Malasef ki 2020 yılı felaketler yılı olarak geçiyor. Birçok kötü haberleri ardı ardına duymaktayız. Ancak insanlar buna rağmen halen nasıl iletişim kurmaları gerektiğini, veya kimlerle irtibat halinde olması gerektiğini bilmemektedir. Özellikle bu tarz durumlarda insanların durumlarını daha kötü bir hale getirmektedir. Yaşanan kopmalar, kırılmalar oldukça endişeli bir duruma getirmektedir. Bunun için Turkcell operatörü, tehlikeli ve acil durumlarda sağlıklı iletişimi sağlamak adına BİP Acil Durum Butonu özelliği hizmete sunmuştur. Peki, Bip Acil Durum Butonu özelliği nedir ve ne işe yaramaktadır?

BİP Acil Durum Butonu Nedir?

BİP genel anlamda baktığımızda tamamen pratik bir mesajlama uygulamasıdır. Ancak karşımıza çıkan bu felaketlerden sonra özellik olarak kendisini geliştirmiş ve daha faydalı süreçler adına kullanılmaktadır.

BİP üzerinde kullanılan acil durum buton özelliği, sıkıntılı anlarda ve acil olan tüm durumlarda iletişimin rahatlıkla sağlanmasını hedeflemektedir. Tüm İOS ve Android sistemli mobil cihazlarda acil durum butonu kırmızı renkli ve yuvarlak şeklinde bir buton olarak karşımıza çıkmaktadır.

NE? NASIL?  iPhone'da iCloud yedeklemesini etkinleştirme

Bu kırmızı yuvarlak butona tıkladığınızda acil durum sayfası otomatik olarak karşımıza çıkmaktadır. Ardından bu tarz durumlarda, acil olarak iletişim sağlamamız gereken 10 kişiyi direkt olarak ekleyebilirsiniz. Dolaysısıyla tehlike esnasından, tüm kişilere ne konumda ve durumda olduğunuzu rahatlıkla bilgisini verebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Video: BiP Acil Durum Butonu

“Bu kapsamda geliştirdiğimiz BiP Acil Yardım Butonu sayesinde tüm operatör kullanıcıları acil durumlarda ulaşmak istedikleri kişilere ‘Güvendeyim’ ve ‘Acil Durum Bildir’ seçenekleri ile nasıl olduklarını, konumları ile birlikte hem kısa mesaj hem de BiP mesajı olarak ücretsiz gönderebiliyor. Ayrıca 112 Acil, 155 Polis gibi acil yardım numaralarına tek tuşla ulaşabiliyor. Yeni teknolojiler ile birlikte bu uygulamamızı daha da geliştirerek kesintisiz iletişim sunmaya devam edeceğiz.”  Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ

BİP Acil Durum Butonu Ne İşe Yaramaktadır?

Bip acil durum buton özelliği; depremlerde, yangınlarda, sel gibi diğer tüm doğal afetlerde veya başınıza gelebilecek tehlikeli durumlarda hakkınızda bilgi verebilmeniz adına hizmet sağlamaktadır. Uygulamanın bu özelliği sayesinde acil durum olarak belirttiğimiz 10 kişiyle bu sırada iletişim halinde olabilirsiniz. Hatta butonun güvenliyim özelliği tuşuna basarak güvende olduğunuzun bilgisini karşı tarafa da iletebilirsiniz.

NE? NASIL?  AirPods android telefon ile nasıl eşleştirilir?

Acil durum bildirme kısmı ise, yardıma oldukça ihtiyacınızın olduğunu ve acil kurtarılmayı beklediğinizi karşı tarafa iletmektedir. Eğer acil durum bildir tuşuna basarsanız, bulunduğunuz konumun koordinatları, acil durum kişilerine iletilmektedir. Hatta karşı tarafa ki kişi BİP uygulamasını kullanmıyorsa bile iletilerinizin tümü SMS olarak karşı tarafa iletilir.

BİP Acil Durum Butonu Nasıl Kurulur?

Her şey bu durumda biraz daha kontrol altına alınabilir gözükmektedir. Peki ama BİP acil durum butonu nasıl kurulur? Şöyle ki;

  • Öncelikle BİP uygulamasına girmelisiniz.
  • Mesajlar sekmesinde kırmızı renkte acil durum butonu yer almaktadır.
  • Butona tıklayarak, otomatik olarak acil durum sayfası açılacaktır.
  • Acil durum sayfasının üst kısmında yer alan 155 polis veya 112 acil servis numaralarını da arayabilirsiniz.
  • Ardından burada yer alan diğer numaralar ile karşı taraf ile rahatlıkla irtibat haline geçebilirsiniz.
NE? NASIL?  Turkcell Müşterilerine Müjde! Herkese 30 GB Bedava İnternet

Bu konuma kişi eklemek isterseniz de kişi ekle tuşuna basarak iletmek istediğiniz 10 kişiyi ekleyebilir veya değiştirebilirsiniz. Rehberinizden seçeceğiniz 10 kişi böylece acil durum kişi listeniz olarak kayıtlı kalacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi dilediğiniz zaman ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

BİP Acil Durum Butonu ile Durum Bilgisi ve Konum Bilgisi Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Diğer bir merak edilen soru ise, acil durum butonu ile konum bilgisinin nasıl paylaşılacağıdır. Şöyle ki, başınıza gelebilecek tüm depremzede, sel veya yangın durumlarının hiçbiri fark etmeksizin tüm kişilere eş zamanlı olarak koordinatlar gitmektedir. Konum paylaşma özelliği ile tüm konumunuza karşı tarafa bildirebilir hem de karşı tarafa güvende olduğunuzu SMS olarak paylaşabilirsiniz.

Eğer sizlerde böyle zamanlarda endişeye kapılmak yerine, kendinizi önemsemek istiyorsanız, kesinlikle BİP uygulamasının bu özelliğini aktif olarak kullanmalısınız. Böylece kendinize ve sevdiklerinize değerli olduğunuzu hissettirebilirsiniz.