Hepimizin telefonları ilk alındığında belki hiçbir sorunu bulunmuyor. Ama telefonlarınızı kullandığınız süreç içinde telefonlarınızda bir takım sorunlar oluşmaktadır. Bunlardan biri de telefonun hoparlöründen ses gelmemesi problemidir. Telefonumuzda iki adet hoparlör bulunmaktadır. Bunlardan biri sizin konuşma yaparken karşı tarafı anlamanız için telefonun üst tarafında bulunan ahize adlı hoparlördür. Bunun yanında ikinci olan ve sizin en başta müzik dinlemenin yanında oyun sesi, bildirim sesi vb. birçok uygulama sesinin kaynağı olan alttaki hoparlördür.

Bu sorunla karşılaştığımız zaman öncelikle hatanın hangi hoparlörde olduğunu tespit etmelisiniz. Bunun için herhangi bir yardım almadan kendi başınıza problemin hangi hoparlörde olduğunu bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey teker teker test etmek. Genel olarak hoparlörlerde sorun olmasının dört ana nedeni vardır.

  1. Hoparlörün Kirlenmesi

Kullanıcıların çoğunun yaşadığı sorun budur. Zaman içinde telefon hoparlörlerin pamukçuk, toz zerrecikleri vb. maddelerin hoparlöre yapışıp dolması sonucu açığa çıkar. Telefonunuzu sürekli olarak cebinizde taşımanız pamukçukların dolmasına neden olabilir. Başka bir etken de çok fazla tozlu alanlarda bulunması gösterilebilir. Eğer telefonunuzu tozlu ortamlarda sık olarak kullanıyor ya da o ortamda bırakıyorsanız bu da bir gerekçe olarak gösterilebilir. Bu problemi ortadan kaldırmak için birkaç yol izlenebilir. Her ne kadar önerilmese de evde kendiniz diş fırçası, kürdan ya da iğne yardımı ile temizleyebilirsiniz. Ancak şunu söylemekte fayda var ki bu yöntem fazla önerilmez ve tercih edilmez. Çünkü bu sorunu çözmeye çalışırken başka sorunlar ortaya çıkarabilirsiniz. Bundan dolayı profesyonel bir yardım almalısınız.

NE? NASIL?  Instagram hesabı nasıl silinir?

İzleyin: Telefon hoparlörü ve mikrofonu nasıl temizlenir?

  1. Hoparlör Soketinin Çıkması ya da Kirlenmesi

Bu soruna neden olabilecek bazı etkenler şu şekilde sıralanabilir. Telefonunuzu kullanırken elinizden düşürmeniz soketin yerinden oynamasına ya da çıkmasına neden olabilir. Aynı şekilde telefonun uzun süreler boyunca sarsıntı halinde olması da buna sebep olabilir her ne kadar gerçekleşme olasılığı düşük olsa da. Zaman içinde sokete toz yapışması da yine soketin temassızlığına neden olmakta ve bu sorunu doğurmaktadır. Bu sorunu çözmek için profesyonel bir yardıma ihtiyacınız var. Telefonunuzu bir telefon tamircisine götürerek bu sorunu kolayca halledebilirsiniz. Öte yandan kendiniz halletmek isterseniz çok zahmetli ve bir o kadar da dikkatli olunması gereken bir iş olduğunu söylemekte fayda var. Çünkü telefonu sökerken başka sorunlarla ( tırnak kırılması, kablo kopması, diğer soketlere zarar verilmesi vb.) karşılaşabilirsiniz.

  1. Hoparlörün Bozulması

Bazı kullanıcıların karşılaştığı sorunlardan biridir. Bu sorunun kaynağı telefonunuzun hoparlörünün kullanım ömrünü doldurmuş olmasıdır. Zaman içinde eskiyen ve deforme olan hoparlörleriniz bozulmuş olabilir. Bu sorunu tamamen gerçekleşmesine fırsat vermeden biraz dikkatle daha önceden tespit etmeniz mümkün. Telefonunuzda bir müzik açıp cızırtı, ses yetersizliği vb. bir sorun olduğunu fark ederseniz kendinizi daha erken önlem almaya teşebbüs edebilirsiniz. Bu sorunun diğer bir kaynağı ise su olabilir. Telefonunuzu yakın zamanda su ile temas ettirdiyseniz nedeni bu olabilir. Bu sorun için profesyonel bir yardıma gerek kalmadan kendiniz halledebilirsiniz.

NE? NASIL?  Samsung dan Cep Telefonlarında Görülmemiş İndirim

Telefonunuz ıslandığında telefonu hiç kullanmadan pirinç dolu bir kaba koyup 48 saat bekletmeniz yeterli olacaktır. Lakin bozulmanın sebebi su değilse profesyonel bir yardım almanız gerekmektedir. Telefonunuz hoparlörünü değiştirerek bu sorunu kolayca halledebilirsiniz. Ancak kendinize güveniyorsanız hoparlörü sipariş ederek kendiniz de takabilirsiniz.

  1. Yazılım Sorunları

Bu sorunla karşılaşma olasılığınız her ne kadar düşük olsa da karşı karşıya gelme ihtimaliniz vardır. Bu sorunu çözmek için ise izleyeceğiniz yol kolaydır. Eğer gerçekten telefondan birazcık anlıyorsanız bu problemi çözmeniz mümkün. Telefonunuzu yeniden başlatarak ya da resetleyerek bu sorunu çözebilirsiniz. Eğer bu ikisi de işe yaramadıysa format(fabrika ayarlarına çevirmek) atarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Lakin şunu söylemekte fayda var ki bu sorunla karşılaşmanız çok düşük bir olasılıktır. Bundan dolayı telefonunuzda yazılım bozuk olduğuna dair hemen bir paniğe kapılmayın. Çünkü sorunun yazılım kaynaklı değil de donanımsal kaynaklı olma olasılığı çok daha yüksektir.

NE? NASIL?  Android telefonlarda ekran görüntüsü nasıl alınır?

Ne Yapılmalı?

İlk önce sorunun nerede olduğunu tespit etmelisiniz. Daha sonra bu sorunu profesyonel bir yardım alarak çözmelisiniz. Eğer el becerinize güveniyorsanız kendinizin de halledebilirsiniz. Ama şunu unutmayın ki profesyonel bir yardım her zaman daha iyi ve garantilidir.

Video: Telefonda karşıdaki kişinin sesi gelmiyor ne yapmalıyım kolay çözüm telefonun sesi nasıl yükseltilir?