Bazen bulut çözümlerine rağmen akıllı telefonlarımıza kaydettiğimiz numaraları bazen kaybediyoruz. Eski model telefonları kullandığımız zamanlardan bugüne kadar olan alışkanlıklarımız bu durumun nedenidir. Çünkü eğer Android cihazına sahipsek bir Google hesabının, iOS telefona sahipsek bir iCloud hesabının rehberimizi kaydedebildiğini unutuyoruz. Bu makalede android rehber yedekleme nasıl yapılır sorusuna cevap vermeğe çalışacağız. Kişi yedeklemenin en güvenli yolunun akıllı telefonunuzun işletim sistemine uygun olan bulut sunucusu kullanmak olduğunu söyleyebiliriz. Kafa karıştırıcı gibi görünse de basit yöntemlerle yedekleme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Android cihazınızda yer alan rehberinizin yedeklenmesi cihazın bozulması veya çalınması gibi olumsuz durumlarda uzun zamandır biriktirdiğiniz numaraların garantiye alınmasının en akıllı yoludur. Yedekleme yaparak aynı zamanda yeni aldığınız telefonunuza rehberinizi elle taşımak durumunda da kalmazsınız.

Android işletim sisteminde rehber yedeklemenin birçok yolu mevcuttur;

  • Gmail yöntemi ile
  • Telefon yöneticisi ile
  • Sim kart yedeklemesi ile
NE? NASIL?  Vodafone Tarafından Tam 15 GB Bedava İnternet! Kaçırmayın...

Aşağıdaki başlıklarda bu yöntemler daha detaylı anlatılmıştır.

İzleyin: Telefon rehber yedekleme (Android)

Gmail Yöntemi İle Rehber Yedekleme

Gmail yedeklemesi karmaşık görünen ama en popüler yedekleme yöntemidir. Bu yöntem Android rehberini Google Mail ile senkronize ederek yapılabiliyor.

Bu işlemi yapmak için cihazın “Ayarlar” menüsünden “hesaplar ve eşitleme” başlığına tıklayın. Daha sonra “otomatik eşitleme” > “kişiler” yolunu izleyin.

Senkronizasyon işlemi bittikten sonra bilgisayarınızdan Gmail hesabınıza giriş yaparak profilinizin altında göreceğiniz ve sizi senkronize olmuş rehbere götürecek olan linke tıklayın. Daha sonra aynı işlemleri yaparak rehberinizi yeni cihazınıza da aktarabilirsiniz.

Telefon Yöneticisi İle Rehber Yedekleme (Apowersoft)

Apowersoft Telefon Yöneticisi Android rehber yedekleme programıdır. Bu program ile akıllı telefonunuzdaki rehberi bir tık ile bilgisayarınıza kolaylıkla yedekleyebilirsiniz.

Bunun için izlemeniz gereken yollar aşağıdaki gibidir;

  • Yazılımı bilgisayara indirerek kurun.
  • Bilgisayarınızı USB kablosu ile akıllı telefonunuza bağlayın.
  • “Kişiler” seçeneğine tıkladıktan sonra “dışa aktar” seçeneğine tıklayın.
  • Aktarım formatını seçin; vcard, excel, xml
NE? NASIL?  Instagram’da nasıl daha çok like alırız?

Bu şekilde rehberinizde kayıtlı olan tüm numaraları bilgisayara yedeklemiş olacaksınız. Aynı şekilde “içe aktar” seçeneğine tıklayarak rehberinizi Android işletim sistemli akıllı cihazınıza aktarabilirsiniz.

İzleyin: Telefonumu Nasıl Yedeklerim Fotoğraflar ve Rehber

Sim Kart Yedeklemesi İle

Rehber yedeklemek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de seçtiğiniz sim karta cihaz rehberini yedeklemektir.

Sim karta rehber yedeklemek için öncelikle cihaz rehberini açın. Daha sonra “ayarlar” > “içe aktar /dışa aktar” yolunu izleyerek aktaracağınız hedefi “sim kart” olarak belirledikten sonra rehberinizi sim kartınıza yedekleyebilirsiniz.

Eğer rehberinizi düzenli tutmak istiyorsanız numaraları kaydederken isim, soy isim ve şirket bilgileri için ayrılan alanları doldurmanız gerekmektedir.