Çığ Nasıl Meydana Gelir ve Oluşur ? Çığ Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Çığ nedir ? Çığ oluşumunun nedenleri nelerdir ? Her kar yağdığında çığ oluşur mu ? Doğal afetler çığ.

Çığ doğal bir olay . Çığ oluşabilmesi için öncelikle kar yağması gerekiyor. Kar yağması çığ oluşumu için yeterli değildir. Çığ oluşabilmesi için kar yağması ve dik yamaçlar gerekiyor. Bu dik yamaçların olması da yetmiyor bu dik yamaçlarda bitki örtüsü olmaması gerekiyor. Çünkü bitki örtüsü olursa kar yağdıktan sonra çığ oluşumunu engeller. Doğu Anadolu bölgesinde bu tip çorak yerler oldukça fazladır. Çığ iki türlü oluşur. Bunlardan ilki:

Çığ Nasıl Meydana Gelir ve Oluşur ?

Çığ Nasıl Meydana Gelir ve Oluşur ?

Kar yağar ve aşırı miktarda yağan kar herhangi bir dış etken ile ses herhangi bir gürültüyle kayar ve aşağıya inmeye başlar. Bu kontrol edilmesi kolay olan çığ modelidir.

NE? NASIL?  Kıyafetlerdeki yemek yağı lekesi nasıl temizlenir?

İkincisi daha dikkat edilmesi gereken çığdır. Kar yağdıktan sonra hava açarsa üst seviyelerdeki kar erimeye başlar. Eriyen kar aşağıya doğru iner. Daha sonra havanın soğumasına bağlı olarak kaygan bir zemin oluşur. Bunun üzerine yeni kar yağarsa bu kar belli bir seviyeden sonra dış etkenlerle yada kaygan zemin yüzünden aşağıya doğru iner. Bu çok tehlikeli bir çığ tipidir. Önüne gelen her şeyi alıp götürebilir.

Çığın ölçülmesi ikazının yapılması dikkatli olunması gerekir. Çığ oluşumu olan bölgeler ikazı yapılarak sunni ses , top atışı gibi yöntemlerle dikkatli bir şekilde felaket olmadan önlenebilir. Bu konuya dikkat etmemiz gerekiyor.