iCloud, verilerinizi depolayabileceğiniz, iCloud hesabındaki yedekler ile de diğer cihazlarınıza aktarabileceğiniz bir Apple üründür. Tüm Apple cihazlarınızda bu depolama uygulamasını kullanabiliyorsunuz. İsterseniz, IPhone’nunuzdaki fotoğraf ve video gibi verilerinizi diğer Apple ürünlerine aktarabiliyor ya da erişebiliyorsunuz. İsterseniz iPod Touch’ınızdaki şarkıları diğer Apple ürünlerinde de dinleyebiliyorsunuz.

Telefon Verilerini Yedekleme

iCloud ile tüm Apple ürünlerinizi yedekleyebileceğinizi söylemiştik.

İsterseniz, yalnızca Apple markalarıyla değil, hatta diğer markaların telefon veya akıllı cihazlarıyla da yedekleme yapabilirsiniz;

 • Eğer telefonunuz IPhone’la verilerinizi yedeklemek istiyorsanız:
 • Telefonunuzdan Ayarlar’a girin,
 • Ayarlar’da kullanıcı kimliğinize tıklayın,
 • Kullanıcı profilinizin altında iCloud logosunu görecekseniz,
 • İnternet bağlantınızın olduğundan emin olun,
 • iCloud logosuna tıklayın,
 • Eğer Yedekleme kısmı kapalıysa açın,
 • Eğer açıksa ve de şimdi yedeklemek istiyorsanız, Şimdi Yedekle’ye tıklayın.

Bu sayede telefonunuzdaki veriler yedeklenecektir. Emin olmak isterseniz, bir sonraki kısma dönerek son yedeklemenizin tarihi ve saatini de bulabilirsiniz.

İzleyin: iCloud Fotoğrafları Geri Yükleme ve Bilgisayara Aktarma Sesli Anlatım

Bilgisayar Aracılığıyla Verilerin Yedeklenmesi

Eğer Apple markalı bir bilgisayarınız varsa oldukça kolay otomatik bir şekilde dahi verilerinizi yedekleyebilirsiniz. Ancak bilgisayarınızın markası başka ise yine de yedekleme yapabiliyorsunuz. Apple markası olmayan bilgisayarlarda yapmanız gereken iCloud uygulamasının PC için olan son sürümünü indirmenizdir.

Laptopunuz sayesinde verilerinizi iCloud hesabındaki yedekler şeklinde arşivleyebilmek için:

 • Yedeklemek istediğiniz akıllı cihazı Mac markalı bilgisayarınıza bağlayın,
 • Karşınıza Bu Bilgisayara Güven adlı bir uyarı gelirse Evet’e tıklayın,
 • Eğer şifre karşınıza çıkarsa, koyduğunuz şifreyi girin,
 • Şifreyi unuttuysanız Apple destek hatlarından yardım alın,
 • Karşınıza çıkan pencereden telefonunuzun adına tıklayın,
 • Telefon profilinizin altında Yedekleme adlı bir sekme görecekseniz
 • Oraya tıkladıktan sonra Şimdi Yedekle’ye basın.
NE? NASIL?  ClubHouse Nedir? Nasıl Kullanılır? ClubHouse Kayıt Olma!

Eğer son yedeklemeniz bir günlük bir farkla ise Şimdi Yedekle’ye basamazsınız. Ancak otomatik güncelleme gibi ayarları açmak isterseniz Yedekleme Ayarları’ndan otomatik güncelleyebileceğiniz gibi hangi dosyaların yedeklenmesine de karar verebiliyorsunuz.

Var Olan Yedeklemeleri Telefona Aktarma

Eğer var olan yedeklemelerinizi aktarmak istiyorsanız, telefonlar için oldukça basit. Telefonunuzu sıfırladığınız veya yeni bir telefon alındığı zaman yapmanız gereken oldukça kolay bir yol.

 • Eğer yedeklediklerinizi telefonunuza aktarmak istiyorsanız,
 • IPhone’nunuzda hesap açma kısmına gidin,
 • Yedeklediğiniz hesabın şifresini ve e-postasını girin,
 • Eğer şifrenizi unuttuysanız destek yardımı alın,
 • Yedeklenen hesabınıza giriş yaptıysanız karşınıza yedeklenmeler var şeklinde bilgi geliyor,
 • Bu bilginin altında yedeklemeleri aktar yaparak bilgilerinizi aktarabiliyorsunuz.

Bu şekilde yalnızca hesabınızın şifresini ve e-postanızı bilmeniz daha önce var olan iCloud hesabında yedeklemeler şimdiki kullandığınız aygıtınıza yüklenebiliyor.

Var Olan Yedeklemeleri Bilgisayar Yoluyla Telefona Aktarma

Eğer iOs aygıtınız kaybolursa ya da verilerinizi kurtarmak isterseniz emin olmanız gereken tek şey önceki aygıtınızdaki verileri yedeklemiş olmanızdır.

