Özel dosyalarını tamamen sildiklerini düşünerek telefonlarını satanlar ciddi risk altında bulunuyor. Akıllı telefonlarla çekilen fotoğraflar, selfiler, videolar ve yüklenen özel dosyalar silinse bile bazı programlar kullanılarak geri yüklenebiliyor.

İçindeki tüm bilgileri silseniz bile…

Vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyaran cep telefonu tamircisi Mehmet Serin, akıllı telefonlarını, bilgisayarlarını ve hafıza kartlarını satanların daha fazla risk altında bulunduğunu söyledi. Bu cihazları satmak yerine imha etmeniz, ya da kalıcı silme programlarından birini kullanmanızı tavsiye edebiliriz.

Video: Dosyalarınızı Geri Döndürülemez Şekilde Silmek 

Fabrika ayarlarına geri döndürülse bile risk devam ediyor

Mehmet Serin, akıllı telefonların sıfırlanması, fabrika ayarlarına geri döndürülmesine rağmen, dosyaların basit programlarla yeniden getirildiğini bildirdi. Bu tür özel dosyaların kötü emelli kişilerin eline geçebileceğini söyledi.

Ishredder nasıl kullanabilirim?

Piyasada benzeri programlar olsa da, en popüler uygulamalardan biri Ishredder, Android ve IOS cihazlarda istenmeyen dosyaları (resim, doküman vs.) bazı uluslararası standartlarda güvenli ve geri döndürülemeyecek şekilde silmeye olanak sağlayan uygulamadır. 

NE? NASIL?  iCloud'daki iPhone yedekleri nasıl görülür ve düzenlenir?

Bu sistem bir yazı yazdınız, üzerine bir yazı daha yazdınız, tekrar yazdınız ve tekrar tekrar yazdınız. En alttaki dosya bir türlü karalanmış oluyor. Bu şekilde geri döndürülemez şekle geliyor.

Android telefonunuz için benzer uygulamalar

Android cihazınızdaki dosyaları kalıcı olarak silmek için, cihazınızı fabrika ayarlarına geri döndürmek ya da dosyaları manuel olarak silmek daha önce belirttiğimiz gibi yeterli olmuyor.

  • Shreddit, dosyaları Android cihazınızdan etkili bir şekilde silen güvenli veri temizleme uygulamasıdır. Herhangi bir veri kurtarma programının kurtarmasını imkansız hale getirir.
  • SDelete (Secure Delete), silmek istediğiniz tüm  bilgileri kolayca silen bir uygulamadır. SDelete bilgileri kalıcı olarak siler.
  • Andro Shredder da en çok kullanılan kalıcı dosya silme uygulamalarından birisidir. Kalıcı olarak dosyalarınız silmek için kullanabilirsiniz.