Alışveriş merkezlerinin de bulunan ve satış politikası göz önüne alındığında hesaplı mağazalar olarak da bilinen ‘outlet mağazalar’ yer almaktadır. Outlet, İngilizce bir kelimedir. ‘Çıkış yeri’ anlamına gelir. Bu mağazalarda satılmakta olan ürünler mağazanın satış politikasına göre ücretlendirmelerinde farklılık gösterebilir. Bir örnekle açıklamak gerekirse defolu ürünler, iade edilmiş ürünler, sezonu geçmiş ürünler ve mal fazlası ürünler bu mağazalarda normal etiket fiyatlarından daha indirimli bir şekilde tüketiciye sunulur.

İstanbul’un Alfabetik Sıraya Göre En Ucuz Outlet Adresleri

 1. 212 POWER OUTLET
 2. AIRPORT OUTLET
 3. ARMONİPARK
 4. AVANTAJ OUTLET
 5. ASYA PARK OUTLET
 6. AYMERKEZ INLET & OUTLET
 7. BEYMEN SERİ SONU DEFOLU
 8. COLONY OUTLET
 9. DEPOSİTE OUTLET
 10. DIESEL FACTORY OUTLET
 11. İSTANBUL OUTLET PARK
 12. İZMİT OUTLET CENTER
 13. KALE OUTLET CENTER
 14. MUDO GARAGE
 15. OLIVIUM ALIŞVERİŞ MERKEZİ
 16. OPTİMUM OUTLET
 17. STARCITY OUTLET
 18. YARGICI
 19. YKM OUTLET
 20. VIAPORT OUTLET
NE? NASIL?  Yufkadan yalancı su böreği nasıl yapılır?

Video: Starcity Outlet AVM Tanıtım Filmi

Bu Mağazaların Avantajları Nelerdir?

Bu AVM mağazaları tüketicinin alım gücünü göz önünde bulundurarak daha kolay satış politikası gerçekleştirmektedir. Bunun yanında daha düşük kaliteli üretim yaparak tüketicinin hem alım gücünü karşılamakta hem de kar elde etmektedir.

Hemen hemen her sektör ve kategorisinde bu outlet ürünler bulunmakta ve birçok AVM mağazaları bu satışları desteklemektedir. Teknoloji, giyim, kozmetik, ev tekstili gibi birçok sektör bizlere hesaplı alışveriş seçeneği sunmaktadır.

Önemli olan bu mağazalardan alışveriş yaparken neden hesaplı olduğu bilincine varmamızdır. Bilinçli bir alım yapıyorsak uygun fiyata satılmasının nedenini bilerek alışverişimizde dikkat etmemiz gereken noktaları kaçırmamış oluruz. Sezon sonu bir çoğumuzun tercih edebileceği bir seçenek iken defolu ürün bölümünden alışveriş yapma ihtimalimizi de göz önünde bulundurmalıyız. Bu tamamen kişinin alışveriş ve kullanım şekline bağlı bir seçenek olacaktır.

NE? NASIL?  Tarihe Korku Salan Lider: Atilla Kimdir?

Bunun yanı sıra mağazaların bizlere avantajlı alışveriş için sundukları bir seçenekte ‘teşhir ürün’ seçeneğidir. Teşhir amaçlı kullanılan ürünler genellikle bir hasar almaması için vitrinlenmiş kutusu açılmış ürünlerdir. Satışta güven kazanımı için garanti süreleri bulunan ürünlerde alım tarihinden itibaren garanti koruması başlatılır. Sadece teşhir edilmiş ve kutusu açılmış ürünleri aynı koşullarda fakat çok daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Video: İstanbul Outlet Fiyat İncelemesi Optimum AVM

Neden Hesaplı Ürün Tercih Etmeliyim?

Eğer ‘’fiyat/performans oranı’’, ‘hesaplı alışveriş yapmak’ gibi kavramları göz önünde bulundurmak istiyorsanız, AVM’ler de ki hesaplı mağazalar ürünleriyle sizi fazlasıyla memnun edecektir. Tüm bunlar karşılaştırıldığında hiçbir sezon ürünü Outlet ve teşhir ürün fiyatlarını yenememektedir. Bu da tüketicinin talep eğrisini yükseltmeye yardımcı olmaktadır.

Son 15-20 yıl içersin de de bu mağazaların AVM mağazaları çatısı altında toplanması kolay ulaşabilirlik ve tüketimin kararlı devam etmesinde olumlu etkiye sebep olmuştur.