iPhone’da icloud yedeklemesini etkinleştirme işlemi günümüz teknolojisiyle birlikte ortaya çıkan bir durumdur. Bu işlem cihazların bazı sebeplerden dolayı donmaları sonucunda uygulanan bir işlemdir. iOS işletim sistemine sahip olan telefonların olmazsa olmazlarından biri de yedeklemedir. Yedekleme işlemi ne kadar doğru bir şekilde ilerlerse veriler de o kadar doğru bir şekilde yedeklenir.

İphone İcloud Yedekleme İşlemi

İphone mobil cihazlarında icloud yedeklemesini etkinleştirmek için uygulanan iki çeşit yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler ise şunlardır:

  • iCloud (Bulut),
  • iTunes Programı ile yedekleme işlemleri ıphone cihazları aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

iCloud (Bulut) sistemi ile ilk olarak etkinleştirme yaparak bütün verilerinizi saklayabilirsiniz. iTunes Programı ile de verilerinizi bilgisayarınızda kolay bir şekilde yedekleyebiilirsiniz. Verileriniz bu şekilde korunarak sistem üzerinde saklanacaktır.

Yedekleme İşlemi Neden Yapılır?

Bunun basit bir nedeni vardır. Yedekleme işlemi gerçekleştirmediğinizde, verileriniz bir anda sistemsel biçimde telefonunuzun çökmesiyle silinebilir. Bu nedenle de hiçbir şey yapamadan tekrar verilerinize ulaşamazsınız. Bu sebeple de bu tip sorunlardan kurtulmak ve maksimum düzeyde bu sorunların önüne geçmek amacıyla iCloud yedeklemenizi aktif bir hale getirmeniz gerekir.

NE? NASIL?  Notebook (dizüstü bilgisayar) klavyesi nasıl temizlenir?

Yedekleme İşlemi Sonucunda Ne Olur?

Yedekleme özelliğini cihazınızda aktif bir hale getirdikten sonra yaptığınız işlemlerde mobil cihazınız otomatik olarak yedekleme işlemini yapacaktır. Telefonunuz internete bağlandığı sürece de cihaz içerisindeki bütün veriler otomatik bir şekilde yedeklenmektedir. Bunun yanında internet hızınız ile ilgili olarak da yaptığınız bu işlem değişebilir. Cihazınızın çökme durumundayken cihazın içindeki verileriniz kaybolmadan aktif bir halde iCloud üzerinden yedeklenecektir.

iCloud İle Kullanılabilir Bir Alan Açma

iCloud saklama alanınızın dolması durumunda aygıtınız iCloud’a yedekleme işlemini yapmaz, iCloud Drive ve diğer iCloud uygulamaları ve mesajlar cihazlarınızda güncel kalmaz. Bunun için de kullanmadığınız içerikleri silerek saklama alanında yer açmanız gerekir. Çünkü herhangi bir veriyi silmeden önce mutlaka iCloud’da saklamış olduğunuz verileri arşivlemek ya da bu verilerin kopyalarını oluşturmak isteyebilirsiniz

Video: iPhone Yedekleme Nasıl Yapılır? iCloud Yedekleme ve Geri Yükleme

iCloud Yedekleme İşleminde İzlenecek Olan Adımlar

iPhone cihazlarında gerçekleştireceğiniz yedekleme bu işleminde izlemeniz gereken adımlar şöyledir:

  • Bu işlemi mobil cihazınızda uygulayabilmek için ilk olarak ana ekranda yer alan Ayarlar menüsüne girmelisiniz.
  • Daha sonra Ayarlar içinde yer alan iCloud seçeneğine tıklayın.
  • Ardından İCloud seçeneği içinde bulunan yedekleme seçeneğine tıklayın.
  • Bu konumda bulunan cihazda kapalı olan özelliğin tam karşısındaki anahtara tıklayarak yapılan işlemi aktif bir konuma getirin.
  • Daha sonra Şimdi Yedekle seçeneği ile tüm veriler kolay bir şekilde yedeklenmeye başlayacaktır.
NE? NASIL?  Türkiye'den Teknoloji Devlerine Ceza !

Wi-Fİ bağlantınız aktif bir halde olduğu sürece de yedekleme işlemi aktif bir biçimde yedeklenecektir. Bu durumda da ne olursa olsun cihazınızdan verileriniz kesinlikle silinmeyecektir. Mobil cihazınız içerisinde yer alan yedeklemenin büyüklüğünü arttırmayı düşünüyorsanız ekstra olarak depolama alanı da satın alabilirsiniz. Bunun dışında da Apple iCloud ile 5 GB ücretsiz depolama alanı da sunmaktadır.

iCloud Saklama Alanınızda Yer Alan Diğer Kategorisinin Anlamı Nedir?

iCloud saklama alanında bulunan diğer adında bir kategoriyle karşılaşabilirsiniz. Küçük ekranda bütün kategorileri görüntüleyecek derecede bir yer olmadığı için birçok kategori de bu grupta toplanmıştır. Örnek vermek gerekirse, iCloud’da yer alan Mail ve Mesajlar, iPad ve iPhone’nunuzda Diğer adlı kategoride birleştirilebilir, ancak Mac’inizde bu durum hala gerçek kategori adlarıyla yer alır.

Diğer kategorisi, iCloud saklama alanında aile grubunda olup olmamanızla ve öğelerle ilgili birçok kategorileri içerebilir. Genel anlamda büyük saklama kategoriniz ise iPhone, iPad ya da iPod touch’ınızda bulunan gerçek kategori adları ile görüntülenir ve geri kalan kategoriler de Diğer adı altında gruplanır.