar, küçük siyah elbiseler, el çantaları, en rahat topuklu ayakkabılar, spor ayakkabılar… Elbette herkesin olmazsa olmazları ya da asla atılmayacaklar listesi vardır. Ama bu kıyafetleri belirlerken elinizden geldiğince sadeleşme gayretinde olun. Çok küçük-çok büyük, lekeli, yırtık, eski kıyafetlerinizi atarken hiç suçluluk duymanıza gerek yok. Aşınmış çoraplar, yırtık iç çamaşırları, rengi atmış tişörtler, artık tarzınıza uymayan aksesuarlar, deforme olmuş ayakkabılar, eski askılar evinizde sadece lüzumsuz bir kalabalık yaratıyor.

NE? NASIL?  Göbeklitepe neden piramitlerden daha önemli?

Alıp hiç giymediğiniz üzerinde etiketi duran, sizi rahatsız eden her şeyden kurtulun. Giydiğinizde kendinizi beğenmediğiniz giysileri de ne kadar güzel, trendy ve yeni olurlarsa olsunlar gidecekler kutusuna atın.

Video: Çağla | Gardırop Detoksu | Kıyafetlerimi Eliyorum | Moda – Güzellik

Kalanlar için yeni bir düzen belirleyin

Fazlalıklardan kurtulup rahatladık. Şimdi kalanları da düzene sokma vakti. Gardırobunuzun büyüklüğüne göre kutular, sepetler, organizerlar gibi yedek depolama alanlarından faydalabilirsiniz. Ancak burada önemli olan benzer eşyaları tek bir yerde depolamak. Örneğin fularları, şalları aynı çekmeye ya da kutuya koyun. Böylece aradığınızı bulmak çok daha kolay olur. Açıkta bıraktığınız ayakkabı, fular, aksesuar, küpe gibi eşyalarınızın aslında tozlandığını göz önünde bulundurun. Bu küçük eşyaları kolay ulaşılabilir dolap ve çekmecelerde depolamak ömürlerini uzatır.

Gardırobunuzda da kıyafetlerinizi yazlık / kışlık, renklere göre, türlere göre ayırıp düzenleyebilirsiniz. Örneğin, gömlekler tek bir dolapta renklerine göre askılara yerleştirilirse sabahları hazırlanma süreniz de kısalır.

NE? NASIL?  İdeal kilo nasıl hesaplanır?

Tekrar aynı hataya düşmeyin

Bu yorucu ama tatmin edici süreci tamamladığınızda kendinizi tebrik edin ve bir hediye verin. Eşyalarından kurtulamayan ve çöp evlerde oturan milyonlarca insanı düşününce insanın sahip olduklarına ne kadar bağlanabileceğini bir kere daha anlıyor insan. Peki bir sabah kalkıp yine kendinizi dolaptaki karmaşa içinde kotunuzu ararken bulmak istemiyorsanız ne yapmalısınız? Aslında tek bir kuralı uygularsanız, dolabınız bir daha asla eski kaotik günlerine dönmez. Dolabınız tekrar aşırı doldurma riskine karşı, aldığınız her yeni eşya karşılığında eski bir eşyayı dolabınızdan çıkarın. Alışveriş yaparken elinizi bir şeye attığınızda onu dolabınıza sokmak için neden vazgeçeceğinize karar verin. Bu alışkanlık hem gereksiz alışverişlerinizin önüne geçecek hem de dolaplarınızı sade ve düzenli tutacak.