WhatsApp web sürümünü Ocak 2015’te başlattığından beri, dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamasını bilgisayarınızdan veya dizüstü bilgisayarınızdan kullanmanın kabulü giderek artıyor. İnsanların web istemcisine olan ilgisinin en büyük nedeni, platformun daha hızlı ve daha kolay dosya paylaşımı, bilgi aktarımı ve profesyonel mesajlaşma için e-postalara alternatif olarak kullanılmasıydı.

Web sürümü, verileri (mesajlar, kişiler, resimler vb.) Kullanıcının mobil telefonundan bilgisayarına yansıtarak mobil uygulamanın bir uzantısı olarak hareket eder. Bununla birlikte, web istemcisinde birçok ilginç özellik vardır ve burada WhatsApp Web’in sonuna kadar nasıl kullanılacağına dair bir kılavuz okuyacaksınız.

WHATSAPP WEB’E ERİŞİM YÖNTEMİ

WhatsApp’a iki şekilde erişilebilir – Google Chrome’da çalışan tarayıcı tabanlı bir uygulama olan WhatsApp Web‘i kullanarak veya bilgisayarınıza indirebileceğiniz bir masaüstü uygulaması olan WhatsApp Desktop ile tarayıcınızı her seferinde açma ihtiyacı duymadan kullanabilirsiniz.

İzleyin: WhatsApp Bilgisayara NASIL KURULUR?

Messenger Rooms Kısayolu WhatsApp’a Geliyor

Gönderdiğiniz ve aldığınız mesaj mobil uygulamanızda ve web istemcinizde gerçek zamanlı olarak senkronize edilir. Bu nedenle, WhatsApp her iki platformda da çalışıyor olsa bile, her ikisiyle ilgili bilgileri görüntüleyebilir ve güncelleyebilirsiniz.

NE? NASIL?  Bulut depolama teknolojisi nasıl kullanılır?

Web uygulamasına erişmek için, mobil uygulamanın sağ üst köşesindeki Menü / Ayarlar’a dokunmanız ve ardından WhatsApp Web‘e tıklamanız gerekir. Bundan sonra, web istemcisini etkinleştirmek ve verilerinizi senkronize etmek için masaüstünüzde benzersiz bir kerelik QR kodunu taramanız gerekir. Bu giriş prosedürü güvenliği sağlar ve böylece web istemcisi üzerinden mesajlaşırken bile WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme modeline uygundur.

Alıcının kendisine mesaj göndermek için web sürümünü veya mobil uygulamayı kullanıp kullanmadığınızı bilmesi imkansızdır. Bu, senkronizasyon işlemini daha da kolaylaştırır ve her iki platformdan paralel erişime izin verir.

WHATSAPP WEB, MOBİL UYGULAMAYA KIYASLA DAHA KOLAYDIR

WhatsApp Web üzerinden ek göndermek, mobil uygulamaya kıyasla çok daha kolaydır. Görüntüler, videolar veya belgeler olsun, dosyayı göndermek için web istemcinizdeki sohbet kutusuna ekleyebilir veya sürükleyebilirsiniz. Bilgisayarınızda büyük dosyaları görüntülemek cep telefonunuzdan daha rahat olduğundan, WhatsApp Web aktarım işlemine önemli ölçüde yardımcı olur.

NE? NASIL?  Bilgisayarımızın IP'sini nasıl buluruz?

Verilerin bilgisayarınızda otomatik olarak depolanması için bir protokol yoktur. Örneğin, WhatsApp Web‘deki sohbet kutusundaki bir görüntüyü görüntülediğinizde, açıkça indirilmediği sürece görüntünün belleğinde saklanmaz. Bu, özellikle WhatsApp Web’i yabancı bir sistemde veya halka açık bir bilgisayarda kullanırken e-postalara kıyasla büyük bir rahatlamadır.

Durum güncellemelerini yüklemek, profil resminizi değiştirmek ve uzun, resmi mesajlar yazmak, mobil uygulamada dokunmatik ekran yazmanın sunduğu sınırlamalara kıyasla web istemcisinde çok daha kolaydır.

WhatsApp Web’de Dark teması nasıl açılır?

Mobil uygulamanın özelliklerinin çoğu web istemcisine dahil edilmiştir. Aslında, WhatsApp’ın ana şirketi Facebook da yakın zamanda web istemcisinde Messenger Rooms’u kullanıma sunmayı planlıyor. WhatsApp Web için Karanlık Mod’un yakında resmi olarak piyasaya sürülmesi de bekleniyor, ancak şu anda Karanlık temayı mobilde kullanmak mümkün gözüküyor. Bunun içinse yapmanız gerekenler eğer cihazınız android sistem kullanıyor ise, whatsapp’dan sağ yukarıdaki 3 noktaya basmanız ve sohbetler kısmında temanızı koyu olarak değiştirmeniz olacaktır.

NE? NASIL?  Eski iPhone sahipleri dikkat! 25 dolar iade nasıl alabilirsiniz?

Dezavantaj olarak kabul edilebilirse, WhatsApp Web‘i kullanabilmek için kullanıcının cep telefonunun internete bağlı olması ve uygulamanın web’de erişmek için telefonda çalışıyor olması gerektiğidir.

Başka bir kısıtlama, WhatsApp Web’in Discord gibi birkaç rakibin aksine video görüşmeleri veya sesli arama yapamamasıdır. Ancak, Messenger Rooms’un web istemcisine beklenen entegrasyonu ile, görüntülü arama yakında web uygulamasında işlevsel hale gelecektir.