Birçok kullanıcı Windows 10 Cortana nasıl devre dışı bırakılır? sorusuna yanıt arıyor. Aralarında Microsoft’un da bulunduğu teknoloji şirketleri cihaz ya da sistem özelliklerini daha çok geliştirmek iddiasıyla kullanıcılarının bilgilerini toplarlar. Veri topladığı iddia edilen programlardan biri olan Cortana programı aslında iPhone cihazların Siri uygulamasıyla benzer özellikler taşıyor. Şu an için Türkçe desteği sunmayan programı tamamen silebilir ya da birtakım özelliklerini devre dışı bırakabilirsiniz.

Cortana’yı Tamamen Kapatma Yolu

Cortana uygulamasını tamamen durdurmak istiyorsanız bir buton yardımıyla bunu yapabilirsiniz. Bu işlemde programı tamamen silmenize gerek kalmaz. Programı durdurmak için:

  • PC arama yerine Cortana yazın,
  • Program çıktığında ayarlar bölümüne girin,
  • Ayarlardaki on off butonuna basın ve off konumuna getirin.

Programı kapatmanızın yanında isterseniz programın sizinle ilgili bildiklerini de silebilirsiniz. Bunu yapmak için de ayarlara girin ve ardından programın sizinle alakalı bildiklerini yönetme ile ilgili bağlantıya tıklayın. Şimdi program sizi bir internet sayfasına yönlendirecek. Açılan sayfada verilerinizi tamamen silebilirsiniz. Cortana’yı bir daha kullanmak için kendinizi programa yeniden tanıtmanız gerekecektir.

NE? NASIL?  Yavaş İnternet Derdine Son! İşte İnternet Hızlandırmanın Kesin Yolu...

Sürekli Dinlemeyi Durdurma

Bilgisayarınızı daha doğrusu Windows 10 yüklü bilgisayarınızı kullanmaya başladığınızda Cortana sizin devamlı dinlemeye başlar. Bu dinleme, siz programa seslendiğinizde programın hemen size cevap vermesi için yapılmaktadır. Hey Cortana dediğinizde program size cevap vermek için bir pencere açacaktır. Bunu kapatmak için de programın ayarlar bölümünü kullanabilirsiniz. Eğer teknolojinin imkanlarından yararlanmak istiyor ancak gizliliğinizi de önemsiyorsanız yapmanız gereken programın dinlemesini ayarlardan kapatmak olacaktır.

Video: How to Enable and Disable Cortana in Windows 10

Programı Kısıtlamak

Cortana programını kullanmak istiyor ancak bazı kısımlarını kapatmak istiyorsanız bunu da ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için PC arama kısmına Cortana Home yazın. Çıkan sonuca tıklayın. Bu kısımda:

  • Programın kullandığı bulut verisini görebilir,
  • Programın daha önceki işlemlerine bakabilir,
  • Programın cihazınızdaki kullanımını kısıtlayabilir,
  • Cortana programının diğer uygulamalar hakkında toplayacağı verileri kısıtlayabilirsiniz.
NE? NASIL?  Telefonla nasıl daha güzel fotoğraf çekilir?

Programı bu şekilde kısıtlayabildiğiniz gibi aynı ayarları kullanarak tekrar eskisi gibi kullanabilirsiniz. Cortana ülkemizde şu anda resmi anlamda kullanılamıyor. Ancak programı yine de üçüncü parti uygulamalarla kullanabilirsiniz.