İnternet sayfalarında gezinirken karşılaştığımız en büyük sorunlardan bir tanesi de hızımızın yavaş olma sorunudur. Film izlerken, alışveriş sitelerinde gezinirken, herhangi bir konuda araştırma yaparken internetin hızlı olması işin verimli olması açısından büyük önem arz etmektedir.

İnternet hızı birkaç şekilde ölçülebilir. Her ölçüm aynı sonucu vermeyebilir. Bunun farklı sebepleri olabilir. Ancak en büyük sebep bilgisayara gelen bağlantının açık durumda olan diğer uygulamalar tarafından da kullanılıyor olması sayılabilir. Birden fazla web sayfasının açık olması da internetin hızında yavaşlamaya hatta sayfaların donmasına sebep olabilir. İnternetin hızını test ederken aşağıda belirtilen seçeneklere dikkat etmek faydalı olacaktır.

  • Kablolu internetin bilgisayara bağlı olması ve diğer cihazların kablosuz internete bağlı olmaması gerekmektedir.
  • Bilgisayarınızda açık bulunan bütün programlar kapatılmalıdır.
  • Açık bulunan tüm sekmeler kapatılmalıdır.
  • Bu aşamada herhangi bir indirme işlemi yapılmamalıdır.
NE? NASIL?  Huawei nin Yeni Modeli Satışa Çıktı

Video: İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır (Speed Test)

Peki, Bu Hız Testi Nasıl Ölçülmektedir?

İnternet servis sağlayıcısı tarafından satın alınan paket doğrultusunda belli standartlarda internet sağlanır. Daha çok, belirlenen kota sınırını geçince internette yavaşlama meydana gelir ve bu durumda internet hızı test edilebilir ve internetin hızında düşüş meydana geldiği tespit edilirse hizmet sağlayan kuruluştan teknik destek alınabilir.

Türk Telekom Hız Testi İle Ölçüm Yapma

Türkiye’nin ileri gelen telekomünikasyon operatörü Türk Telekom kullanıcılarının memnuniyeti için internet hızını ölçen bir servis geliştirdi. Bu servis sayesinde daha kolay bir şekilde internet hızı ölçülebilir. Türk Telekom’un geliştirmiş olduğu bu servis sayesinde bağlantı kalitesini görmek mümkün. Türk Telekom ve Speedtest benzer altyapıyı kullanmaktadır.

Türk Telekom Hız testi yapmak için tıklayınız

Google Hız Testi İle Ölçüm Yapma

Hız testi uygulaması konusunda rakiplerinden daha başarılı durumda olan arama motoru google, geliştirmiş olduğu hız testi ile listenin başında yer almaktadır. Bu hız testi kullanılarak daha kısa sürede sonuçlara ulaşmak mümkün.

NE? NASIL?  İşte Hayal Gücünüzü Zorlayacak Muhteşem Samsung Telefonu! Ağzınız Açık Kalabilir...

Google Hız testi yapmak için tıklayınız

Speedtest Hız Testi İle Ölçüm Yapma

Bu test en çok tercih edilen servislerin başında gelir. Speedtest hız testi kullanılarak ping, veri indirme ve veri yükleme hızı verilerine ulaşmak mümkün. Ayrıca bu hız testini kullanarak IP numaranıza da ulaşabilirsiniz. İşlem bittiğinde ise sonucu resim formatında kaydedebilirsiniz.

Speedtest Hız testi yapmak için tıklayınız

Doping Hız Testi İle Ölçüm Yapma

Doping Türkiye’de kullanılan başka bir servis sağlayıcısıdır. Kullanıcılarının hizmetine kendi geliştirmiş oldukları servisi sunmuşlardır. Bu servis Speedtest altyapısını kullanarak veri sağlar ve bu test ile internetin bağlantı durumu görmek mümkün.

Fast Hız Testi İle Ölçüm Yapma

Gayet anlaşılır bir şekilde dizayn edilen bu servis temelde internet hızını ölçmeyi hedeflediğinden herhangi bir alanı reklam için ayırmamıştır. Farklı dillerde hizmet sunan bu servis Türkçe dil desteğini de sunmaktadır.

NE? NASIL?  Yavaş İnternet Derdine Son! İşte İnternet Hızlandırmanın Kesin Yolu...

BandWidth Place Testi İle Ölçüm Yapma

HTML 5 altyapısına sahip olan bu servis sağlayıcı, veriyi hangi sağlayıcıdan aldığınızı, dosya, video vb. dosyaları indirirken mevcut hızınızı ve aynı şekilde yükleme hızını gösterir. Bu hız testi verilerinin doğruluğu ise tartışma konusudur. Ayrıca bu uygulama Türkçe dilini desteklememektedir.