Android akıllı cihazlarda çokça karşılaşılan yeterli alan yok hatası birçok kullanıcıya bazı sıkıntılar çektirebiliyor. Yeterli alan yok hatasının birden fazla nedeni olabiliyor. Hatta telefonunuzda boş yer olmasına rağmen bile bazı zamanlarda bu sorun ile karşı karşıya gelebiliyoruz.

Hem cihazınızda alan olmasına karşın yeterli yer yok sorunu diyorsa ne yapmanız gerekiyor sualine hem de cihazda uygulama temizlemeye gerek dahi kalmayacak bir şekilde alan yaratma yöntemlerine en yakından bakıyoruz. Aynı şekilde telefonunuz çok kısa bir süre içerisinde bu hatadan kurtulabilir.

Denenmesi Gereken İlk Çözümler

İlk başta en temel yöntemleri denemekte fayda vardır.

Bu yöntemler şöyledir:

  • Telefonunuzu kapatarak yeniden açmalısınız.
  • İhtiyaç duymadığınız uygulamaları telefondan kaldırınız.
  • İhtiyaç duymadığınız medya dosyalarını siliniz.
  • Harici depolama alanlarından faydalanın.

Böyle bir hata ile karşı karşıya geldiğiniz zaman ilk olarak bu yöntemleri denemelisiniz.

NE? NASIL?  Akıllı telefonlarımız bizi nasıl dinliyor?

Video: Google Play Store Yeterli Alan Yok Hatasının Çözümü !!!!!

Uygulamaların Önbellek Verilerini Temizleyin

Uygulamalar olduğunca hızlı çalışabilmek için telefonunuzda kısa süreli dosyalar oluşturur. Bu hususu telefonunuz ne çalıştıracağını algılarken kopya çekiyor olarak da nitelendirebiliriz. Fakat bu tür dosyalar kimi zaman beklenmedik boyutlara ulaşabiliyor. Özellikle normalden büyük boyutlu uygulamaların önbellek dosyaları 55 MB’ı dahi aşabiliyor. Bu biçimde birkaç adet uygulamanın ön belleğini silseniz, telefonunuzda normal bir uygulama için alan açabilirsiniz.

Google Play Store’u Sıfırlama İşlemi

Telefonda yeterli yer olmasına karşın alınan yetersiz alan sorununun en klasik çözümlerinden bir tanesi de Google Play Store’u sıfırlamaktır. Meraklanmayın, Google Play Store’un güncellemelerini kaldırma işlemi uygulamalarınıza herhangi bir zarar vermeyecek. Tam tersine yetersiz alan sorununu ortadan kaldırmak için kilit bir rol oynaması muhtemel bir ihtimaldir.

NE? NASIL?  Bulut depolama teknolojisi nasıl kullanılır?

İzleyin: ÇÖZÜM ► Android Cihazda Yeterli Alan Yok Uyarısı

Google Play Store’u tekrar açtığınız vakit ekranda halletmeniz gereken bazı işlemler gösterilebilir. O işlemleri düzgün bir biçimde yerine getirmelisiniz. Fakat endişelenmenize gerek yok çünkü oldukça basit işlemler. Zaten birçok telefonda da Google yerine getirilmesi gereken işlemleri arka planda sizin yerinize kendi kendine gerçekleştiriyor.

Yaşadığınız problem yazılımsal bir hata ise yukarıda verdiğimiz yöntemlerle üstesinden gelebilirsiniz. Eğer bütün yöntemleri yerine getirmenize karşın hatanız çözülmediyse büyük ihtimalle donanımsal bir sorunla yüz yüzesiniz demektir. Telefonunuzu en kısa süre zarfında yetkili teknik servise iletmenizi tavsiye ediyoruz.