İphone kullanan insanların sordukları sorulardan biri de iphone’da rahatsız etme modu nasıl kullanılır? sorusudur. Günümüzde artık telefon kullanmayan insan kalmadı. En çok kullanılan telefonlardan biri de iphone markalı telefonlardır. Tüm bunlar ise beraberinde telefonları bazı özelliklerinin nasıl kullanıldığı sorularını beraberinde getiriyor. Bu özelliklerden biri olarak rahatsız etme modu olduğunu söyleyebiliriz. Bu özellik nedir, nasıl kullanılır ve neden kullanılır makalemiz içinde bu konulara değineceğiz.

iPhone’da Rahatsız Etme Modu Nedir?

Apple şirketi iphone cihazları için ios 12 güncellemesi ile insanların işini kolaylaştırabilecek bir özellik ortaya sundu. Bu özellik ise rahatsız etme modu ile Seçtiğiniz ya da tüm kişiler tarafından gelen aramalarda telefonunuzun hiç çalmaması veya arama anında ekranda görülmemesidir. Sadece aramalar esnasında değil Bütün uygulamaların sesini kapatan rahatsız etme modu 1 şeklinde de olabiliyor. Toplantı sırasında, sinemada olduğunuzda ya da herhangi bir yemekte olduğunuzda müsait olmadığınız zamanlar içerisinde bu mod oldukça işe yarıyor. İnsanlar rahatsız edilmemek için bu modu kullanabiliyor. Bu şekilde daha rahat bir şekilde işlerini halletme ya da kafa dinleme durumu söz konusu olabiliyor.

NE? NASIL?  iPhone 12'nin Videosu Sızdırıldı! İşte Karşınızda!

Rahatsız Etme Modu Açma ve Kapama

Rahatsız etme modu Telefona gelen bildirimleri, uyarıları ve aramaları sessize alan bir özelliktir. Rahatsız etme modu istenildiği gibi ayarlanabilir ve istediğiniz kişilerden gelen aramalara istediğiniz gibi izin verebilme şansın sağlar. Şu adımları takip ederek rahatsız etme modunu aktif hale getirebiliriz. Bu adamlar şu şekildedir;

 • İlk olarak iphone telefonunda Ayarlara giriliyor.
 • İkinci olarak karşınıza çıkan rahatsız etme bölümüne girip rahatsız etme modunu aktif hale getiriyorsunuz.
 • Bir başka şekilde ise şöyle gerçekleşir; denetim masasına açıyoruz.
 • Daha sonra karşımıza çıkan Hilal simgesine tıklayıp rahatsız etme modunu açıp veya kapıda biliyoruz.

Bu yolları kullanarak bu modu açma ve kapama durumu gerçekleşiyor. Bu şekilde aktif etme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Video: Rahatsız Etme’ye gelen yenilikler neler?

İphone telefonlarında rahatsız etme modu ayarlaması nasıl yapılır?

İphone telefonda rahatsız etme modunun içindeki ayarlamalar belli işlemleri gerçekleştirerek yapılabilir. Bunlara sırayla bakacak olursak;

 • Zamanlama ayarı
 • Sizi arayabilecek kişilerin ayarı
 • Yinelenen aramaları ayarlama işlemi
 • Sessiz seçeneğini ayarlama işlemi
 • Yatma zamanı ayarlama işlemi
NE? NASIL?  Kripto para nedir?

Bu işlemler ile gerçekleştirmek mümkündür.

 1. Zamanlama Ayarı

Rahatsız etme modunun birden fazla özelliği vardır. ÖrneğinBu mod zamanlanmış seçeneği ile zamanlanabiliyor. Aramaların ve bunun yanında bildirimlerin gelme zamanını bu şekilde ayarlama durumu söz konusu olabiliyor. Bu saati ayarlamak sizin elinizde oluyor.

 1. Sizi Arayabilecek Kişilerin Ayarı

Sizi aramasına izin verdiğiniz kişiler tarafından aranabiliyorsunuz. Geri kalan kişiler tarafından aranmıyorsunuz. Bu işlemi ise Arayanlar seçeneği ile yapmanız mümkündür. Bu şekilde istemediğiniz kişiler tarafından rahatsız edilmiyorsunuz.

 1. Yinelenen Aramaları Ayarlama İşlemi

Yinelenen aramalar özelliği ile birlikte sizi arayan kişi bunu üst üste yaptığı zaman bu özellik devreye girer ve arama telefonda ikinci aramada görünür. Bu şekilde acil durumlarda telefonunuz o kişi tarafından aranabilir. Yani sizler bu aramayı daha sonraki aramalarda görebilirsiniz.

 1. Sessiz Seçeneğini Ayarlama İşlemi

Sessiz seçeneğine baktığımız zaman ise bu seçenek ile birlikte gelmiş olan aramalar yada bildirimlerin gelmeme durumu cihaz kilitliyken mi veya her zaman mı olması durumunu ayarlamadır. Bu şekilde rahatsız edilmeme şeklini belirlemiş olursunuz.

 1. Yatma Zamanı Ayarlama İşlemi

Yatma zamanı seçeneği ile programlamasını yaptığınız rahatsız etme süresi bitene kadar kilitli ekran karartması olur ve çağrı durumu sessize alınır.