Ekran süresi yetişkinlerin hem kendileri için hem de çocukları için kullandığı bir süredir. Bu süre sayesinde uygulamalarda ne kadar süre geçirdiğinizi ya da çocuklarınızın ne kadar süre geçirdiğini rahatlıkla görebilir ve gerekli müdahaleleri yapabilirsiniz. Peki, Ekran Süresi Parolası Nasıl Sıfırlanır?

Ekran Süresi Parolası Nedir?

Ekran süresi parolası ekran süresi özelliği kapsamında ortaya konulan yarattığınız sınırlamaları düzeltme, bu sınırlamaları kaldırma ya da diğer kısıtlama ayarlarına erişebilmeniz için kullanabileceğiniz bir şifre sistemi anlamına gelmektedir.

Koyacağınız ekran süresi parolası sayesinde çocuklarınızın internette dolaşımını daha kolay gözlemleyebilir ve gereken yerlerde gerekli sınırlamaları getirebileceğiniz bir sistemdir. Günümüzde hemen her telefonda ulaşabileceğiniz ekran süresi parolası sayesinde telefonda geçirdiğiniz zamanı daha kolay kontrol edebilir ve tüm zamanınızı telefonun almasına engel olabilirsiniz.

Video: TELEFON DA UNUTULAN DESEN ŞİFRESİ NASIL AÇILIR samsung, lg, sony, huawei, android,

Parola Sıfırlama İşlemi

Ekran süresi parolası kullanan kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biri de ekran süresi parolası nasıl sıfırlanır? Olmaktadır. İnsanlar bazı zamanlarda ekran süresi parolasını sıfırlamak istemektedir. Bunun yanı sıra bu parolayı unuttuklarında da tekrardan aktif hale getirebilmek için öncelikle sıfırlamak istemektedir.

NE? NASIL?  iPhone'da rahatsız etme modu nasıl kullanılır?

Ekran süresi parolasını sıfırlamak için size sunulan birden fazla seçenek bulunmamaktadır. Bu yüzden bu parolayı sıfırlamak için tek bir seçeneğiniz vardır. O da telefonunuzu sıfırlamak ve sonrasında yeni bir cihaz almış gibi telefonunuzu baştan kurmanızdır.

Ancak bu şekilde ekran süresi parolasından kurtulabilirsiniz. Bazen insanlar parola koymamış oldukları halde kendilerinden parola istendiğini söylemektedir. Onlar için sunulacak tek çözüm yolu telefonlarını sıfırlamak ve bu şekilde paroladan kurtulmaktır.

İzleyerek öğrenin: iOS 12: Ekran Süresi parolası nasıl sıfırlanır?

Ekran Süresi Parolasını Değiştirmek

İnsanlar ekran süresi parolası sayesinde çocuklarının telefonda hangi uygulamada ne kadar vakit harcadığını görebilmektedir. Fakat bazen bu parola çocuklar tarafından öğrenilmektedir.

Bu yüzden insanlar bu parolayı değiştirme ihtiyacı duymaktadır. Bu parolayı değiştirmek için ayarlar kısmına gidip ekran süresi seçeneğine tıklayın. Daha sonrasında çocuğunuzun aygıtının şifresini değiştirmek için onun adının yazdığı kısma tıklayın ve şifreyi değiştirin.

NE? NASIL?  İnternet hız testi nasıl yapılır?

Ekran Süresi Parolası Etkinleştirme

Ekran süresi parolasını etkinleştirmek isteyenlerin sırasıyla yapması gerekenler şunlardır:

  1. Ayarlar kısmından ekran süresini seçin
  2. Ekran süresi kısmına tıkladıktan sonra ekran süresi aç yerine tıklayın.
  3. Daha sonra gelecek olan sürdür tuşuna basın.
  4. Kendi aygıtınızı etkinleştirmek için bu benim kısmına, çocuğunuzun aygıtını etkinleştirmek için bu çocuğumun kısmına tıklamanız gerekmektedir.

Tüm bu basamakları doğru bir şekilde yaptıktan sonra internet üzerindeki dolaşımlarınızın süresi hakkında raporlar almaya başlayacaksınız.

Ekran Süresi Parolası Kapatma

Ekran süresi parolanızı artık kullanmak istemiyor ve parola, süre olmayan zamana dönmek istiyorsanız ilk olarak ayarlar kısmına gidin. Daha sonra orada yer alan ekran süresi kısmına tıklayın. Sonrasında ekran süresi parolası değiştir kısmını seçin. Bu seçeneği seçtikten sonra karşınıza ekran süresi parolası değiştir seçeneği ile ekran süresi parolası kapat seçeneği gelecektir. Siz ekran süresi parolasını kapat seçeneğine tıklamalısınız. Bu seçeneğe tıkladığınızda artık ekran süresi parolası kapanmış ve parolasız zamana dönmüşsünüzdür.

NE? NASIL?  Türk Telekom Bedava İnternet Kampanyasını Kaçırmayın...

Ekran Süresi Özelliğinin Sağladığı Faydalar

Ekran süresi özelliği sayesinde bazı faydalar elde edebilirsiniz. Bu özelliğin sağladığı faydalardan bazıları şunlardır:

  • Ekran süresi özelliği ile birlikte hangi uygulamada ne kadar zaman geçirdiğinizi öğrenebilirsiniz. Yani cihazınız hakkında bilgi sahibi olma şansına erişiyorsunuz.
  • Farklı cihazlarda da aynı hesabı kullanıyorsanız o cihazlar ile ilgili kontrol de yapma imkânınız vardır. İstediğiniz kısıtlama ve sınırı getirebilirsiniz.

Buradan da görüleceği üzere ekran süresi özelliği sayesinde telefon kontrolünüz sizin elinizde olmaktadır.