Günümüzün en sık kullanılan arama motorlarından biri olan Google, İçerisinde oldukça geniş kapasiteye sahip bir bilgi ağı bulundurmaktadır. İnsanlar gündelik olarak yaptıkları araştırmalarda bu arama motoru üzerinden çok fazla sayıda rahatlıkla ulaşabilmektedir. Tüm dünya genelinde oldukça fazla sayıda insana bir bilgi hizmeti veren Google’ın isminin nereden ve nasıl geldiği de birçok insan tarafından merak edilmektedir. Firmanın temellerinin atıldığı ilk aşama, 1996 yılına kadar uzanmaktadır.

Bu tarihte henüz Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin, bir araştırma projesi üzerinde çalışmaya karar verdiler. Bir arama motoru tasarlama arayışı içerisinde olan Page ve Brin, ilk etapta kurdukları yapıya, BlackRub ismini vermişlerdi. Ancak daha sonra Googol ve Googolplex isimleri üzerinde de durdular.

Googol kelimesi ilk olarak, 1940 yılında yazılan Matematik ve Hayal Gücü isimli kitapta yer bulmuştu. Ayrıca yine Page ve Brin’in arama motoruna düşündüğü isimler arasında yer alan Googolplex kelimesi de yine bu kitapta isim olarak geçiyordu.

NE? NASIL?  Vodafone ile 3 GB Bedava İnternet Yöntemi! Anında 3 GB Kazan!

Google ne demek?

On üzeri yüz rakamını ifade eden Googol kelimesi bir şekilde bu iki girişimcinin de hafızasında yer bulmuştu. Bu süreçte yaratıcı ve etkili bir isim arayışı içerisinde olan Page ve Brin, Googol ve Googolplex üzerinde bir tercih yapmaya çalışıyorlardı. Ancak her ikisini de tatmin etmeyen bu isimler için alan adı konusunda bir arama yapmaya koyuldular.

Bunun sonucunda ise arama işleminin tesadüfen Google.com şeklinde yapılmasıyla ortaya daha dikkat çekici bir durum çıktı. Larry bu ismin daha kullanılabilir olduğuna bir kanaat getirdi. Bunun sonucunda ise bu alan adını kendi üzerlerine almaya karar verdiler. 1997 yılında etkinleştirilen bu isim 1998 yılında ise şirket bazında aktif bir hale geldi.

Video: Google’ın yeni logosu (Neden bu konu bu kadar önemli?)

Kuruluş Adımları

Google firması bugün dünyanın en önde gelen ve en güçlü arama motorlarından birine sahiptir. Firmanın kuruluş aşamasında Larry Page ve Sergey Brin’in yanı sıra Susan Wojcicki’de yer alıyordu. Öyle ki firmanın şirket merkezi de yine Wojcicki’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan garajı olarak belirlenmişti.

NE? NASIL?  Hayaldi Gerçek Oluyor! Elon Musk Uçan Tesla Haberini Verdi!

Google firmasının kuruluş sürecinde;

  • 15 Eylül 1997’de alan adının etkinleştirilmesi,
  • 4 Eylül 1998 yılında şirketin resmi olarak kurulması,
  • Craig Silverstein isimli kişinin ilk çalışan olması,
  • 2001 yılında ilk kez 1 milyar tekil ziyaretçi sayısına ulaşması gibi bilgiler yer alıyor.

Google şirketi kurulduğu ilk günden bu yana artan bir ivmeyle büyümeye ve gelişmeye devam etti. Bu kapsamda insanların internet ortamındaki beklentilerine en iyi çözümleri sağlamayı bilen Google firması, her yıl giderek daha fazla ziyaretçiyi kendisine çekmeye başladı.

Firmanın Girişimleri

Google firması, iyi bir şekilde elde ettiği büyüme ile kendisine güç katacak yeni alanlar aramaya başladı. Bu kapsamda küçük firmalara gözünü diken Google bu firmaları da bünyesine katacak şekilde bir yol izlemeye başladı. Bunun neticesinde birçok küçük firmayı bünyesine katmayı başardı. 2004 yılında satın aldığı Keyhole firması bunlardan biridir. Firma daha sonra dünyanın ilk üç boyutlu simülasyonunu oluşturacak bir yapı üzerinde çalışmaya karar verdi. Bunun neticesinde ise ortaya Google Earth çıkmış oldu. Daha sonrasında firmanın diğer büyük firmalara yönelik satın alımları hız kesmeden devam etti Bu kapsamda DoubleClick sitesi 3,1 milyar dolar ile Google bünyesine geçti.

NE? NASIL?  ABD Başkanının Arabasında Hangi Teknolojiler Var?

Youtube’un Satın Alınması

Günümüzün en popüler video izleme platformu olan Youtube, Kasım 2006’da Google firması tarafından satın alındı. Bunun için siteye ödenen miktar yaklaşık olarak 1,65 milyar dolar ödeme yapıldı. Günümüzde halen Youtube, Google firmasının yan kuruluşlarından biri olarak tanımlanmaktadır. Youtube platformu, Google firmasının da öngördüğü üzere kendi durumlarına benzer şekilde büyüme gösteren çok iyi bir potansiyele sahip oldu. Youtube genel olarak Google firmasıyla ilişkili bir yapıya sahiptir. Google üzerinde açılacak bir kişisel hesap ile aynı zamanda Youtube sitesine de erişim sağlanabiliyor.