Arı sokması durumunda hemen müdahale edilmesi önemlidir. Bu nedenle herkesin arı sokması durumunda ne yapılır konusunda bilgi edinmesi gerekir. Arı sokmaları özellikle bahar ve yaz aylarında sıklıkla yaşanmaktadır.  Arıların iğneleri vücuda battığı anda o bölgeye zehir akıtır. Bal arılarına oranla eşek arıları daha etkili zehre sahiptir. Zehirlere karşı insanlar farklı etkiler gösterirler. Bazıları hafif etkilenirken bazı insanlarda çok daha ciddi şikayetler görülebilir.

İzleyin: Arı sokarsa ne yapmak gerekir?

Arı Soktuğu Anda Yapılması Gerekenler

Arı soktuğu anda panik yapılmadan hareket edilmesi gerekir. İlk olarak temiz bir cımbıza ihtiyaç olacaktır. Temiz bir cımbızla arının iğnesi o bölgeden alınır. Bu işlem yapılırken hızlı hareket edilmesi son derece önemlidir. Özellikle bal arıları iğnelerini soktukları bölgede bırakırlar bu nedenle bu iğne o bölgeden çekilip alınmalıdır.

  • Arının soktuğu bölge kaşınmamalı ve bölgeye temas edilmemelidir.
  • İkinci adım ise arının soktuğu bölgenin temizlenmesidir. Sabun ve su yardımıyla yaranın bulunduğu yer dezenfekte edilir.
  • Bölgede meydana gelen şişliğin inmesi için bölgeye buz uygulaması yapılmalıdır.
  • Bazı insanlarda ağrı sokmaları ağrılara neden olur. Böyle bir ağrı durumu yaşanıyorsa ağrının şiddetine göre ağrı kesiciler kullanılabilir.
  • Süregelen şikayetler yaşanması durumda zaman kaybedilmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
NE? NASIL?  Tembellere uygun en basit zayıflama yolları hangileridir?

Arı sokması yaşandığı an bu adımlar sırasıyla uygulanır.

Arı Sokmasına Karşı Doğal Çözüm Önerileri

Doğal çözümler birçok hastalık ve rahatsızlık için uygulanmaktadır. Yüzde yüz doğal ürünler kullanılacağı için her hangi bir yan etkiye sahip değillerdir.

  • Bal; Bal, zehrin etkisini önemli ölçüde azaltmaktadır. Aynı zamanda balın enfeksiyon riskini de ortadan kaldırdığı bilinmektedir.
  • Maydanoz; bir parça maydanoz dövülür ve şişliğin üzerine konur.
  • Su-karbonat; Karbonatlı su iltihap kurutucu özelliktedir.
  • Lavanta Yağı; zehrin etkisini azaltır.
  • Elma Sirkesi; bir pamuk yardımıyla arının soktuğu bölgeye sürülür. Elma sirkesi bu bölgedeki acıyı hafifletir.

Sayılan bu doğal çözümlerle ilgili olarak önemli bir noktayı belirtmek gerek. Verilen tüm bitkisel ürünler aynı anda uygulanmamalıdır. İçlerinden bir tanesi seçilip uygulanmalıdır.

Arı Şişliği Ne Zaman İner?

Arı sokmalarında arının soktuğu bölge genelde şişer. Genel olarak bu şişlik bir gün sonra iner. Elbette, bu kişiden kişiye değişebilir. Bu durum kişilerin alerjik durumlarına göre farklı şekilde gelişebilmektedir. Söz gelimi; fazla alerjik reaksiyon gösteren kişilerde bu süre değişir. Eğer, kişide arı sokmasından sonra şişlik bir gün içinde inmiyor şişlik devam ediyorsa hemen bir uzmana başvurulmalıdır. Zira genel olarak arı sokmasını tüm şikayetleri yirmi dört saat içinde geçer.