Modülatör ve demodülatör kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşan kelimeye modem ismi verilmiştir. Modem, İnternet ağına bağlanmayı sağlayan bir araçtır. İster bilgisayara kablo yardımıyla isterse de uzak bir cihaza kablosuz olarak İnternet aktarımı sağlayabilir. İlk önceler de sabit telefon hattı üzerinden çalıştırılıyordu. Modem arayüzü ise markalara göre farklılık gösterebiliyor. Modem arayüzüne girmek için öncelikle başlat kısmından çalıştır seçeneğine tıklıyoruz. Önümüze gelen alana CMD yazmamız gerekiyor. Ardından komut olarak ise ipconfig yazmamız gerekiyor. Böylelikle karşınıza çıkan kısımda modem arayüzüne girmek için rakamlar gelmektedir. Tarayıcınıza bu adresleri girerseniz modem arayüz ekranınız karşınıza gelecektir. Öncelikle size modem hakkında bilgi verdik ve ardından modem arayüzüne girmenin nasıl olacağından bahsettik. Ancak bunlar sizin için bir ön bilgi niteliğinde olsun düşüncesindeyiz. Bu yazımızın amacı Modem Arayüzüne Telefon Üzerinden Nasıl Girilir? sorusunun cevabını vermek. Bu işlemleri başlıklar halinde birlikte tamamlayalım.

NE? NASIL?  Samsung'un Bu Galaxy Serisi Yok Satar! İşte Karşınızda Dillere Destan Telefon...

Yapılması Gerekenler

Öncelikle telefon üzerinden modem arayüzüne girmenizi sağlayacak adımlara bir bakalım.

  • Modemi fabrika ayarlarına almalısınız.
  • Telefondan modeme bağlanmak.
  • Telefonun İnternet bölümüne girip IP adresini almak.
  • Tarayıcıya IP adresini girmek.
  • Arayüz bölümüne modem şifresi yazmak.

Yapılması gerekenler sırasıyla bu şekildedir. Şimdi de bunları detaylıca inceleyim.

Modem Ayarları

Öncelikle modeminizi fabrika ayarlarına almanız gerekiyor. Bunun için iki yöntem bulunmaktadır. Birincisi modem üzerinden ikincisi ise modem arayüzü üzerinden olmaktadır. Ancak biz modem üzerinden olanı tercih etmeliyiz. Modemin üzerinde reset yazısı olan deliğin içindeki düğmeye bir iğne yardımıyla basılı tutun. 5 saniye sonunda modem ışıkları sönüp yeniden açılacaktır.

Bu işlem sayesinde modem ayarları, kablosuz ayarları ve tüm yönlendirme ayarları sıfırlanacaktır. Ancak İnternet şifrenizi değiştirmek için telefondan modeme bağlanmak istiyorsanız bu işlemi yapmanıza gerek yoktur.

İzleyin: Telefondan Modem kurulumu nasıl yapılır

Telefondan Bağlantı Sağlamak

Modemin sıfırlama işlemi tamamlandıktan sonra telefonunuz üzerinden İnternet ağlarını tarayın. Ardından arayüzüne girmek istediğiniz modemi bulun. Şifre girme işlemini yaptıktan sonra İnternet bağlantınız sağlanmış olacaktır.

NE? NASIL?  Vodafone 15 GB Bedava İnternet Kampanyası Yaptı! Ekim Ayına Özel...

Ip Adresi

Bağlantı sağlandıktan sonra ise işinize yarayacak IP adresini bulmanız gerekmektedir. Bunun içinse telefonunuz Wifi ağına girip detaylar kısmına girmeniz gerekmektedir. Bu kısımda yöneltici olarak yazan kısımdaki rakamlar İnternet IP adresidir.

Tarayıcıya Giriş

Tüm bu işlemlerin ardından bulduğunuz IP adresinizi kullandığınız tarayıcınıza yazmanız gerekiyor. Yazdıktan sonra arama yaptırmalısınız. Böylelikle karşınıza modem arayüzü çıkacaktır.

Modem Arayüzü

Artık modem arayüzü sayfasına girmiş bulunuyorsunuz. Bu kısıma İnternet şifrenizi yazmanız halinde modem arayüzüne girmiş olursunuz. İstediğiniz işlemi artık telefonunuzdan yapmanız mümkündür.

Modem Arayüzüne Girmek Ne İşe Yarar?

Eğer modem arayüzüne girerek neler yapmam mümkün olur diye merak ediyorsanız şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İnternet şifresi değiştirebilirsiniz. Böylelikle aklınıza gelebilecek, kolayca unutmayacağınız bir şifre belirlemiş olursunuz. Ancak güvenliğiniz için herkesçe kolay bulunabilecek bir şifre belirlememek yararınıza olacaktır.
  • DNS ayarları yapabilirsiniz. Ayarları değiştirmek istediğinizde telefon yardımıyla kolaylıkla ayarlarınızı yapmanız mümkün olacaktır.
  • -İnternet ağınızı hangi cihazların kullandığını öğrenebilirsiniz. Bu sayede İnternet ağınıza kimler giriş yapıyor görebilirsiniz. İstemediğiniz cihaz olursa çıkarabilirsiniz ya da güvenliğiniz açısından şifrenizi değiştirebilirsiniz.
  • İnternet ağınıza giren cihazları sınırlandırma işlemi yapabilirsiniz. İnternet ağınıza girebilecek cihazları dileğiniz gibi sınırlandırabilirsiniz. Ve bu anlattığımız yöntem ile tüm bunları telefonda kolayca yapabilirsiniz.
NE? NASIL?  Xiaomi Öyle Bir Cihaz Yaptı Ki! Hemde Fiyatıyla Sizi Şaşkına Çevirecek... İşte O Canavar...

Bu yazımızda Telefondan modem arayüzüne girmenin adımlarından bahsettik aynı zamanda bu işlem sonrası neler yapabileceğiniz hakkında bilgiler vermiş olduk. Bu adımlar sonrasında eğer modem arayüzüne erişim sağlanamıyorsa teknik yardım almanızı tavsiye ederiz. Teknik ekip size yardımcı olacaktır.