Geleceğin meslekleri arasında en önlerde yer alan bilişim teknolojileri alanında birçok öğrenci eğitim almaktadır. Fakat okullarda verilen eğitimlerin bilişim teknolojileri alanında ki sadece yüzeysel bir kısmıdır. Daha geniş yönden ele alınan bilişim teknolojilerinde detaylı bir çalışma da ön plandadır. Özellikle hafızası iyi olan kişilerin yazılım konusunda iyi olma şansı da yüksektir. Sizlerde iyi bir yazılımcı olmanız için bazı kriterleri göz önünde bulundurmalısınız.

Programlama dilleri öğrenmek

İyi bir yazılımcı programlama dili bilir fakat en iyi yazılıcılar tüm programlama dillerine hakimdir. Daha iyi bir yazılımcı olmanız için sürekli yeni programlama dillerini öğrenmelisiniz. Yeni diller öğrendikçe daha yeni iş alanları da oluşturmuş olacaksınız. Özellikle günümüzde web tabanlı programlama dilleri arasında php, asp gibi programlama dilleri oldukça basittir. Sadece bir kaç hafta içerisinde programlama dillerine hakim olmanız olanaklıdır. Fakat daha ağır olan C++ , phyton gibi programlama dilleri için senelerinizi harcamanız da mümkündür. Gerçi bir dil öğrendiğinizde, ikincisi size daha kolay gelecektir. Çünkü sonuçta mantıkları birbirine oldukça yakındır.

NE? NASIL?  Türk Telekom ile Müthiş Bedava İnternet Yöntemleri

Görsel Tasarım

İyi bir yazılımcı olmak adına görsel tasarım üzerinde aktif olarak iş yapabilmeniz de önemlidir. Son zamanlar da görsel veya direkt olarak grafik alanında ciddi yatırımlar yapılmakta. Programlama dillerine göre iş bulma olonağı ve çalışma ortamı rahat olan bir kriterdir. Görsel tasarım yapabildiğiniz takdirde yazılımcı olmanız için bir adım daha atabilirsiniz. Genel olarak sadece bir kaç ay içerisinde görsel ve grafik tasarımları yapabilir hale gelebilirsiniz. Tabi eğer yazılımcı olacaksanız, bu işi daha sonrasında uzmanlarına bırakabilirsiniz. Ama kazandığınız bu tecrübe, size yazılım yaparken oldukça yardımcı olacaktır.

Video: Nasıl yazılımcı olurum? – İşin uzmanından tüyolar!

İngilizce olmazsa olmaz!

Programlama dillerinin hepsi genel olarak İngilizce üzerine kurulmuştur. Bunun adına iyi bir İngilizce bilmeniz oldukça önemlidir. Aslında en önemlisi de denilebilir. Programlama yaparken dil öğrenmeniz de sizlerin çevresini genişletecektir. Günümüzde ki tüm yazılımcılar İngilizce bilmektedir. En azından programlama dillerine hakim olacak şekilde basit gibi görünen bu İngilizceyi de öğrenmeniz gerekir.

NE? NASIL?  Laptop şarj sorunu nasıl çözülür?

Video: Ninja Yazılımcı Olmak! Kod kalitesi?

Bol bol pratik yapın

İyi bir yazılımcı sertifikası aldıktan sonra beklemek oldukça büyük bir hatadır. Bunun yerine sürekli yeni fikirler geliştirmek ya da insanların fikirlerini programa dökmeye çalışmanız sizler adına yararlı olacaktır. İş fikirlerini program üzerinden denemek yazılımcı pratikleri açısından en önemlisidir. Hem grafik yardımıyla hem de programlama dillerinin desteğiyle ciddi projeler yapabilmeniz de mümkündür.