Günümüzde pek çok kişinin kullandığı araçlardan olan tablet ve telefon nasıl temizlenmelidir? Sorusu merak konusudur. Sürekli kullanılan cihazlarda olan tabletler düzenli aralıklar ile temizlenmelidir. Tablet temizliği için yumuşak ve çizmeyen bir bez ile temizliği yapılmalıdır. Bu cihazları özel olarak üretilen bezler ile de temizliği yapılabilir.

Telefon ve Tablet Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tabletler temizlenir iken özen gösterilmesi gereken araçların başında gelir. Çünkü hassas ve dokunmatik yapıda yüzeyleri bulunduğu için dikkat ister.

Tablet temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

  • Çizmeyecek bir bez kullanılmalıdır
  • Kimyasal içerikli ürünler ile temizlik yapılmamalıdır
  • Leke ve toz bırakan ürünler tercih edilmemelidir
  • Mikrofiber bez ile deterjan kullanılmadan temizlik yapılmalıdır
  • Çıkması zor olan lekeler için su ile hafif ıslatılmış bez kullanılmalıdır

Tablet ekranlarına zaman zaman yapışkan maddeler temas etmiş olabilir. Bu tarz durumlarda cihazın kapalı şekilde temizliğinin yapılması son derece önemli bir konudur.

NE? NASIL?  Twitter ne kadar güvenli?

İzleyin: Diş macunu ile ekran çizikleri geçer mi?

Tabletler  ve Telefonlar Temizleyiciler İle Temizlenebilir Mi?

Tabletler hassas cihazlar oldukları için sert kimyasallar ile temizlenmesi yarar yerine zarar sağlar. Özellikle sprey temizleyiciler doğrudan yüzey üzerine sıkılmamalıdır. Çünkü ekran kaplamasına ciddi zarar verir. Bu nedenle en sağlıklı olanı tabletler için özel üretilmiş olan spreylerden kullanmak olur. Hem zarar verme ihtimali ortadan kalkmış olur hem de gönül rahatlığı ile düzenli temizlik yapılmış olur.

Tablet ve Telefon Temizliği Neden Önemlidir?

Tablet ve telefon temizliği, sürekli el ile kullanıldığı için çok önemli ve gereklidir. Özellikle tablet ile çalışan kişiler açısından daha büyük öneme sahiptir.

Tablet temizliği şu nedenlerden dolayı önemlidir;

  • İnsan sağlığı açısından önemlidir
  • Uzun süreli tablet kullanımı için önemlidir
  • Kalıcı hasarlar oluşmaması açısından önemlidir
  • Kir birikiminin önüne geçmek açısından önemlidir
NE? NASIL?  İşte Fiyat Performans Şampiyonu Xiaomi Redmi Note 10 Bilgileri Sızdırıldı!

Özellikle kırılma ve çarpma esnasında kurtarıcı olması amacı ile tabletlere de kılıf takılıyor. Kılıfların da amaçlarından biri tabletin temiz kalması içindir. Çalışma ve normal hayatın bir parçası oldukları için de sağlık açısından düzenli aralıklar ile temizliği yapılması gerekir. Üzerinde biriken toz ya da yağ kalıntılarına dikkat edilmesi ve temizliğinin yapılması tavsiye edilir.

Tablet ve Telefon Temizliğinde Ulaşılamayan Yerler Nasıl Temizlenmelidir?

Tabletler sadece yüzeylerden meydana gelmemektedir. Hoparlör ve şarj yeri gibi mikrofiber bezin ulaşamadığı alanlar söz konusudur. Bu alanlarında temizlenmesi gerekir. Çünkü zaman içersinde toza ve kire bağlı olarak ses sıkıntıları meydana gelebilir. Bez ile silinemeyen yerlerde iğne ya da cımbız gibi araçlardan yardım alınmalıdır.

Çok fazla kurcalamadan ve bastırmadan iğne ile temizlik yapılması önemlidir. Çünkü temizlik yapmak ister iken tablete zarar verilebilir. İğneye çıkan pislikleri nemli olan beze sürerek mikroplardan arındırma işlemi yapılabilir. Son olarak da nemli bez ile hafif hafif iğneyle beraber o alanlara dokunarak rötuş yapılması faydalı olur.

NE? NASIL?  Türk Telekom Bedava İnternet Kampanyasını Kaçırmayın...

Tablet ve Telefon Temizliğinin Zararı Var Mı?

Gerekli olmadıkça ya da her gün tablet temizliği yapmak faydadan çok zarar verir. Çünkü hassas yüzeylere sahip olması nedeni ile sürekli temiz olan cihazı temizlemek aşınmaya neden olur. Özellikle lekeli olan bölgelere uygulanan aşırı baskı ekranı bozar. Leke temizliği yapılırken açık alanlara su kaçmadığına da emin olunması gerekir.

Temizlik esnasında cihazın kapalı olması gerektiği için kuruma işlemi sona ermeden açılması da zarar veren bir durumdur. Islanma yaşanması durumunda bir an önce açık olan cihaz kapalı konuma getirilmelidir. Her şeyin fazlasının zararı olduğu gibi çok fazla tablet temizliği yapmak zarar verir. Zaman içinde sesinde ya da ekran görüntüsünde bozulmalar ve kararmalar ile kendini gösterir.