Evden çalışmaya başlamanması ile birlikte ise online dersler, görüşmeler ve toplantılar yapabileceğiniz Zoom gibi uygulamalar kısa süre içinde oldukça popüler oldu. Zoom, Çin uyruklu Amerikan iş adamı Eric Yuan tarafından 21 Nisan 2011 tarihinde kuruldu. Özellikle bu uygulama online olarak özel ders vermek isteyen öğretmenler için kolaylıkla sanal sınıflar kurması ile oldukça kullanışlı bir uygulamadır. Ayrıca uzaktan toplantılar yaparak, zamandan da tasarruf yapabilirsiniz.

Zoom uygulamasına nasıl kaydolunur? Nasıl kullanılır?

Öncelikle zoom.us sitesine girip, sağ üst köşeden ücretsiz olarak üye olabilirsiniz. Açılan sayfada mail adresinizi girdikten sonra, email adresinize doğrulama amaçlı bir onay maili gelecektir. Bu gelen maili onaylayarak üye kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Kayıt tamamlanınca bir ana panele düşeceksiniz. Yeni bir ders başlatmak için Schedule Meeting (uygulamada New Meating) butonuna tıklıyoruz.  Gelen sayfada gerekli detayları yazarak sınıfınızı oluşturabilirsiniz. Burada size verilen meeting ID numarasını öğrencilere veriyorsunuz. Start Meeting tuşuna basıp derse başladıktan sonra öğrencileriniz ile ID’yi paylaşıp derse başlayabiliyorsunuz. Ayrıca daveti “Invite” butonu ile de kolaylıkla mail olarak da iletebilirsiniz. (Aşağıdaki videodan daha detaylı izleyerek bilgi alabilirsiniz.)

NE? NASIL?  AirPods android telefon ile nasıl eşleştirilir?

Akıllı telefonlardan ise uygulama zoom uygulamasını indirerek kurabilirsiniz. Ama bilgisayarda tarayıcı üzerinden tüm işlemleri yapabilirsiniz, ayrıca yine bilgisayar için uygulamasını indirebilirsiniz.  Ders sırasında sol alttaki kamera ikonuna tıklayarak görüntünüzü paylaşabilirsiniz. Ayrıca zoom uygulamasının en popüler olması nedenlerinden biri, ekran paylaşımı da yapılabilmektedir. Dosyalarınızı katılımcılara ekran üzerinden hızlıca paylaşarak gösterebilirsiniz.

Video: Zoom Nedir – Nasıl Kullanılır? Zoom Uygulaması İle Online Ders Nasıl Yapılır?

Yine alt kısımda sesinizi açıp, kapayacağınız mikrofon ikonu bulunur. Toplantınıza ya da dersinize dahil olan kişilerin listesini görebilirsiniz. Ekran paylaşımında döküman veya beyaz tahta paylaşabilirsiniz. Beyaz tahta paylaşımında, hem sizin görüntünüz hem de bir göstermek istediğiniz işlemi tahta üzerinde katılımcılara gösterebilirsiniz.

Chat kısmından ise öğrenci veya toplantı katılımcılarınızla mesajlaşabilirsiniz. Ayrıca direk istediğiniz katılımcıya döküman da gönderebilirsiniz. Eğer uygulama kullanıyorsanız, at kısımdaki Record tuşu ile tüm toplantı veya dersi kaydedebilirsiniz. Dersiniz bittikten sonra ise “End Meeting” ile sonlandırabilirsiniz.

NE? NASIL?  Bu Xiaomi Modellerini Kullananlara Müjde Geldi...

Zoom’u ücretsiz kullanabilir miyim?

Birebir dersleri ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ama grup dersi (100 kişiye kadar) yapıyorsanız, ücretsiz versiyonda 40 dakika ile sınırlıdır. Ama sınırsız olmasını istiyorsanız çeşitli ücretli planları bulunmaktadır. Pro planında bu limit 24 saate, Business (iş) versiyonda ise sınırsız ve 300 kişi anlığa kadar çıkmaktadır. Ücretsiz versiyonda ders sınırı yoktur,  gün içerisinde istediğiniz kadar toplantı veya ders açabilirsiniz.