Herkesin kendine özgü bir ses tonu vardır. Kiminin sesi ince,  kimininki ise kalın olabilir. İnce ses çirkindir, ya da kalın ses çirkindir diye birşey kesinlikle yoktur. Önemli olan sesin doğru kullanılmasıdır. Kullandığımız dil, cümle kuruş şeklimiz, kelimelerimizin sesi ve iletişim kişiliğimizdir.  Erkeklerin sesleri, ergenlik çağına girdiklerinde çatallanmaya başlar. Erkeklerin gırtlağı boğazın içlerine doğru ilerler ve sonra dışarıdan görünür hale gelir. Bu dışarıdan görünene “Adem elması” denir. Yaşlandıkça da ses telleriniz gevşiyor ve ses çıkardıkça hava sızdırıyorsunuz, böylece sesiniz hırıltılı bir hale geliyor.

Ses tonu neden önemlidir?

Çoğu insan kalın ses tonu yerine ince ses tonunu kullanır. Kalın ses tonu ile konuşmak biraz yorucudur.  İnce ses tonu biraz ben burada değilim algısı oluşturur.  Hiç kimse yumuşak bir ses tonuyla konuşurken gücünü ispatlayamaz. O nedenle doğru ses tonumuzu bulmamamız gerekir.

  • Kişiliğinizi göstermek,
  • Rakiplerinizden farklılaşmak,
  • Müşteri kazanmanıza veya onları korumanıza yardımcı olmak.
NE? NASIL?  Telefonun hoparlöründen ses gelmeme sorunu nasıl çözülür?

Sesimizi nasıl koruruz?

Sesi kötü etkileyen şeylerin başında ise sigara, kahve, bazı yiyecek ve reçeteli ilaçlar gelir; bunlar ağzınızı kurutabilir veya başka şekillerde sesinizi olumsuz etkileyebilir.

Ses tellerinizi nemli tutmak için günde 8-10 bardak su için. Sigara içmeyin, içilen ortamlarda bulunmayın.

Doğru yerde nefes almak önemlidir

Doğal olarak nefes almazsanız, sesiniz gergin çıkabilir. Hatta nefes almayı unutursanız, hızla tıkanırsınız ve konuşmanız kimsenin dinlemek istemeyeceği, doğal olmayan duraksamalarla bölünebilir. Duraklamaların kullanılabileceği birkaç amacınız olabilir; dinleyicilere söylediğiniz bir şeyi algılaması için zaman vermek, söylenecek bir şey ile ilgili beklentiler oluşturmak,  konuşmacının düzgün nefes almasını sağlamak.  Vurgular da oldukça önemlidir. Aynı cümlede bile, farklı kelimelerin vurgulanması, bir mesajın odağını değiştirebilir.

Video: Doğru Ses Tonu Nasıl Bulunur?

Duruş sesininizi düşündüğünüzden çok etkiler

Vücut duruşunuz, sesinizi tahmin edemeyeceğiniz kadar çok etkiler. Doğru duruş için; ayaklarınız omuz genişliğinde açık, bir ayak diğerine göre biraz daha önde, vücut ağırlığınız, topuklarda değil,  ayak tarak kemiklerinde , bedeniniz dik ve başınız hiçbir fazladan güç harcamayacak şekilde omuzlarınızın üzerinde dengede bulunmalıdır.