Günümüzde bilgisayarları internete girmek amacıyla yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu sebeple internete giren her bilgisayar için bir Ip numarası atanır. Bu numara internet bağlantısını kullanın bilgisayarın diğer bilgisayarlardan ayrılmasını sağlar.

Kısaca Ip adresi bilgisayarın kimliği olarak adlandırılabilir. Kişilerin bilgisayar üzerinden internete bağlanmak, internet bağlantılarındaki sorunları çözmek ya da bir başka kişinin interneti kullanabilmesi için Ip adresini bilmeleri gerekir. Kişiler bilgisayarın sahip olduğu Ip adresini birkaç yöntemle bulabilirler.

Denetim Masası’nı Kullanarak Ip Adresini Bulmak

Bilgisayarın sahip olduğu Ip adresini bulmanın yollarından birisi Denetim Masası’nı kullanmaktır.

Bu yöntemi kullanarak Ip adresini bulmak için şu adımlar izlenir;

  • Bilgisayar masaüstünde bulunan başlat menüsü tıklanır.
  • Açılan menüden Denetim Masası seçilir.
  • Seçim sonrasında açılan sayfadan Ağ ve Paylaşım Merkezi tıklanır.
  • Tıklama sonrası açılan pencereden ağ bağlantılarını görüntüle seçilir.
  • Böylece bilgisayarın ağ bağlantıları görüntülenir. Aktif olan ağ bağlantısı seçilerek açılan menüden Ayrıntılar sekmesi tıklanır.
  • Bunun sonucunda bir pencere açılır ve açılan pencerede Ipv4 adresi yazısı yanında numaralar bulunur. Bu numaralar bilgisayarın Ip adresini ifade etmektedir.
NE? NASIL?  Samsung'un Bu Galaxy Serisi Yok Satar! İşte Karşınızda Dillere Destan Telefon...

Ip adresi genel olarak 3 rakamlı 4 haneli bir sayı dizininden oluşur. Örneğin bir bilgisayarın Ip adresi 192.168.1.88 gibi olabilir.

Video: İp Adresimi nasıl Ögrenirim ? Sesli anlatım

Komut İstemini Kullanarak Ip Adresini Bulmak

Bilgisayarın kullandığı Ip adresini bulmanın bir diğer yolu da komut istemini kullanmaktır. Bu yolla Ip adresini bulmak için şu adımlar izlenir; Araç çubuğunda yer alan Windows menüsü açılır ve klavyeden Win+R tuşuna basılır.

Böylelikle çalıştır sekmesi açılır. Açılan ekrana cmd yazılarak enter tuşuna basılır. Böylelikle komut istemi sayfası açılır. Açılan komut istemi sayfasına yani siyah ekrana ipconfig yazılıp tekrar enter tuşuna basılır. Bu işlem sonrasında siyah ekranda pek çok yazı bulunur. Bu yazılar içinde yer alan IPv4 Adresi bilgisayarın kullandığı Ip adresini ifade eder.

Video: CMD ile IP bulma!!!

Ağ Penceresini Kullanarak Ip Adresini Bulmak

Bilgisayarın Ip adresini bulma yöntemlerinden birisi de masaüstünde yer alan ağ penceresini kullanmaktadır. Bunun için masaüstündeki ağ penceresi tıklanır. Açılan sayfada ağ ve paylaşım merkezi seçilir. Sonrasında açılan sayfada bilgisayarın kullandığı ağ bağlantısı tıklanır. Sonrasında açılan sayfadan ayrıntılar bölmesi tıklanarak Ipv4 adresi öğrenilir.

NE? NASIL?  Eski sürüm işletim sisteminizi ücretsiz Windows 10'a nasıl yükseltebilirsiniz?

Linux’ta Bilgisayar Ip Adresini Bulmak

Linux işletim sistemini kullanan bir bilgisayarda Ip adresi şu şekilde bulunur. Öncelikle Linux terminal çalıştırılır veya Ctrl+Alt+T tuşları yardımıyla terminali çalıştırılır. Böylelikle siyah ekran açılır ve açılan ekrana curlifconfig.me yazılarak enter tuşuna basılır. Enter tuşuna basıldıktan sonra da açılan ekranda bilgisayara ait Ip adresi yer alır.

Mac OS’ta Ip Adresini Bulmak

Mac OS işletim sistemi kurulu olan Macintosch bilgisayarlarda da Ip adresinin bilinmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikle Apple Menüsü açılır. Açılan menüden System Preferences (Sistem Tercihleri) seçilir. Sonrasında açılan menüden Network seçilir. Seçim sonrası bir sayfa açılır ve o sayfada bilgisayarın kullandığı ağlar yer alır. Bu ağlardan örneğin Ethernet seçildiğinde sayfada bilgiler açılır. Bu bilgiler arasında Ip adres bilgisi de yer alır. Böylelikle macintosch bilgisayar sahipleri de kullandıkları Ip adresini öğrenebilirler.

NE? NASIL?  Dünyada En çok Takip Edilen İnstagram Hesabı Belli Oldu !

Video: Karşı Tarafın IP Adresi Bulma