Akıllı cep telefonlarında görülen şarj olmama problemleri için çözüm sunan servislerin ücretleri bir hayli fazla. Bizler de size bu problem hakkında alternatif çözümler hazırladık. Eğer telefonda şarj olmama problemi var ise bu yazımız tam size göre.

Şarj Verimliliği Analizi İçin Uygulamalar

Telefonunuz şarj olurken sadece şarj yüzdesine mi güveniyorsunuz? Bizce güvenmeyin… Çünkü her zaman doğru sonucu vermiyor olabilir. Şarj verimliliğini analiz eden uygulamalar sayesinde telefonunuzun güç almasını ve güç vermesini kontrol edebilirsiniz.

Telefon Şarj Olmuyorsa Deneyebileceğiniz 6 Çözüm Önerisi

Bu başlıkta sizlere şarj sorununuz ile ilgili deneyebileceğiniz 6 öneri sunulmuştur. Önerilerin işe yaramaması durumunda lütfen teknik servisinize başvurun.

1.Telefonu Kılıftan Çıkarın

Genelde akıllı telefonlarda görülen bu problemde şarj kablosu tam olarak yerine oturmamaktadır. Bu nedenle de eğer telefon kabınız takılıysa ve telefonunuz şarj olmuyorsa, kabı çıkarın. Eğer kablo ucu, şarj girişine tam oturuyorsa sorun çözülmüştür.

NE? NASIL?  Vodafone Kullananlar Bayram Ediyor! Tam 6 Ay Ücretsiz İnternet Dağıtılıyor...

2. Farklı Prizde Deneyin

Telefonunuza şarj akışı olmuyorsa prizde sorun olabilir. Problemi sadece şarj adaptöründe aramayın. Eğer ki telefonunuzu, bilgisayarınızdan şarj edebiliyorsanız sorun; prizde veya şarj adaptöründedir.

3. Şarj Kablonuzu Kontrol Edin

En yaygın sebep şarj kablosunun zedelenmiş olmasıdır. Eğer kablonuzu eğiyor, büküyorsanız muhtemelen sorununuz budur. Uzmanlık alanınız değilse kabloyu açarak kontrol edemezsiniz. Bu nedenle arkadaşlarınızdan ödünç bir kablo isteyip o kablo ile deneyin. Eğer o kablo ile sorun çözülüyorsa şarj kablonuzu değiştirin.

Video:Telefonunuzu Şarj Ederken Yaptığınız 12 Hata

4. Telefonunuz Şarj Edilirken Kullanmayın

Telefonunuz şarj edilirken yüksek güç kullanan aktivitelerden(oyun oynamak) uzak durun. Eğer telefonu şarj edilirken kullanıyorsanız ve şarj olmuyorsa telefonu kapatarak şarj etmeyi deneyin.

5. Telefonda Bulunan Şarj Girişini İyice Kontrol Edin

Üstteki çözüm önerilerini denediyseniz şarj girişine bakma vakti. Flaş yardımı ile şarj girişine dikkatlice bakalım. Eğer fazlaca toz veya yabancı madde görüyorsanız, şarjı engelliyor olabilir. Yumuşak hareketlerle küçük bir iğne yardımı ile temizlemeye çalışın. Ardından tekrardan şarj etmeyi deneyin.

NE? NASIL?  Cihazda yeterli alan yok hatası nasıl çözülür?

6. Telefonun Bataryasını Değiştirin

Bu önerimizden çok az bir kitle yararlanacak. Çünkü artık insanlar akıllı telefon kullanıyor ve bu önerimizi uygulamak mümkün olmuyor. Eğer bataryanızda sızıntı varsa veya çok şişmişse büyük ihtimal sorun bataryanızdadır. Bir telefoncuya gidip yeni bir batarya ile deneyin. Eğer düzelmişse yeni bir batarya alın.