Günlük yaşantımızda tükettiğimiz besinler arasında özellikle balık, birçok açıdan en sevilen ve sağlıklı yiyeceklerden biridir. Güzelce bir balık ayıklama ve pişirme işlemi ise bu harika lezzeti deneyimlemenin en önemli aşamaları arasındadır. Uygun ve gerektiği gibi bir balık ayıklama işlemi yapıldığında artık balığı pişirmeye hazır bir hale getiririz. Bu noktada bir balığın nasıl ayıklanması ve pişirmeye hazır hale getirilmesi hususunda bazı pratik ve önemli noktalara göre hareket etmek gerekir. Bu sayede ayıklama işlemini en temiz şekilde ve ayrıca oldukça kısa bir sürede tamamlamış oluruz.

Video: Palamut Balığı Nasıl Temizlenir ve Pişirilir En Pratik ve Kolay Yolu

Balık Ayıklama İşleminde Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

İyi bir balık ayıklama işleminde öncelikle balığın büyüklüğü, boyu ve yapısı gibi faktörler ön plana çıkmaktadır. Genel olarak baktığımızda küçük balıkların çok daha kolay ayıklandığını görebiliriz. Çünkü burada işlem biraz daha basit olur.

NE? NASIL?  Evde Kolay Dezenfekten Nasıl Yapılır! DSÖ'nün Önerdiği Formül!

Yapılması gereken, küçük balıkları temizlerken bir elimizle hafif sıkı tutup diğer elimizin işaret ve başparmağı yardımıyla kafa bölümünü ayırmaktır. Aynı şekilde işleme devam ederken karın kısmını da parmaklarımız yardımıyla sürerek temizleyebiliriz.

Video: Hamsi nasıl temizlenir? Kılçıksız hamsi nasıl temizlenir?

Bunu yaparken kılçık bölümünün de biraz yumuşamasıyla onu çıkarmak ve ayıklamak işlemi oldukça kolay hale gelir. Lezzet konusunda tercihimizi bunlardan biraz daha büyük olan orta ya da büyük boydaki balıklardan yana kullanırsak bir bıçaktan yardım almamız gerekecektir.

Balığın arka kısmında atık çıkardığı yere atılacak bir kesik ile iç organların dışarıya çıkması ve temizlenmesi sağlanır. Bıçak bu noktada bizlere çok yardımcı olacaktır. Zira balığın iç bölümünü ayıklama işlemini pratik olarak bu sayede gerçekleştiririz.

Balık Ayıklarken Dikkate Alınacak Bazı Hususlar

Balıklar her ne kadar boyları ve yapıları itibariyle birbirlerine göre bazı farklılıklar gösterse de aralarındaki önemli farklardan biri de üzerinde yer alan pul yapılarıdır. Bu bakımdan balık ayıklama ve temizleme işlemine geçmeden önce dikkate alınması gereken noktalardan biri de önce balığın üzerindeki pulların uzaklaştırılmasıdır.

NE? NASIL?  Zekat nasıl hesaplanır? Zekat kimlere farzdır?

Video: Çipura Balığı Nasıl Temizlenir?

Bunun için ise yapılması gereken pullu balıkları 3 ya da 5 dakika boyunca buzun olduğu bir suda yıkamaktır. Bunu yaptıktan sonra ise yine bıçak yardımıyla, bıçağın keskin olmayan diğer bölümü kullanarak bu pulları soymaya çalışmalıyız. Böylece balıkları ayıklama işlemini kolaylıkla gerçekleştiririz. Artık balıklar ister fileto ister dilim halinde pişirilmeye hazır bir haldedir.