Akıllı cep telefonları çok iyi birer fotoğraf makinesi artık. Peki bu harika makineleri kullanarak nasıl daha iyi fotoğraflar çekebiliriz?

Fotoğraf makineleri nostaljik aletler olmak üzere! Artık hemen herkesin bir akıllı telefonu, o akıllı telefonların da harika ötesi, hatta gerçeğinden bile daha iyi görünen fotoğraf çekme özellikleri var.

Görselliğin çok önemli olduğu bir dünyada yaşıyoruz artık. Bu yüzden etkileyici fotoğraflar hem kişiler hem de pazarlama faaliyetleri açısından şirketler için önemli. Örneğin manavsınız. Normalde bir manavın görselliğe dayalı pazarlama faaliyetleri yapması beklenmez. Daha doğrusu beklenmezdi, eskiden! Oysa bugün bir manav, sattığı meyvelerin albenili fotoğraflarını çekip, telefonuna kolayca indirdiği bir uygulama ile o fotoğrafları daha da albenili hale getirebilir. Bu fotoğrafları kullanarak hazırladığı postu örneğin Instagram’a yükleyip bir de bulunduğu mahallenin sınırları içerisinde reklam çıkarsa, alın size mis gibi pazarlama…

İzleyin: Mobil Fotoğrafçılık 5 Tavsiye / Cep Telefonu ile Fotoğraf Çekimi

Her ne kadar akıllı telefonlar şahane fotoğraf makineleri ve video kameraları olsa da, kullanıcının da iyi fotoğraf için biraz çaba harcamasında fayda var değil mi… Şimdi sizinle, telefonunuzla daha iyi fotoğraflar çekebilmeniz için bazı tüyolar paylaşacağız.

NE? NASIL?  Drone ile nasıl para kazanılır?

Bir kere öncelikle, çok iyi fotoğraf düzenleme uygulamaları var. Bunları araştırın ve sizin tarzınıza en uygun olanları indirin. Her bir özelliğini de ince ince deneyerek öğrenin.

Fotoğraf çekmeden önce kameranızın kılavuz çizgilerini açın. Bu, kameranın ekranında bir dizi çizgiyi gösteriyor. Bu çizgiler sayesinde görüntüyü hem yatay hem de dikey olarak üçe bölüyorsunuz ve doğru bir kompozisyon oluşturuyorsunuz. Bu şekilde fotoğrafınızı görenler ona doğal bir yakınlık duyuyor.

Çektiğiniz görüntünün doğru noktasına odaklanmak önemli. Kamera merceğinizin odaklanmasını, yani görüntünün netleşmesini istediğiniz noktayı seçin ve ekranda oraya dokunun. Odaklanmak istediğiniz nesneyi öne çıkarmak için daha fazla boş alan bırakın. Örneğin bir yemeğin fotoğrafını çekiyorsanız, boş bir masanın üzerinde, tepeden bakarak çekim yapın.

Farklı bakış açıları bulun

Herkesin çektiği popüler bir manzarayı bambaşka bir noktadan çekerek, fotoğraflarınıza dikkat çekebilirsiniz.

NE? NASIL?  Araç Lastikleri Nasıl Üretilir? Araç Lastiği Üretim Süreci!

Yine bir başka önerimiz de yansımalarla oynamak. Örneğin gökyüzünün bir gölün üzerine yansımasını görmek hemen herkesi etkiler. Aynalar, bardaklar, metalik eşyalar da yansımaları kullanabileceğiniz bazı örnekler.

Video: Cep Telefonu İle Profesyonel Görünen Fotoğraflar Nasıl Çekilir? Mobil Fotoğrafçılık 1

Simetriye önem verin

Simetri, fotoğrafınızı görende güzel bir oran ve denge duygusu yaratıyor. Fotoğrafta simetri genellikle birbirinin ayna görüntüsü olan iki eşit parçaya ayrılabilen bir görüntü yaratmak anlamına geliyor.

Tekrarlayan desenler göze çok hoş görünebilir. Böyle fotoğraflar çekebilirsiniz. Çizgiler, geometrik şekiller, renkler… Bunları kullanın. Örneğin güzel desenli bir banyo fayansını öyle bir açıdan çekebilirsiniz ki, fotoğrafınızı görenler gözlerini alamayabilir.

Renk engelleme uygulaması ile bir fotoğrafınızda, tek bir nesne dışındaki her şeyi siyah – beyaz yapabilirsiniz. Bu şekilde oldukça etkileyici fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bir manzarayı, bir hayvanı ya da bir nesneyi çekeceğiniz mesafeyi uyu ayarlayın. Bazen uzaktan çekilen bir fotoğraf daha etkileyiciyken bazen de bir kedinin gözünün bebeğini görebildiğimiz yakın çekim bir fotoğraf etkileyici olabiliyor.

NE? NASIL?  Bu Xiaomi Modellerine Sahip Olanlara Müjde Gibi Haber Geldi!

Ayrıntıları yakalayın ve yakın plan çekim yapın

Örneğin boyası soyulmuş bir duvar, çakıl taşları ya da pazardaki yığılmış sebzeler sizin için ilginç birer fotoğraf malzemesine dönüşebilir.

Olabildiğince flaş yerine doğal ışık kullanmaya çalışın. Işığı her zaman arkanıza alarak fotoğraf çekin. Gündoğumu, günbatımı zamanlarda orman, deniz kenarı gibi yerlerde fırsatı hiç kaçırmayın.

Cep telefonları için üretilmiş tripodlar var. Eğer bu işe gerçekten gönül verdiyseniz, selfie çubuğunun yanı sıra böyle bir tripod edinin.