Dünya çapında en çok kullanılan mesajlaşma platformlarından biri WhatsApp uygulamasıdır. Ülkemizde de çoğu insanın aktif bir şekilde kullandığı bu mesajlaşma platformu insanlara hızlı ve kolay bir şekilde iletişim kurma olanağı sağlar.

Ayrıca WhatsApp’ın “grup oluşturma” özelliğinden yararlanılarak da aynı anda birden fazla insanla konuşma imkânına sahip oluruz. Ancak bunlarla beraber WhatsApp’ın insanlara sunduğu bütün bu avantajların ve kolaylıkların yanında, ayrıca yarattığı birtakım zorluklar da vardır. Örneğin mavi tik yani okundu bilgisi özelliği birçok insanın hoşuna gitmemektedir. Peki, mavi tik (okundu bilgisi) nedir?

Mavi Tik (Okundu Bilgisi) Nedir?

Mavi tik WhatsApp’ın bizlere sunduğu bir özelliktir. Bu özellik, karşı tarafın attığımız mesajı ne zaman gördüğünü anlayabilmemizi sağlar. Elbette bu durumda, karşı taraf da bize attığı mesajı ne zaman gördüğümüzü bu özellik sayesinde öğrenebilir. Ancak ne kadar yararlı bir özellik gibi gözükse de, mavi tik özelliği bazı insanları rahatsız edebilmektedir.

NE? NASIL?  Apple’dan Katlanabilir iPhone Projesi!

Günlük hayatın koşuşturması içerisinde cevap veremediğimiz mesajlar ya da belki de cevap vermek istemediğimiz mesajların bizler tarafından ne zaman okunduğunu karşı tarafın görmesi bazı insanları rahatsız etmektedir. Eğer sizde mavi tik özelliğini kullanmak istemiyorsanız, Whatsapp’ınızın ayarlar bölümden yapacağınız küçük bir değişiklik ile bu özelliği devre dışı bırakmanız yani Whatsapp mavi tikten kurtulabilmeniz mümkündür.

İzleyin: WHATSAPP OKUNDU BİLGİSİ (GÖRÜLDÜ) MAVİ TİK KAPATMA – 2020

WhatsApp Mavi Tikten Nasıl Kurtulabiliriz?

Birçok kişinin rahatsız olduğu mavi tik özelliğini kapatmak aslında çok kolaydır. Bu noktada telefonunuzun markası önemli değildir çünkü Whatsapp her telefonda aynı şekilde gözüken bir uygulamadır. Mavi tik yani okundu bilgisi özelliğini kapatmanız için izlemeniz gereken çok kolay dört adım bulunur.

Bu adımlar;

  • Whatsapp uygulamasını açarak ekranın aşağısında bulunan “Ayarlar” kısmına girin
  • Daha sonra “Hesap” seçeneğine girin
  • Şimdi ise “Gizlilik” seçeneğine tıklayın
  • Önünüze çıkan birkaç seçenek arasında “Okundu Bilgisi” seçeneğini bulup pasif hale getirin
NE? NASIL?  İşte Fiyat Performans Şampiyonu Xiaomi Redmi Note 10 Bilgileri Sızdırıldı!

Bütün bu adımları izlediğiniz takdirde mavi tik özelliğini kapatmış olursunuz. Kapattığınızda artık insanlar sizlerin okundu bilginizi göremeyecek ancak aynı şekilde sizde karşı tarafın okundu bilgisini göremiyor olacaksınız.