Teknolojik aletler kullanım sıklığınıza bağlı zaman içinde bazı problemler göstermeye başlarlar. Sıkça karşılaşılan bu problemlerden biri de telefon şarj oluyor ama dolmuyorsa sebebi nedir? Bu sorunun birçok cevabı olabilir. Bazen kullanımdan kaynaklı, bazen yazılımdan, bazen de donanımsal sebepler bu soruna yol açabilmektedir. Bu yazımızda, telefon şarj oluyor ama dolmuyorsa sebebi nedir? Sorunun olası bütün cevapları üzerinden duracağız.

Sorun Neden Kaynaklanır?

Telefon şarj oluyor ama dolmuyorsa hemen batarya değiştirme yolunu seçmemelisiniz. Bazen çözüm çok daha basit olabilmektedir. Telefonunuzu servise götürmeden ya da batarya değişikliğine gitmeden önce sorunu çözemeyeceğinizden emin olmanız gerekmektedir. Bu sorun çözüm yoları genelde şunlardır;

 • Telefonun şarj kablosunu kontrol edin
 • Başka bir güç kaynağı deneyin
 • Batarya sağlığını kontrol edin
 • Adaptörü kontrol edin
 • USB soket kontrolünü yapın
 • Güncelleme kontrolü yapın
 • Kapalı şarj etmeyi deneyin
 • Bataryayı değiştirin

İzleyin: Telefon Şarj Olmuyor Kesin Çözümler (2020)

Telefonun Şarj Kablosunu Kontrol Edin

Şarj aletinin genelde iki bileşeni bulunmaktadır. Biri adaptör, br diğeri ise şarj kablosudur. Telefon şarj oluyor ama dolmuyorsa sebebi nedir? Sorununda şarj kablosu problemi en sık rastlanan problemlerden biridir.

NE? NASIL?  Apple Çılgın Planı Ortaya Çıktı

Telefonun en sık kullandığımız parçalarından biri bu şarj kablolarıdır. Sürekli sarma, taşıma işlemine maruz kalan kablolar zamanla arızalanmaktadır. Bu arızalar dışardan göz görülmeyecek arızalar olabilmektedir. Bu durumda, sorunun kablodan kaynaklanmadığını anlamak için, başka bir kablo ile telefonunuzu test etmeniz gerekmektedir.

Başka Bir Güç Kaynağı Deneyin

Telefon şarj oluyor ama dolmuyorsa sebebi nedir? Bu gibi durumlarda bazen sorun telefon ya da şarj aletinizden kaynaklanmayabilmektedir. Sorun bazen şarj için kullandığınız elektrik prizinden kaynaklanabilmektedir. Bunu anlamak için başka bir prizden, ya da bilgisayarınızdan şarj etmeyi denemelisiniz.

Aynı biçimde, eğer USB bağlantısı ile bilgisayarınızdan şarj ederken bu sorunu yaşıyorsanız, başka bir bilgisayarda deneyin. Sorunun güç kaynağından kaynaklanmadığına emin olun.

Batarya Sağlığını Kontrol Edin

Pek çok akıllı telefon, pil kapasitenizi ve bu kapasitenin ne kadar düştüğünü göstermektedir. İphone telefonlarda için;

 • Ayarlar
 • Pil
 • Pil Sağlığı

Adımlarını takip ederek, pilinizin hangi kapasitede kullanıldığını, servise ihtiyaç duyup duymadığı konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Android’in, batarya kontrolü için işletim sistemine dâhil edilmiş bir yolu bulunmamaktadır. Bunun için 3. parti uygulamaları mevcuttur.

NE? NASIL?  Kriptopara madenciliği nasıl yapılır? Karlı mı?

Ayrıca hem Android hem de İphone için akımölçer uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalar ile telefonunuzun şarj edilip edilmediğini kontrol edebilir, aynı zamanda şarj esnasında cihazın ne kadar akım çektiğini öğrenebilirsiniz. Bu uygulamalar, telefonunuz için en uygun şarj yöntemini de size sunar.

Adaptörü Kontrol Edin

Sorunun kaynağı olabilecek bir diğer nokta duvar adaptörüdür. Şarj kablosunun çıkarılabildiği bir adaptöre sahipseniz, bağdaştırıcıdaki USB bağlantı noktasının arızalanmış olması muhtemeldir. Başka bir adaptör ile telefonunuzu şarj etmeyi deneyerek, sorunun kullandığınız adaptörden kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol edin.

USB Soket Kontrolü

USB bağlantı noktasında ki küçük metal konektörler bazen bu sorunun kaynağı olmaktadır. Bu konektörün bükülmesi sorununa yol açabilmektedir. Onun için telefonunuzun bataryası çıkmaya uygunsa, çıkarın. Ve uygun bir pim ile bağlantı noktalarındaki tırnakları düzeltin. Ardından telefonu yeniden açarak şarj kontrolünden geçirin.

Bu işlem hassas bir işlem olduğu için, telefona karşı nazik olmanız gerekmektedir. Aksi halde daha büyük bir soruna yol açabilirsiniz.

Güncelleme Kontrolü Yapın

İşletim sistemleri yeni güncellemeler ile pil ömrü üzerinde optimizasyona giderler. Bu güncellemeler bazen eski model telefonların pili üzerinde kasılmalara yol açabilmekte. Eğer şarj sorununuzun bir güncelleme ile başladığını fark ederseniz, işletim sisteminin eski sürümüne geri dönmeniz sorunu çözebilir.

NE? NASIL?  Bulut depolama teknolojisi nasıl kullanılır?

Kapalı Şarj Etmeyi Deneyin

Telefon şarj oluyor ama dolmuyorsa sebebi nedir? Konusunda karşılaşılan bir diğer neden ise; Büyük boyutlu bir oyun oynarken, telefonun şarjının dolmamasıdır. Eski model akıllı telefonlarda sık karşılaşılan bir sorundur bu. Telefon aldığı enerjiden daha fazlasını oyun esnasında harcadığı için şarjı dolmaz.

Bunu anlamak için telefonu kapatıp, ya da arka planda çalışan uygulamaları kapatıp, oyundan çıktıktan sonra şarja takıp kontrol edilmelidir. Bu yöntem aynı zamanda telefonun şarj alma süresini hızlandıran bir yöntemdir.

Video: Telefon şarj alıyor batarya dolmuyor telefon çalışmıyor

Bataryayı Değiştirin

Yukardaki bütün kontrolleri yaptıktan sonra telefon şarj oluyor ama dolmuyorsa sebebi nedir? Sorunu devam ediyorsa, bu seçenekten başka yol kalmamış demektir. Bu durumunda, bütçenize uygun yeni bir telefon almanız ya da batarya değişikliğine gitmeniz gerekmektedir.