Facetime, Türkçesi ile ”yüz yüze görüşme zamanı”, son zamanlarda telefonla yapılan standart aramanın yerini görüntülü konuşma ile aldı. Görüntülü konuşmayı aslında başlatan programlardan biri olan Facetime’ı kuşkusuz birçoğumuz severek kullanıyoruz. Facetime Görüşmesi Nedir? Nasıl Yapılır? Bu soruların cevapları bugünkü yazımızda.

Facetime Nedir?

Facetime, 2010 yılında Apple tarafından kullanıma açılan bir görüntülü görüşme programıdır. Facetime, hücresel veriye ya da wi-fi ağına bağlıysanız çalışmaya başlayabiliyor. Hiçbir biçimde telefon faturanıza yansımadan, rahatça ve özgürce Facetime’ı kullanabilirsiniz.

Ancak Facetime ile aradığınız kişinin de Apple kullanıcı olduğundan emin olmalısınız. Çünkü Facetime yalnızca Apple kullanıcıları için üretilmiştir ve Apple dışındaki kullanıcıları görüntülü görüşme için kabul etmemektedir. Facetime Görüşmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Facetime Sadece Apple’da mı Var?

Facetime, yalnızca Apple kullanıcıları için geliştirilmiştir. Yani siz herhangi bir Android cihazdan ya da Apple dışındaki diğer cihazlardan Facetime’ı edinemezsiniz. Apple’ın ürettiği 2010’dan sonraki tüm cihazlarda vardır ve görüntülü konuşmayı en iyi biçimde sunmak için geliştirilmiştir. iPhone 4 ve üstündeki sürümlerde, İPad’lerinizde ve yine Apple’ın müşteri beğenisine sunduğu İPad touch’un 4. nesil ya da sonraki sürümlerinde Facetime’ı etkinleştirebilirsiniz. Facetime Görüşmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

NE? NASIL?  Karşınızda Dünyanın En Değerli Markası! Marka Değerini Görünce Çok Şaşıracaksınız!

Facetime Nasıl Yapılır?

Apple kullanıcısıysanız izleyebileceğiniz birkaç adımla siz de Facetime’ı etkin bir hale getirebilirsiniz.

İzleyebileceğiniz birkaç adım şunlardır:

  • Wi-fi’ya bağlı olduğunuza dair kuşkunuz kalmasın ya da bulunduğunuz yerde herhangi bir wi-fi ağı bulunmuyorsa hücresel verinizi açın.
  • Ardından ayarlardan rahatlıkla ulaşabileceğini ”Facetime’ı etkinleştir”e basın ve Facetime’ınızı etkinleştirin.
  • Eğer Facetime ayarı sizde gözükmüyorsa bazı izinlere izin vermemiş olabilirsiniz. Emin olmak adına ayarlardan ”Genel”e, oradan da ”Sınırlamalar”a gidin ve kamera ile Facetime’ın açık olduğuna emin olun.
  • Artık Facetime’ınız kullanıma hazır. Görüntülü görüşme yapmak istediğiniz kişiyi arama motoruna yazın ve istediğiniz kişiyi arayın.

Facetime Ücretli mi?

Facetime, Apple’ın geliştirdiği ve hizmet kalitesi son derece yüksek bir program olduğu için akıllara ücretli olabileceği düşüncesi geliyor. Ancak Facetime, sadece Apple’ın size verdiği güzel hizmetlerden biridir. Yani sizden hiçbir şekilde ücret talep etmeden, tamamen ücretsiz bir şekilde kullanma imkanı tanıyor. Facetime’ı rahatça ve özgürce kullanabilmeniz için konulan iki şart ise aramak istediğiniz kişinin de Apple kullanıcısı olması ve görüntülü aramanızı gerçekleştirmeden önce herhangi bir internet ağına bağlı olmanız. Bu şartların konulmasının nedeni ise size kesintisiz ve yüksek kalitede görüşme sağlayabilmek.