Gamerların, gün boyunca bilgisayar başından kalkmadıkları oyunlar, araştırmalar sonucunda belli oldu. Bağımlılık yapan bilgisayar oyunları listesinin başında hangi oyun yer alıyor? Dilerseniz yazımıza geçelim.

Son zamanlarda hayatımıza birçok oyun girdi. Gerek grafikleri, gerekse oyun içi hikayeleri çok ilgi çekici olan bu oyunlar, bazen istediği başarıya ulaşamayabiliyor. Bunun sebebi ise geçmişten beri oynanan ve bağımlılık yaratmış oyunlar. Bu oyunların özelliklerine, grafiklerine vs. baktığımızda ise yeni nesil oyunların yarısı kadar performans vermiyor. Fakat insanlar bu oyunlarda kendilerinden bir şeyler bulduğu için geçmişte çıkan oyunları oynamaya devam ediyor.

Clutch’ın yaptığı kapsamlı araştırmaya geçmeden önce enteresan bir bilgi de vermek istiyoruz. Bu araştırmanın içeriğine göre kadınlar, oyun bağımlılığı konusunda erkeklerden daha fazla yatkın. Bu araştırmanın başka ilgi çekici bulgusu ise; işsiz veya iş arayan insanlar iş sahibi insanlara göre daha kolay oyun bağımlısı haline gelebiliyor.

NE? NASIL?  Bilgisayarımızın IP'sini nasıl buluruz?

Dilerseniz bağımlılık yapan bilgisayar oyunları listesinin zirvesindeki oyuna geçelim.

Video: Bu resmi Minecraft videosu tam 145 milyon kez izlendi

En Çok Bağımlılık Yapan Bilgisayar Oyunu: Minecraft

Clutch’ın yaptığı araştırmaya göre; 1570 oyun içerisinden en çok oynanılan ve bağımlılık yapan bilgisayar oyunları listesinin 1 numarası Minecraft olarak belirlendi. İnsanların gerçek hayatta yapamadığı şeyleri Minecraft’ta yapması da bu oyunu daha çekici hale getiriyor. Minecraft içerisinde, köy kurma, maden arama adeta bir hayat ortaya koyma olayı var. Sanıyoruz ki insanları kendisine çeken bu oyunun çok oynanmasının sebebi; insanların bastırdığı arzuları bu oyunda bulması. Bu araştırma ile birlikte Minecraft bitti mi? Sorusunun da cevabı verilmiş oldu. Görülüyor ki seneler geçsede Minecraft’dan vazgeçmilmiyor.

Yapılan araştırmaya göre bağımlılık yapan bilgisayar oyunları listesinin 2.sırasını, Minecraft’ı takip eden Red Dead Redemption oyunu alıyor.

NE? NASIL?  Fastboot mode nedir?

Araştırma Sonuçları Neye Göre Belirlendi?

Diye soracak olursanız eğer cevabını verelim. Yapılan bu araştırmada oyunları oynayan kişiler puanlama yaptı. Oynanılan oyunlara itafen bağımlılık puanları da verildi. Verilen bu puanlara göre en çok puanı alan oyunlar listenin üst sıralarında yer aldı. Sonuç olarak bu araştırmadaki veriler tamamen oyuncuların tercihi dahilinde şekillendi. Doğruluk payının yüksek olması muhtemel.