Eğer daha önceden yedekleme yaptıysanız ve bunları aktarmak istiyorsanız:

 • iTunes’i bilgisayarınıza indirin,
 • Yedeklemelerinizi yüklemek istediğiniz cihazınızı bilgisayara bağlayın,
 • Verilerinizi yedeklediğiniz iCloud hesabının şifresini ve e-postasını girin,
 • Eğer şifrenizi veya e-postanızı unuttuysanız resmi Apple yardım merkezlerine ulaşın,
 • Şifrenizi biliyorsanız ve başarıyla hesabınıza girdiyseniz telefonunuzun profiline tıklayın,
 • Karşınıza çıkan sekmeden iCloud bölümüne girin,
 • Orada yedeklemelerle ilgili bilgi bulunan kısma gelin,
 • Yedeklemeyi Cihazıma Aktar kısmına basın.
NE? NASIL?  Kadınların hayatını kolaylaştıran uygulamalar hangileridir?

Bu sayede kullandığınız cihazınıza tüm yedeklediğiniz veriler yüklenecektir. Eğer istediğiniz verileriniz yüklenmemişse büyük ihtimalle bu verilerinizi yedeklememişsinizdir. Bir hata olduğunu düşünüyorsanız Apple yardım merkezlerine başvurabilirsiniz.

Yedeklenmelerin Bilgisayara Çıkarılması

Var olan hesabınızdaki, yani iCloud hesabındaki yedekler nasıl bilgisayara çıkartılır, yüklenir diyorsanız bunun için size 3 farklı yol verebiliriz. Eğer biri işe yaramazsa, bu sayede diğerlerini kullanarak güvenle verilerinizi bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

EaseUS iCloud Yedekleme Çıkarıcı

Program sayende iTunes veya iCloud verilerinizin hepsini cihazlarınıza aktarabiliyorsunuz. İsterseniz Mac ya da Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarınıza da aktarabiliyorsunuz. WhatsApp dosyaları, notlar, çağrı geçmişleriniz, videolar, SMS’ler, fotoğraflar ve kişiler gibi daha birçok verinize erişe biliyorsunuz.

iCloud’ın Resmi Programıyla

Cloud’ın orijinal internet sitesine giderek bilgisayarınıza en uygun işletim sistemini destekleyen programı indirin. Programı indirdikten sonra Apple ID’nizi yani Apple profilinizin şifresini ve e-postanızı girin. Kategorilere girip yüklemek istediğiniz verinin veya verilerin üstüne tıklayın. Örneğin kişilerinizi yüklemek istiyorsanız Ayarlar’a girin. Kişiler’in üstüne basın ve vCard’ı Dışarı Aktar tuşuna basın. Bu tuşa bastıktan sonra kullandığınız bilgisayara kişilerinizin verileri yükleniyor.

Windows İçin iCloud

Teknoloji lideri Windows işletim sistemine özel iCloud programını indirin.iOS aygıtınızın olması gerekiyor Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlar için. Eğer iOs aygıtınız bulunuyorsa yedekleme yaptığınız Apple ID’nizin bilgilerini girerek hesaba giriş yapın. Şifrenizi veya diğer bilgilerinizi unuttuysanız Apple destek hatlarına başvurabilirsiniz. Başarıyla giriş yaptıysanız, iCloud Fotoğrafları uygulamasını açın. Daha sonra bilgisayarınızdan iCloud uygulamasının Denetim Masası’na gidin.Fotoğraflar’a tıklayın ve Seçenekler’e gidin.

NE? NASIL?  Facebook 3223 mesajı nedir? Neden gelir?

Buradan iCloud Fotoğraf Arşivi’ne tıklayın. Tıkladıktan sonra Yeni Fotoğrafları ve Videoları Bilgisayarıma İndir butonuna basın veya işaretleyin. Eğer iCloud hesabındaki yedekler geldi mi diye emin olmak isterseniz bilgisayarınızdan Bu Bilgisayar sekmesine tıklayın. Daha sonra iCloud Fotoğrafları adlı dosyayı bulun. Bu dosyanın içinde İndirilenler’e basın. Eğer bilgisayarınıza aktarmak istediğiniz fotoğraflar gelmediyse destek hatlarından yardım alabilirsiniz. Bu adımlar yalnızca fotoğraflar için değil de, diğer verilerinizin aktarımı içinde yapılabiliyor.

Resmi Apple Desteği

Eğer aklınıza takılan herhangi bir soru veya bir problem yaşarsanız ve bu sorunu çözemezsiniz Apple’ın sorumlu desteklerinde de yardım alabiliyorsunuz. İsterseniz Apple’ın orijinal internet sitesine girerek yazılan hazır makalelerden de yardım alabilirsiniz. Örneğin, iCloud hesabındaki yedekler ilgili bir probleminiz varsa, Resmi Apple Desteği sitesi üzerinden ilgili probleminizin logosuna tıklayarak makalelerden yardım alınabiliyor.

Eğer probleminiz yazılan makaleleri okumanıza rağmen çözülebiliyorsa yine aynı siteden Apple kullanıcılarına soru sorabileceğiniz bir foruma da yönlendiriliyorsanız. Ancak isterseniz de canlı destek de alabiliyorsunuz. Hatta telefonunuzdan Siri’nin yardımıyla dahi yardım bile alabiliyorsunuz. Eğer internet yoluyla herhangi bir aldığınız yardım yeterli olmadıysa şehrinizdeki veya yakınınızdaki Apple’ın görevli bayilerine giderek sorunlarınızı da çözme imkanınız vardır.