Dizüstü bilgisayarlara verilen isim olan notebook, masaüstü bilgisayarlara göre çok daha farklı bir klavye sistemine sahiptir. Eski bilgisayar klavyeleri sökülerek ve açılarak kolayca temizlenebilirken, notebook ürünlerinin klavyelerinin temizliği, modellerine göre değişebilmektedir. Her üreticinin kendisine özgü bir klavye tasarımı olması sonucunda, internet üzerinde insanların en çok aradığı başlıklardan birisi klavye temizliği olmuştur.

Klavye Temizliğinin Düzenliliği

Klavye temizliği, düzenli olarak yapılması gereken, bilgisayarın yazma konforunu etkileyen bir durumdur. Sürekli bilgisayar başında iş yapan insanların, sürekli olarak tozlanan klavyelerle karşı karşıya kalması kaçınılmazdır. Bu durumu gidermek için belli adımları takip ederek, sizler de laptoplarınızın klavyelerini rahatça temizleyebileceksiniz. İlk olarak laptop bilgisayarınızın klavyesinin tuşlarının çıkıp çıkmadığından emin olma için internetten araştırma yapmalısınız.

Tuşları Çıkarmadan Temizleme

Bazı notebooklar, arka kısmında açılarak, tüm donanımlarını çıkartarak klavyeye ulaşım sağlar. Bu durumda, bilginiz yoksa tuşları çıkartmayı denememelisiniz. Tuşları çıkartmadan temizlemeniz gereken bir notebookunuz varsa, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Notebooka elektrik girişini kesip, bilgisayarı kapatın,
  • Yerleşmemiş kirlerden, baş aşağı çevirip kurtulun,
  • Basınçlı hava kullanarak, tozlardan kurtulun,
  • Mikrofiber bezle klavye yüzeyini temizle,
  • Alkol ve kolonya, yağlı lekeleri çıkartırken yardımcı olur,
  • Koruyucu satın alabilirsin.
NE? NASIL?  Yavaşlayan Bilgisayarı Nasıl Hızlandırırız? Laptop'a SSD Nasıl Takılır?

Notebookunuzun elektrik bağlantısını kesmelisiniz. Bu durum, içini temizlerken kullanacağınız alkolün devrelere zarar vermesini engelleyecektir. Alkol buharlaşıp uçana kadar da zaten notebook klavyesi temizliğini bitirmiş olacaksınız. İkinci adım olarak, notebookun içerisinde yer alan ve yerleşmemiş kirlerden kurtulmak için baş aşağı çevirmeniz gerekmekte. Böylece, içerisindeki fazla kirler aşağı dökülerek sizleri bir miktar yükten kurtaracaktır.

Video: Labtop Klavyesi Temizleme Teknikleri

Tuşları Çıkartabilmek

Tuşları çıkartmanız gereken bazı durumlar da mevcuttur. Özellikle bilgisayarınızın yapısı, tuşları çıkartmanıza izin veriyorsa, bunu yapmalısınız. Yaparken hem nazik hem de kibar olmanız gereken klavyenizi, sökmeye başlamadan önce mutlaka bir fotoğrafını çekin. Tüm tuşları çıkarttıktan sonra, hangisinin nereye geleceğini hatırlamak yorucu olabilir. Tuşları kaldırırken, kullanacağın ekipmanı özenle seçmelisin. Gitar çalarken kullanılan pena gibi ince fakat güçlü bir yapıya sahip düz aletler tercih etmelisin.

NE? NASIL?  Kıyafetlerdeki yemek yağı lekesi nasıl temizlenir?

Video: Notebook Klayve Tuşu Değişimi (anlatımlı)

Klavye Tuşlarını Depolayın

Klavyeni sökmeye karar verdiğinde, tuşlarını yerleştireceğin bir kase ya da kavanoza da ihtiyaç duyacaksın. Geçici depolama alanın olacak bu alanda, tuşları korumak için çaba sarf etmelisin. Kolayca çıkması gereken tuşlara, çok hafif bir baskı yaparak alttan kaldıracaksın. Eğer tuşlar çıkmakta zorlanıyorsa, güç uygulamamalı, atlayarak diğer tuşları çıkartmalı ve sonra ona dönmelisin.

Klavyeyi Temizleyin ve Tuşları Yerine Takın

Tuşlar çıktıktan sonra, altta kalan kısmı düzgünce ve zarar vermeden alkollü pamukla temizleyebilirsin. Aralarda kalan artıkları ve kırıntıları yüksek güce sahip olmayan bir süpürgeyle de temizleyebilirsiniz. Bilgisayarına doğrudan hasar vermek istemiyorsan, mutlaka dikkatli ve yumuşak hareketlerle klavye kısmını temizlemelisin. Tuşları tekrar takarken, uygun olan parçayı alanına getirip, orta kısmından eşit basınç uygulayarak takmalısın.

Kırık Tuşların Temini

Klavyenizi söktükten sonra fark edebileceğiniz bazı durumlar da söz konusu olabilir. Özellikle uzun süredir çalışmadığından yakındığınız tuşunuzun aslında altındaki mandalının kırık olduğunu fark edebilirsiniz. Bu durumdan kurtulmak için, kendinize aynı model ve markaya uygun klavye tuşu satın alabilirsiniz. Eksikliğinizi giderirken, klavyenizi düzenli olarak temizlemeyi unutmayın.