İphone’lar için fotoğraf, müzik, video gibi verileri, istenmeyen bir olay ile karşılaşmanız durumuna karşın yedekleme ihtiyacı duyarız. Çalınma, bozulma gibi durumlar haricinde yeni bir iPhone almamız halinde de eski verilerimizi korumamız gerekli olur.

Apple bu noktada kullanıcılarına iki seçenek sunuyor;

 1. iCloud kullanarak yedeklemek,
 2. iTunes kullanarak yedeklemek.

iCloud kullanarak yedekleme yapmak, daha kolay ve sade bir yöntemdir. Bu şekilde yedekleme işlemi yapmanız durumunda Apple size 5 gb’a kadar saklama alanı sunar. Daha fazla alan kullanabilmek için ücret ödemeniz veya verilerinizi düzenlemeniz gerekebilir. iCloud’daki iPhone Yedekleri Nasıl Görülür ve Düzenlenir? Bununla ilgili bilgiler aktaracağız.

iCloud Nedir?

iCloud, Apple Kimliğimizi kullanarak; iphone, ipad, Mac, Apple TV gibi cihazların içinde bulunan foto, müzik, video, mail vb. verileri yedekleyen bulut saklama alanıdır. icloud.com adresinde saklamak istediğiniz tüm veriler eklenmiş olur.

İzleyin: iCloud Saklama Alanındaki Yedeklenen Fotoğrafları Görme iPhone

iCloud Nasıl Kullanılır?

Apple kimliğinizi kullanarak iCloud üzerinden Apple cihazınızı (iphone,ipad, Mac,Apple TV) yedekleme işlemi yapabilirsiniz. Daha sonra ise icloud.com adresine giriş yaptığıınızda ios ve mac tabanlı işletim sistemlerine ait yedeklemiş olduğunuz tüm verileri görüntüleyebiliyorsunuz. Yedeklemiş olduğunuz veriler, güncel haliyle kalır ve siz yeni bir düzenleme yaptığınız anda verinin son haline ulaşırsınız.

NE? NASIL?  Android telefonlarda ekran görüntüsü nasıl alınır?

iCloud Neyi Yedekler?

iCloud hesabı açtığınızda Apple cihazlar üzerindeki, fotoğraf video müzik gibi verileri, mail, kişi listesi, takvimler, anımsatıcılar, Safari verileri (sık kullanılan sayfalar vb), oyun kayıt dosyaları, belgeleriniz ve notlar gibi birçok veriyi yedekleyebilirsiniz. Ayrıca iMessage, SMS ve MMS mesajları yedeklenebilir. Müzikler, kitaplar ve uygulamalar için Apple satın alma geçmişine ulaşabiliyorsunuz. Fotoğraf senkronizasyonu sayesinde farklı cihazlardaki aynı fotoğrafları görebiliyor, gereksiz fotoğrafları silerek alanınızı daha verimli şekilde kullanabiliyorsunuz.

iCloud Yedeklerini Bulma

Apple size 5 GB hacminde bir alan verir. Bu alanı istediğini şekilde kullanabilmek için telefon üzerinden yedeklediğiniz alanları seçebiliyorsunuz.

iCloud yedeklerini açabilmemiz için öncelikle iPhone’umuzun bir güç kaynağına ve wi-fi ağına bağlı olduğundan emin olmamız gerekir.

iPhone cihazınız üzerinden, sırasıyla belirttiğimiz işlemleri yaparak iCloud yedeklerini bulabilirsiniz:

 • Öncelikle telefonunuzun Ayarlar-Apple Kimliği-iCloud bölümüne gelin.
 • Menünün en alt bölümünde iCloud yedekleme açık konuma getirilir.
 • Bu bölümde “Şimdi yedekle” seçeneğine gelirseniz telefonunuzdaki yüklü olan tüm veriler iCloud üzerinde yedeklenmiş olur. Yedeklemek istediğiniz veriler 5 gb üzerindeyse gerekli ayarları sonraki yazımızda birlikte yapalım.
 • İCloud Drive seçeneği açık konumda olmalıdır.
NE? NASIL?  Eski iPhone sahipleri dikkat! 25 dolar iade nasıl alabilirsiniz?

Bu adımları eksiksiz olarak uyguladığınızda telefonunuzu iCloud üzerinden yedeklenmesini başlatmış oluyorsunuz.

5 GB Sınırına Uygun iCloud Yedeği Oluşturma

iPhone’unuzda yedeklemek istediğiniz ve ihtiyacınız olan alan 5 GB üzerinde olabilir. Bu durumda yeni satın almak bir alternatif olabilir. Cihazınızdaki verilerin ne kadarı sizin gerekliyse o şekilde bir ayarlama yaparak da 5 GB alanınızı satın alma işlemine gerek kalmadan verimli şekilde kullanabilirsiniz.

Gerekli ayarlamalar ise şu şekildedir:

 • Telefonumuzdan yine Ayarlar-Apple Kimliği-iCloud bölümüne geliyoruz
 • Bu bölümde sayfanın en başında yedeklemenin kapladığı alan ile ilgili bir grafik göreceksiniz.
 • Bu grafiğin altında bulunan saklama alanını yönet bölümüne geliyoruz. Bu kısımda cihazımızda hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığı liste şeklinde karşımıza çıkar.
 • Sonrasında Yedekler-Belgeler ve Veriler diyerek yedeklenen toplam veri miktarına ulaşmış oluyoruz.
 • Apple kimliğinize bağlı olan tüm cihazlar “Yedekler” seçeneği altında görünür. “Bu iPhone” yazan bölümün karşısında “Yedekleme Büyüklüğü” şeklinde yedeklediğimiz verinin miktarı yazar.
 • Bu bölümde “Yedeklenecek Verileri Seçin” bölümün altında iCloud üzerine yedeklenen verilere ulaşıyoruz. “Tüm uygulamaları göster” dersek yedeği alınmış olan uygulamaları görmüş oluruz.
 • En son geldiğimiz “Tüm Uygulamaları Göster” kısmında uygulamaların yedeklerinin ne kadar yer kapladığını görmüş oluruz. Buna göre yedeğini almak istemediğimiz bir uygulama varsa, karşısındaki devre dışı bırak bölümüne geliyoruz.
NE? NASIL?  Telefonunuzdan mutlaka silmeniz gereken uygulamalar hangileridir?

İphone cihazınız üzerinden aldığınız tüm yedekler sadece o cihaza ait yedeklerdir. iCloud üzerinde saklanan ilave verileri kapsamaz. Telefonunuzun hangi uygulama veya servisin yedeğine ne kadar alan ayıracağına yine siz karar vermiş olursunuz.