Kullandığımız tabletlerimizin veya mobil cihazlarımızın şarj aleti orijinal mi? Diye birçok defa düşünmüşüzdür. Ortaya çıkan bazı yöntemler ile şarj aletinizin orijinal olup olmadığını anlayacaksınız. Şarj aletiniz, orijinal cihazınızın kutusundan çıktıysa, büyük ihtimal orijinaldir. Fakat ucuz fiyatlara, merdiven altı diye tabir edilen dükkanlardan şarj aleti temin ettiyseniz, Büyük ihtimal ile orijinal değildir. Bizlerde bu yazımızda şarj aletinin orijinal olduğunu nasıl anlaşılır? sorusuna cevap verip, aklınızdaki soru işaretlerini sileceğiz.

Şarj Aletinin Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Piyasa içerisinde yer alan, her ürünün orijinallik belirtileri vardır. Bu belirtiler, çeşitli incelemeler sonucu ortaya çıkmıştır. Bizlerde bu makalemizde şarj aletleri çerçevesinde, sahte şarj cihazlarında kullanılan yöntemler hakkında bilgiler vereceğiz. Dilerseniz, bilgilendirmemize geçelim.

Cihaz Üzerindeki Harflere Dikkat edin

Samsung’un ürettiği şart aletlerinin, harf mesafeleri birbirine aynı mesafededir. Bu nedenle de harfler arası boşluklar eşit derecededir. Fakat, aldığınız şarj cihazı sahte ise durumlar değişiyor. Sahte şarj cihazlarında ‘A’ ve ‘S’ harfi birbirine çok yakındır. Bu nedenle şarj aleti üzerindeki marka yazısını dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Dolandırıcılar, genel olarak ‘A’ harfini kullanarak, sahtekarlık yapmaktadır.

NE? NASIL?  Steamda Oyun Oynayarak Para Kazanabileceğinizi Biliyor Muydunuz ?

Video: Şarj aletinin orjinal mi çakma mı olduğu nasıl anlaşılır?

Şarj Aletinin Üretim Yeri Önemli

Samsung’un üretim yeri Vietnam’dır. Bu nedenle de orijinal şarj aletinizin arkasında ‘Made in Vietnam’ yazısı yer almalıdır. Sahte şarj aletlerine baktığımızda ise; genel olarak ‘Made in China’ yazısı yer alıyor. China yazılı ürünlerin, arka tarafına dikkatlice baktığınız zamana ‘A+’ işareti görmüş olacaksınız. Bu işaret sadece sahte ürünlerde vardır. Orijinal ürünlerde bu işaret yer almaz.

Usb Kablosunun Ucuna Dikkat Edin

Şarj aleti ile birlikte sizlere bir adet usb verilir. Bu usbnin ucuna dikkat ederseniz eğer orijinalliği anlayabilirsiniz. Usb nin baş kısmında 2 adet delik vardır. Bu delikler, kare şekline benzer ise cihaz orijinaldir. Başka şekillerde ise cihaz sahtedir.

Video: iPhone şarj aleti ORJİNAL VE ÇAKMA FARKLARI

Şarj Cihazının Kaplanış Tarzı Önemli

Şarj aletinin orijinal olduğunu anlamak için en basit yöntem bu olabilir. Çünkü, orijinal şarj aletinin, kaplaması kalitelidir. Sahte şarj cihazlarının, kaplamalarında ise kalitesizlik vardır. Ayrıca kesim hataları da ek olarak vardır.

NE? NASIL?  Laptop şarj sorunu nasıl çözülür?

Şarj Aletinin Ağırlığı

Şarj aletinin orijinal olduğunu belli eden, hususlardan birisi de ağırlıktır. Dünyada genel bir kanı vardır; ağır ürünün, orijinal olduğu inancı vardır. Çünkü içerisindeki parçalar kalitedir ve bu nedenle de ağırdır. Eğer, şarj aletiniz sahteyse büyük ihtimal çok hafiftir. Bunun nedeni içerisinde bulunan kalitesiz parçalardır.