Telefonunuza herhangi bir şekilde virüs bulaşırsa fabrika ayarlarına çevirmek yani format atmak mecburiyetinde misiniz? Bu durum sahiden zahmetli bir iş ve uygulamaların kurulması, ayarların tekrar yapılması zaman alıyor. Üstelik resim, müzik gibi dosyaları yedekleme ve yeniden yükleme işlemi de bir hayli uzun iş. İnternete erişimli her cihazın virüs tehlikesiyle yüz yüze olduğunu düşünürsek Android cihazınıza virüs girmesinin birden fazla nedeni olduğunu söyleyebiliriz.

Fakat Android cihazınıza virüs girmesinin en temel nedeni internet sitelerinde yer alan yalancı uyarılar, yükle butonları ve sizin bilginiz olmadan cihazınıza sızan zararlı uygulamalardır.

Sorun Tespit Edilmeli

İlk önce yaşanan problemin tespit edilmesi önemlidir. Birçok kullanıcı normalden fazla yavaşlamadan şikâyetçidir. Telefonda yeni bir ROM yüklenmişse veya depolama alanı fazlasıyla doluysa yavaşlama olabilir. Mağaza dışından APK paket yüklemiş iseniz zarar verebilecek kod bulunuyor olabilir.

NE? NASIL?  Wordpress cache eklenti ayarları nasıl yapılır?

Güvenli Mod

İlk önce bir tek sistemin açılacağı güvenli moda geçiş yapın. Bu işlemi yapabilmek için güç butonunu uzunca bir süre tutun ve kapama sorusu geldiği an uzunca tutmaya devam edin. Güvenli moda geçme sorusu ekrana gelince onay butonuna basın.

Ayarlar kısmından uygulamalara tıklayın yüklenen programlara bakıp gerek duymadıklarınızı kaldırın. Bazı tehlikeli uygulamalar buna önlem olmak açısından kendisini silme izni vermez. Bu durum karşısında ayarlar kısmından güvenlik bölümüne tıklayın ve telefon yöneticileri listesine göz atıp gereksiz bir şey varsa kaldırın. Daha sonra kaldırma işlemi sorunsuz bir şekilde hallolacak.

İzleyin: Telefondan Virüs Nasıl Silinir? Android virüs temizleme

Anti virüs Taraması Yapın

Bundan sonra bir anti virüs uygulaması indirerek tarama işlemini yapmalısınız. Normal zamanlarda bu gibi uygulamalara hiç gerek yok ancak telefonunuzun yoldan çıktığını ve doğru düzgün işlemediğini düşünüyorsanız ücret talep edilmeyen anti virüs seçeneklerinden herhangi birini kurup temizlik işlemlerini yapmanın zararı yok.

NE? NASIL?  Turkcell ile Müthiş Bedava İnternet Kampanyası Sizlerle!

Son Seçenek

Yukarıda yer alan yöntemleri uyguladığınızda virüsten kurtulmuş iseniz gayet şanslı gününüzdesiniz diyebiliriz. Ancak bu yöntemleri uygulamanıza rağmen hala cihazınızda şüphelendiğiniz faaliyetler oluyorsa uygulamanız gereken son yöntem telefona format atmak. Maalesef son çare olarak bu yöntemi de yapabilirsiniz. Umarız işinizi görmüştür.