Covid-19 döneminde HES kodu doğrulama oldukça önemli bir konu haline geldi. HES açılım olarak, “Hayatı Eve Sığdır” anlamına geliyor. Buna göre pandemi dönemi boyunca vatandaşlar şehirlerarası yolculuklarda büyük kolaylık yaşayacak.

Pandemi döneminde, böylece salgın bu şekilde daha kontrollü hale gelmiş olacak. Sağlık Bakanlığı HES uygulamasının bu dönemde vatandaşlara büyük yarar getireceğini düşünüyor. Aslında salgın süresince şehirlerarası arası ulaşım özel durumlar dışında yasaktı.

Fakat 1 Haziran’dan başlayarak hayatın normalleşmesine karar verildi. Bu kapsamda, ilden ile seyahat dahil birçok konuda yavaş yavaş yasaklar kalktı.

İzleyin: Hes Kodu Nasıl Alınır – Hayat Eve Sığar Hes Kodu Nasıl Alınır – Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır

Sonrasında otobüs, tren ve uçağı kullanacak kişilerin HES kodu almasına karar verildi. Bu kod çeşitli metotlar ile rahatlıkla alınıyor. Herhangi bir şekilde alma zorluğu bulunmuyor.

HES Kodu Doğrulama Aşama Aşama Nasıl Yapılır?

HES Kodu Doğrulama Aşama Aşama Nasıl Yapılır?

HES Kodu Doğrulama Nedir?

HES kodu doğrulama işlemi, Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu olarak yürütülen bir uygulamadır. Bu kodu kullanarak tren, uçak, otobüs gibi yurtiçi seyahatleri yapıyorsunuz.

NE? NASIL?  Renault Megane Alacaklara Fırsat Geldi! İşte O Kampanya ve Fiyat Listesi

Aksi takdirde, yolculuk yapmanıza izin verilmiyor. Kodunuz da belli aralıklarla bakanlık tarafından sorgulanıyor ve yolculuk yapmanıza o şekilde karar veriliyor.

HES Kodu Doğrulama Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce HES kodu doğrulama işlemi birkaç alternatifli basit bir işlemdir. Bu alternatifli doğrulama yöntemleri ile rahatlıkla kodunu alabilirseniz. Şimdi bu alternatiflere aşağıda göz atabilirsiniz.

1- Uygulama Yöntemi

Mobil uygulama ile doğrulama işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun için, uygulamadan “HES Kodu İşlemleri” paneline giriş yapmalısınız. Daha sonra “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklayınız. Son olarak da kullanım süresini seçip kodunuzu oluşturuyorsunuz.

2- SMS Yöntemi

Dilerseniz doğrulamayı, SMS şeklinde de yaparsınız. HES yazıp boşluk bırakarak TC kimlik numarası, seri numarası, süre yazılır. Süre istediğiniz bir süre olabilir. 5, 10, 15, 35 gün şeklinde olabilir. Sonrasında ise mesaj 2023’e gönderilir.

HES Kodu Doğrulama Aşama Aşama Nasıl Yapılır?

HES Kodu Doğrulama Aşama Aşama Nasıl Yapılır?

Uçak Biletinde HES Kullanımı

Uçak biletlerinde hayat eve sığar işlemleri yine bazı kurallara göre yapılıyor. Bu kurallara uyarak, sizde uçak biletinizi kolaylıkla satın alabilirsiniz.

NE? NASIL?  Fiat Egea Modellerinde Şubat Ayı Kampanyası Başladı ! Fiat Egea Tam Fiyat Listesi !

Uçak biletlerinde HES kullanımı şu şekildedir;

  • İnternette Bileti satın almadan önce gidilecek olan destinasyon ve tarihi dikkatle seçilmelidir.
  • Sizin şartlarınıza uygun uçak biletinizi seçiniz.
  • Daha sonra ödeme sayfasına gidiniz.
  • Ödeme sayfasında ödeme metodu ve HES kodunu giriniz.

Hayat eve sığar kapsamında, size sunulan kodunuzu mutlaka biletinizi almadan önce almalısınız. Aksi takdirde yolculuk yapmanız imkansızdır. Bu kurallara uyarak uçak yolculuğu yapabilirsiniz.

Otobüs Biletinde HES Kullanımı

Aslen tıpkı uçakla seyahatte olduğu gibi otobüs seyahatlerinde de aynı kurallar geçerlidir. Uygulama veya SMS yöntemi ile ayrıca doğrulaması mutlaka yapmak gerekiyor.

Otobüs biletinde HES kullanımı şu şekildedir;

  • Herhangi bir yolculuk firmasının internet sitesine giriniz.
  • Yine gideceğiniz destinasyonu ve tarihi seçiniz.
  • Ödeme sayfasına gidiniz.
  • Ödeme sayfasında ödeme metodunu ve HES kodunu giriniz.

Güncel anlamda ayrıca destinasyon yerlerinin sağlık açısından kontrol etmenizde büyük fayda vardır. Bakanlıkça, bazı yerler bazı zamanlar denetim altında tutuluyor.

NE? NASIL?  Renault Megane Alacaklar için Fırsat! Kampanya Geldi!

HES Kodu Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

HES kodu almadan önce bazı şeylere çok dikkat etmek gerekir. Bunlardan ilki, elbette ki seyahat süresidir. Kodunuzun tarihinin mutlaka seyahatinizin süresi ile uyumlu olmasına özen gösteriniz. Gidiş ve geliş süreniz kodunuzun son kullanma tarihini kapsamalıdır. Aksi takdirde bir dizi sorunlar sizi bekliyor olacak.

Eğer bir uçak pilotu iseniz veya bir otobüs şoförü iseniz; bilmeniz gereken şey, her yolcunun HES kodu olmalıdır. Bu kodlar da birbirinden farklı olmak zorundadır. Bunun yanında 0-2 yaş bebeklerde herhangi bir doğrulama işlemleri olması gerekmez. Bu konuda rahat olabilirsiniz.

65 yaş ve üstü bireylerin, kesinlikle özel izin almaları şarttır. Belge olmadan yolculuk etmelerine izin verilmeyecektir. Ayrıca yolculuk ettikleri kentte de en az bir ay kalmaları lazımdır.