Mobil cihaz kullanan bireyler, mobil uygulamalar nasıl güncellenir konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Güncelleme işlemini yapmak; farklı yararları sağlaması ve cihazın korunması adına oldukça önemli bir işlemdir. Bu sebeple; mobil uygulama güncelleme işlemi yapmak için gerekli olanlar, nasıl yapılması gerektiği, neden yapılması gerektiği ve dikkat edilmesi gereken özelliklerin neler olduğu, konularının bilinmesi gerekir.

Mobil Uygulama Güncelleme İşlemini Yapmak İçin Neler Gereklidir?

Mobil uygulamaların güncellenme işleminin yapılması için gereken farklı durumlar ve sağlanması gereken çeşitli imkanlar vardır.

Bu gereksinimler:

  • Mobil uygulamaları güncellenecek olan cihazın internet bağlantısının olması gerekir.
  • Güncelleme yapılmak istenen uygulamanın, kullanılmakta olan sürümünden farklı bir sürümünün getirilmiş olması
  • Bildirim olarak ‘güncelleme vardır’ bildirimlerinin alınması gibi gerekenlerin bulunması lazımdır.

Ayrıca, gerekenlerin temin edilmediği durumlarda güncelleme yapılamaz. İnternet bağlantısı olmadığı durumlarda, ne kadar güncelleme olursa olsun işlem yapılamaz. Benzer şekilde, güncelleme gelmediği zaman da işlemin gerçekleştirilmesi söz konusu değildir.

NE? NASIL?  Vodafone Tarafından Tam 5 GB Hediye İnternet!

Video: Google Play store uygulama güncelleme ayarlarını yapmak

Mobil Uygulama Güncellemeleri Nasıl Yapılır?

Mobil uygulamalarının güncellenmesi yapılacağı zaman, ilk olarak cihazın internet bağlantısının yapılması sağlanır. Ayrıca bilinmesi gerekir ki, güncelleme yapılacağı zaman cihaz içerisinde yeteri kadar hafıza olması gerekir.

Güncelleme olduğu zaman, uygulamaların içerisinde artık daha farklı özellikler de mevcut olacaktır ve bu durum fazladan hafıza demektir. Hafıza kontrolü de yapıldıktan sonra, güncelleme yapma aşamasına geçiş yapılır. Bu kısımda ilk olarak, cihaz üzerine uygulama indirilen kısma girilir. Burada, güncelleme yapılmak istenen uygulamanın adı yazılır ve çıkan sonuçlar arasından uygulama seçilir.

Ayrıca, bildirim olarak güncelleme haberi geldiği zaman; gelen güncelleme iletisi üzerinden de ilgili alana ulaşım sağlanır. Daha sonra, ‘güncelle’ seçeneği tercih edilir ve işlemin tamamlanması beklenir. Tamamlandıktan sonra ‘uygulamayı aç’ kısmına girilerek, yeni güncelleme etkin hale getirilir.

NE? NASIL?  AirPods android telefon ile nasıl eşleştirilir?

Mobil Uygulama Güncellemeleri Neden Önemlidir?

Mobil uygulama güncellemeleri, kullanılan cihaz ve kullanan kişi açısından birçok farklı önemi olan bir işlemdir. Kullanıcının; cihazdan daha fazla verim almasına, yavaşlama ve kasılma gibi durumların yaşanmasını azaltarak veya önleyerek kolaylık sunulması adına oldukça önemli bir işlemdir.

Ayrıca, kullanılmakta olan uygulama üzerinde yapılan değişikliklerden ve ortaya çıkan çeşitli faydalardan da yararlanılmasına imkan tanınır. Cihaz açısından ise; cihazın kullanışsız hale gelmesini önlemek, daha verimli olmak ve bir nevi ‘kendini yenilemek’ durumu bakımından önemi oldukça büyüktür. Belirli zaman aralıkları takip edilerek güncellemelerin kontrol edilmesi ve yapılması gerekir.