Wi-Fi şifresini değiştirmek için birden fazla nedeniniz olabilir. Bunlardan bazıları ise şunlardan oluşabilir; her seferinde modeminizin üzerinde yer alan uzun ve karışık şifreyi girmek istemeyebilirsiniz veya Wi-Fi şifreniz bir başkası tarafından çalınmış ve o kişi tarafından internetiniz kullanılıyor olabilir. Ayrıca Wi-Fi şifrenizi unutmuş olabilirsiniz. Bu gibi nedenlerden dolayı Wi-Fi şifresini değiştirmek isteyebilirsiniz. Peki Wi-Fi şifresi nasıl değiştirilir? Bu sorunun cevabına bakalım.

Wi-Fi şifresi değiştirme adımları şu şekildedir:

  • Modem arayüzüne erişim sağlayabilmek için Wi-Fi bağlantınızı kontrol edin ve açık olduğuna emin olun.
  • Herhangi bir internet tarayıcısına giriş yapın.
  • Adres bulunan çubuğa 192.168.1.1 yazın ve tamama basın.
  • Sayfa açılmadı ise modeme ait gerekli bilgileri internet aracılığı ile aratarak arayüzüne ulaşmaya çalışın.
  • Açılan sayfa üzerinde iken modem arayüzüne giriş yapın.
  • Menü üzerine gelin ve kablosuz ağ ayarlarına giriş yapın.
  • Ağ şifreleme bölümünün olduğu yere gelin.
  • Burada bulunan menü üzerinden ister ağ adınızı isterseniz de Wi-Fi şifrenizi olay bir şekilde değiştirebilirsiniz.
NE? NASIL?  Samsung dan Cep Telefonlarında Görülmemiş İndirim

Wi-Fi şifre değiştirme işlemi yukarıda saymış olduğumuz yol izlenerek kolay ve basit bir biçimde yapılabilmektedir. Siz de Wi-Fi şifrenizi değiştirmek istiyorsanız yukarıda bahsetmiş olduğumuz yolu takip edebilirsiniz.

Video: Modem Wifi Şifresi Değiştirme (hem telefondan hem bilgisayardan)

Wi-Fi Şifresi Değiştirilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Wi-Fi şifresini değiştirirken en önemli dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi koymak istediğiniz yeni şifrenin 8 hane olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca koyacağınız sembol veya rakamları da aklınızda kalacak bir şekilde yerleştirme işlemi yapmalısınız. Böylelikle yeni belirlemiş olduğunuz şifrenizi unutma ihtimaliniz de azalacaktır.

Wi-Fi şifresi belirlerken dikkatli olmamız gerekmektedir. Bu işlemin yanı sıra günümüz modemlerin de teknoloji geliştiği için çift şifreleme özelliği gelmiştir. Yani yakında iken farklı bir şifre, modemin uzağında iken farklı bir şifre kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Böylece modeminizin güvenliğini iki katına kadar artırmış olursunuz.

NE? NASIL?  Notebook (dizüstü bilgisayar) klavyesi nasıl temizlenir?

Wi-Fi Ne Demektir?

Bir zamanların neredeyse ulaşılmazı olmakla birlikte günümüzde ise asla vazgeçemediğimiz Wi-Fi kablosuz bağlantı alanı anlamına gelmektedir. İnternet erişimi isteyen buzdolabı, telefon, tablet, bilgisayar hatta neredeyse tüm teknolojik elektronik eşyalar kablosuz bir şekilde bağlantı sunabilen bir sistemdir.

Günümüzde çıktığı günden itibaren yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Ayrıca teknolojinin hızla büyümesi ile neredeyse tüm elektronik eşyalar tarafından da kullanımı gerçekleştirilmektedir.

Wi-Fi birçok ev ve iş yerlerinde bulunan bir internet sağlayıcı haline gelmiştir. Hemen hemen herkes tarafından kullanılan sistemde en önemli şeylerden biri de güvenliktir. Bu gibi internet sağlayıcıları şifreleri günümüzde bulunan birçok kişi tarafından kısa sürede ele geçirilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için daha güçlü bir şifre belirlemeliyiz.

Bu sayede Wi-Fi şifremizi de sürekli değiştirmek zorunda kalmayız. Ayrıca şifremiz karışık bir yapıya sahipse de kimsenin bulamayacağı şekilde Wi-Fi şifremizi muhafaza etmemiz gerekir.