Microsoft firması her geçen gün sistemlerini yenileyerek, kullanıcılarına bu süreçte dahi iyi bir deneyim sunmaya devam etmektedir. Oldukça fazla sayıda kullanıcısı olan Windows sürümleri de, en iyi yeniliklerle güncellenmeyi sürdürmektedir. Daha etkin ve işlevsel özelliklere sahip olan Windows 10 sürümü, bütün kullanıcıların kullanımına uygun şekilde tasarlanmıştır. Birçok kullanıcının sistemlerini bu harika sürüme yükseltmesi her oldukça faydalı olacaktır. Mevcut sistemlerin Windows 10’a yükseltilmesi için belli başlı birtakım yollar vardır. Bu adımlar doğru şekilde izlendiği takdirde, ücretsiz Windows 10 yükseltmesi nasıl yapılır? sorusu da bir cevap bulmuş olacaktır.

Kullanıcılar İçin Önemli Fırsat

Microsoft firması, kullanıcılarını mağdur etmemek ve onları zor bir durumda bırakmamak için hala destekleyici hizmetlerini sunmayı sürdürmektedir. Bu olanaklar dâhilinden hala birçok Windows 7 ve 8 kullanıcısının sistemlerini 10’a yükseltme şansları bulunmaktadır.

Bunun ücretsiz bir şekilde yapma imkânının bulunması ise, her kullanıcı için oldukça memnun edici bir durumu ortaya çıkarmaktadır. Bunun için sahip olduğunuz sistem özelliklerinin buna uyumlu bir yapıda olması yeterli olacaktır.

NE? NASIL?  Vodafone Kullananlar Bayram Ediyor! Tam 6 Ay Ücretsiz İnternet Dağıtılıyor...

İzleyerek öğrenin: Windows 10 Yükseltme Rehberi

Windows 10 Yükseltmesi İşleminde Önemli Noktalar

Mevcut bilgisayarımızda önceden üzerinde çalıştığımız birçok bilgi ve veri yer almaktadır. Bu bakımdan bu verilerin ileride de ulaşılabilir olması açısından muhakkak korunması gerekmektedir. Sistem güncellemeleri pek çok durumda bu verilerin kaybolmasına veya silinmesine sebep olabilir. Bu bakımdan mevcut sürümü Windows 10’a yükseltmeden önce birtakım önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Bunlar;

  • Bilgisayardaki önemli verilerin başka bir alan aktarılması,
  • Sistemin bu yükseltmeye uygun olup olmadığından emin olunması,
  • İşlemin doğru adımlarla hatasız bir şekilde gerçekleştirilmesi gibi önemli adımlar yer alır.

Eğer sürüm yükseltme işlemlerine yönelik olarak gerekli şartlar sağlanırsa, hem bilgisayarınızda ki veriler kaybolmaz ve hem de işlemler güvenle gerçekleşir. Verilerinizi depolamak için harici ya da dâhili başka araçlardan yararlanabilirsiniz.

Sürüm Yükseltme Süreci

Sisteminizi Windows 10’a yükseltme işlemleri, çok zor olmayan birtakım adımlar içermektedir. Bu adımlar ile kolaylıkla sizler de ücretsiz bir şekilde sürüm güncellemesi yapabilirsiniz. Burada;

  • Eski Windows 7 veya 8 ürününüze ait anahtarınızın olması,
  • Windows 10 sürümünü bilgisayarınıza indirmeniz,
  • Ardından yükleme işlemini başlatmanız,
  • 25 karakterli eşsiz anahtar kodunu ilgili bölüme girmeniz gerekmektedir.
NE? NASIL?  Türk Telekom 30 GB Kadar Hediye İnternet Dağıtıyor!

İlgili Windows anahtarınız, bilgisayarınızın alt kısmında ya da kutusunun üzerinde yazıyor olacaktır. Eğer kodu bulamazsanız, Nirsoft’un FirmwareTableView veya ProduKey araçlarını kullanarak ihtiyacınız olan anahtarı bulabilirsiniz.

Yükseltme İşleminin Zamanı

Sistemlerde yapılan güncellemeler, belirli ölçülerde biraz zaman alabilirler. Windows 10 sürümüne yükseltme işleminin yapılması da birtakım etkenlere bağlı olarak biraz zaman alan işlemler olmaktadır. Bu durum, ilgili bilgisayarın özellikleri ve niteliklerine göre de bir farklılık gösterebilir.

Yükseltme işlemlerinin genel olarak 1 saat kadar bir zaman aldığı bilinmektedir. Fakat burada zamanın uzaması ya da daha kısa sürelerde olmasını sağlayan temel faktör, tamamen bilgisayarın sahip olduğu sistemsel donanımla alakalıdır. Eğer cihaz her bakımdan yüksek bir performansı bünyesinde barındırıyorsa, normal bilgisayarlara nazaran yükseltme işlemleri çok daha kısa sürelerde gerçekleşir.

Yükseltme İşlemi İçin Yer Açılması

Windows 10 sürümüne yükseltme işleminde kurulumun elverişli şekilde tamamlanabilmesi için, bilgisayarda biraz yer ve alan açılmasına ihtiyaç vardır. 32 GB sabit sürücüye sahip bilgisayarlar bu aşamada gerekli miktarda yer oluşturulmasına ihtiyaç duyabilirler.

NE? NASIL?  Bilgisayarımızın IP'sini nasıl buluruz?

Yine sabit sürücüleri dolu olan eski cihazlarda, yükseltme işlemlerini uygularken buna bir gereksinim duyabilirler. Bilgisayarların sürücü sistemlerinde yer açmak için birtakım fayda sağlanacak yollar vardır. Microsoft firması bu konuda kullanıcılara bilgilendirici detaylı rehberler sunmuştur.