Hayatımızdaki en değerli şey ailemiz. Mutlu bir aile hayatı mutlu bireyler için olmazsa olmaz… Ailenizle kaliteli zaman geçirmenin ve mutluluğunuza mutluluk katmanın pek çok yolu var.

Kaliteli zaman geçirmek, daha güçlü aile bağları inşa etmek için eşsiz bir yöntemdir. Bugün, pedagoji biliminin uzmanları, özellikle mutlu ve hayatta başarılı bireyler yetiştirmek için ebeveynlere, çocuklarıyla mutlaka, sık sık kaliteli zaman geçirmelerini öneriyor.

Bu tavsiyenin önemini aslında bu dünyayı sarsan pandemi döneminde daha da iyi anladık. Özellikle sokağa çıkma yasağı olduğu günlerde, ailece evde olup çocuklarımızla keyifli aktiviteler yaptığımızda, onların da daha huzurlu ve mutlu olduklarını gördük.

İzleyin: Çocuklarla nasıl kaliteli zaman geçirebiliriz?

Elbette her ailenin birlikte vakit geçirirken keyif aldığı aktiviteler farklı olabilir. Tüm bunlar yaşam şartlarına, aile bireylerinin kişilik özelliklerine, ailenin gelir durumuna göre değişiklik gösterebilir. Biz de size naçizane birkaç öneride bulunmak istedik. Bakın ailenizle kaliteli vakit geçirmek için neler yapabilirsiniz…

NE? NASIL?  Dünyanın en korkunç adasının sırlar dolu hikayesi

Birinci ve en önemli önerimiz, birlikte kitap okumak. Malum çoğumuz, çocuklarımıza sürekli, bırak o tableti, kalk o bilgisayarın başından, biraz kitap oku deyip duruyoruz. Ancak çocuklar genellikle dediklerimizi değil, yaptıklarımızı yapıyor! O yüzden çocuklarınızla birlikte kitap okumak, onların birer kitap kurduna dönüşmesinin başlangıcı olabilir. İlk başlarda siz, akşamları yatarken onlara ilgi çekici kitaplardan bölümler okuyarak işe başlayabilirsiniz. Hatta konunun en ilgi çekici yerinde okumayı bırakın ki, hikayede neler olduğunu öğrenmek için ertesi günü sabırsızlıkla beklesinler.

Bu şekilde çocuklara kitap okumanın ne kadar zevkli bir şey olduğunu gösterdikten sonra, her gün, gün içinde yarım saate yakın kitap okuma zamanı ayarlayın ve mümkünse bunu bir rutine oturtun. Göreceksiniz, bir süre sonra çocuklarınız okuma saatini sabırsızlıkla bekliyor olacak. Bir noktadan sonra da onun size kitap okuduğu düzene geçebilirsiniz. Bu onu çok gururlandıracaktır da… Sonrasında birlikte okuduğunuz kitaplar üzerine sohbet etmek de ayrı bir keyif olacaktır. Bu kitap okuma alışkanlığı kazandırma sürecinde, çocuğunuzun kişilik özelliklerini baz alarak onun hoşlanacağı kitaplar seçmeye özen gösterin.

NE? NASIL?  Elektrik faturasına 80 TL destek! Hemen başvurun...

Ailece yapacağınız en mutluluk verici şeylerden biri, bir bağış etkinliği organize etmek olabilir. Unutmayın, hayatta hepimiz aynı şanslara sahip değiliz. Sizin ailece yapacağınız küçük bir bağış kampanyası, başka ailelerin hayatlarını değiştirebilir. Bunun için öncelikle, küçük ya da büyük bir hedef belirleyin. Bu, kimsesiz çocuklar yurdu için oyuncak toplamak, bir köy okulu için kitap kampanyası düzenlemek ya da zor durumdaki bir aile için bağış toplamak olabilir. Eşinizi dostunuzu da işin içine sokarak, birilerine destek vermek isteyen ama bunu nasıl yapacağını bilemeyen insanları, desteğe ihtiyacı olanlarla buluşturma şansını da yakalamış olursunuz. İnanın ailece yapacağınız bu aktivite, evinize büyük bir mutluluk ve huzur katacaktır.

Peki ailece bir sanat şaheseri yaratmaya ne dersiniz? Örneğin evinizin bir köşesine minik bir atölye kurun ve daha önce hiç yapmadığınız bir sanatı birlikte öğrenip yapmayı deneyin. Bu ebru, çömlek, hat ya da resim yapmak olabilir. Yeteneğim yok diye de hiç dert etmeyin. Bu işin en güzel yanı, ailece bir şeyler üretmek ve sonra onu evinizin en güzel köşesinde gururla sergilemek.

NE? NASIL?  Türkiye’de Girilmesi Yasak Olan Bölgeler

Yine başka bir önerimiz de oyun ligi kurmak. Ailece en sevdiğiniz oyunu, bir lig mantığıyla oynayın. Yarışmak her zaman heyecanlı ve keyiflidir. Ligde kimin üst sıralara çıkacağını görebilmek için her gün oyun saatini sabırsızlıkla bekleyeceksiniz.

Haydi, kendi etkinliğinizi belirleyin ve akşamları ailece neşeli saatlere yelken açın…