Telefonlarda yedekleme yapılması oldukça önemli. Cihazlar, çeşitli nedenlerden dolayı bozulabilir ya da bir kaza sonucu düşüp kırılabilir. Telefonla ilgili bu tür durumlar yaşandığında telefon kullanıcısının telefonundaki birçok verisi de kaybolup gider. Dolayısıyla bu kullanıcı için can sıkıcı bir durumdur. Bu tür bir olumsuzlukla karşı karşıya kalındığında mağduriyet yaşanmaması için yedekleme yapılmalıdır. Biraz zaman ayırarak ve adımları doğru bir şekilde takip ederek yedekleme işlemi yapmak son derece kolaydır.

Android İşletim Sistemli Telefonlarda Yedekleme İşlemi

Android işletim sistemine sahip telefonlarda önemsenen her şey yedeklenebilir. Yedeklenecek ögeler için gerekli adımlar izlenerek kolay bir şekilde yedekleme yapılabilir.

İzleyin: Android Telefon Yedeklemesi Nasıl Yapılır?

Rehber Yedekleme

Çoğu telefon kullanıcısı için rehber en önemli ögelerden biridir. Bilindiği gibi artık kimse ezbere telefon numarası bilmemektedir. Bu bakımdan rehberin silinmemesi ve verilerin kaybolmaması oldukça önemlidir.

NE? NASIL?  Türk Telekom ile Müthiş Bedava İnternet Yöntemleri

Rehber yedekleme için şu adımlar atılmalıdır.;

  • İlk olarak ayarlar menüsüne giriliş yapılır.
  • Bu menüden hesaplar kısmı açılır.
  • Google hesabı görüntülenir. Görüntülenen Google hesabı üzerine uzun bir süre dokunulur.

Bu işlemle beraber senkronizasyon menüsü açılır. Bu menü üzerinden Kişiler bölümü aktif hale getirilir.

Bu adımlar sırasıyla atıldıktan sonra rehber, Google hesabıyla senkronize olmuş olur. Böylece Google hesabıyla giriş yapıldığı zaman rehber otomatik bir şekilde cihaza tanımlanır.

Fotoğraf Yedekleme

Google fotoğraflar sayesinde tüm fotoğraflar Google hesabıyla senkronize edilebilir. Bu işlem için Ayarlar menüsüne girilir. Ayarlar menüsünden Hesaplar kısmına girilir. Bu kısımdan ise Google hesaplarına ulaşılır. Google hesabı seçildikten sonra Google Fotoğraf Yedekle butonuna dokunularak bu buton aktif hale getirilir.

Video: Telefonumu Nasıl Yedeklerim Fotoğraflar ve Rehber?

Arama Geçmişi ve SMS Yedekleme

Telefonlardaki en önemli ögelerden bir tanesi de arama geçmişi ve SMS’lerdir. Birçok insan bazı mesajlarının silineceğinden ya da bu mesajları kaybetmekten endişe eder. Yedekleme işlemi ile arama geçmişi mesajları yedeklemek mümkündür. Bu işlem için indirme işlemi yapılması gerekir.

  • SMS Backup & Restore uygulaması indirilebilir. Bu uygulamalar telefona kurulur.
  • Uygulama başlatıldıktan sonra Backup butonuna dokunulur.
  • Ekrana bir sayfa açılır. Bu sayfada yedek dosya adı, local ya da cloud biçiminde kayıt edilecek yer belirlenir.
  • Son adım olarak işlem onaylanır ve bitirilir.
NE? NASIL?  Kadınların hayatını kolaylaştıran uygulamalar hangileridir?

İşlem sona erdiğinde telefonda bulunan arama geçmişi ve aynı zamanda mesajlar yedeklenir. Böylece, telefon bozulduğunda ya da kırıldığında bu verileri kaybetme olasılığı ortadan kalkar.

Veri ve Ayarları Otomatik Olarak Yedeklemek

Telefonun Ayarlar bölümü açılır. Buradan Sistem kısmına girilir. Sistem kısmından Yedekleme bölümüne dokunulur. Eğer bu adımlar atıldığında adımlar, cihazla eşleşme göstermiyorsa Ayarlar uygulamasında Backup teriminin olup olmadığında bakılmalıdır. Son adım olarak Yedekleme hizmeti açılır.

Yedeklenen Veriler Daha Sonra Silinebilir Mi?

Kişi, yedeklediği veriler içinde gereksiz gördüğü ve silmek istediği verileri silebilir. Bunun için telefonu sıfırlamak yeterlidir.