Apple şirketinin logosu olan ısırılmış elma logosunun, ortaya çıkışı ve yıllar içerisinde geçirdiği aşamalara ilişkin ortaya atılmış farklı teori ve haberler mevcuttur.

1 Nisan 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından kurulan şirketin logosu 1977 yılında tasarlanmış ve o günden bu yana farklı aşamalardan geçerek son şeklini almıştır. Ünlü deha Alan Turing’den, eşcinsel kimlik ve matematik altın oran ile ilişkilendirilerek anlatılan ısırılmış elma logosuna ait hikayeleri ve sırları bir başlık altında derledik.

Alan Turing

Bilgisayar teknolojisinin kurucusu olarak kabul edilen Alan Turing aynı zamanda büyük bir deha idi. Hindistan’da doğan Turing, teknolojik gelişmelerin yanı sıra İkinci Dünya Savaşı’nda oynadığı rolle de adından söz ettirmiştir.

Savaşın en amansız günlerinde, Avrupa’da Nazi üstünlüğünün kurulduğu zamanlarda, Alan Turing, savaşın gidişatını kökünden değiştirecek bir işe imza atmıştır. Bilindiği üzere İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler orduda iç iletişimi Enigma isimli şifreli bir yazılımla gerçekleştirmişlerdir. Alan Turing, İngiltere’nin isteği üzerine, Enigma’yı çözebilmek üzere Turing makinesi adı verilen bir makine geliştirmiştir.

NE? NASIL?  Avrupa'nın En Büyük Apple Mağazası Türkiye'ye Açılıyor! İş İlanları Yayınlandı!

Bugünkü bilgisayarların temeli bu makineye dayanır. Turing makinesi, çözülmesine imkansız gözü ile bakılan Enigma’yı sadece saatler içerisinde çözmeyi başararak, mağlup durumda olan müttefikleri, yenilgiden kurtarmıştır.

Ne var ki savaşın kaderini değiştiren bu makine, Alan Turing’in de kaderini etkilemiştir. Savaştan sonra Turing’in yapay zekâ üzerinde çalışmalarını sürdürmesi özellikle Britanya hükümetini rahatsız etmiştir. Turing’in eşcinsel olmasına ait ayrıntı, İngiliz istihbaratı tarafından, Turing aleyhine kullanılmış ve Turing’in yakalanmasıyla sonuçlanacak bir soruşturmaya dönüştürülmüştür.

O zamanın yasalarına göre yargılanan Turing’e, hapis cezası veya sonucu kısırlaştırma olan horman tedavisini kabul etme seçenekleri sunulduğunda Turing, hormon tedavisini kabul etmiştir.

Bundan yaklaşık bir yıl sonra, siyanüre batırılmış ve bir kez ısırılmış bir elma ile odasında ölü bulunan Turing’in ölümü intihar olarak kayıtlara geçirilerek soruşturma alelacele kapatılsa da, büyük dehanın ölümünün üzerindeki sis perdesi, aradan geçen zamana rağmen kaldırılamamıştır. Ölümünün üzerinden uzun yıllar geçtikten sonra İngiliz hükümeti, resmi olarak Turing’den özür bile dilemiştir.

NE? NASIL?  Oppo Cep Telefonu Üreticilerine Resmen Meydan Okudu! Şok Edecek Açıklama ile "En Büyük Olacağız" Dedi...

Ancak, Turing’in son derece hazin ve çarpıcı ölümü, üzerinden geçen yıllara rağmen hakkında konuşulmayı sürdürmüştür. Hatta, 1976’da kurulan ve günümüzdeki en büyük teknoloji şirketlerinden olan Apple Inc. Şirketinin logosu olan kenarı ısırılmış elma ile bağdaştırılmıştır.

Bilgisayar teknolojisinin kurucusu olan Alan Turing’e ve hazin sonuna bir gönderme olarak kabul edilen Apple şirketi logosunun gökkuşağı renkleriyle bezeli hali de onun eşcinsel kimliğine bir gönderme kabul edilmiştir.

Ancak bu anlatılanların tamamı, logonun çizeri tarafından kabul edilmemiştir. Logonun çizilme hikayesi ise 1977 yılında yaşanmıştır.

İzleyin: Apple Logosunun Sırrı Ne?

Apple Logosunun Tasarım Hikayesi

İlk logonun Isaac Newton’a atıf olduğu da kabul edilen teorilerden biridir. Newton’un elma ağacının altında oturmasına ilişkin hikayeye gönderme yapılan ilk logonun Ron Wayne isimli bir tasarımcı tarafından çizildiği söylenir. Bu tasarımın daha sonra Rob Janoff tarafından geliştirildiği de söylenir.

NE? NASIL?  Herkesin Kullandığı iPhone’nin Şaşırtan Özelliği!

Esasen, Steve Jobs’ın reklam ajansı sahibi bir arkadaşının yanında çalışan Rob Janoff’a, Apple şirketinin logosunu tasarlama işi bizzat Steve Jobs tarafından verilmiştir. Marketten pek çok elma alarak denemeler yapan Janoff tarafından yapılan çizimler arasından ısırılmış elma logosunun beğenen Jobs, logonun tek renk olmasına karşı çıkarak renklendirilmesini talep etmiş, ortaya renkli apple logosu çıkmıştır. Daha sonra tek renkle kullanılan logo, başka meyvelerle karıştırılmasın diye kenarındaki ısırık korunmuştur.

Altın Oran

Matematiksel bir oran bağlantısı olan altın oran, Apple logosu ile ilişkilendirilmiştir. Şirketin logosunun bu orana göre çizildiği, logoda, altın spiral ve altın dikdörtgenin yer aldığı da, logonun tasarımı hakkında yapılan yorumlar arasında yer alır.

Apple Inc. Şirketi ilk ismi ile Apple Computer Inc. Şirketinin ilk ürünlerinden biri olan Macintosh’un ismi de elmadan esinlenilerek konulmuştur. Macintosh 1800’lü yıllarda, bir çiftçinin bulduğu yabani bir elma türünü bahçesine dikerek üretmeye başladığı elmaya verilen isimdir.