Günümüzün her anında mobil cihazımız üzerinden ekran görüntüsü alma ihtiyacını duyabiliriz. Hatta unutmamak adına veya kayıt etmek adına çoğu zaman bu özelliği kullanmaktayız. Ya da tekrar paylaşmak için bazı görseller beğenip, ekran görüntüsü almak isteyebiliriz.

Ancak herkesin işine yarayacak olan ekran görüntüsü alma yöntemi yani ScreenShot, birçok Android cihaza göre değişmektedir. Dolayısıyla standart bir yöntemi bulunmamaktadır. Aşağıda birazdan birkaç yöntem ile pratik bir şekilde nasıl Android’de ekran görüntüsü alınır aktaracağız.

Android’de Ekran Görüntüsü Alma İşlemleri Nelerdir?

Günümüzün ilerleyen teknolojisiyle artık birçok mobil cihaz çıkmıştır. Bu durumda her telefona göre değişmektedir.

Şimdi Android mobil cihazda ekran görüntüsü alma işlemleri şu şekildedir;

  • Standart Yöntem (LG, HTC,… )
  • Ana Ekran (Home) Tuşu + Güç Tuşu Yöntemi (Samsung)
  • Güç Menüsü Yöntemi (Sony için )
  • Ekran Görüntüsü Uygulamaları
  • Root Yöntemi (Android 4.0 Öncesi için ), gibi görüldüğü üzere birçok yöntem bulunmaktadır.
NE? NASIL?  AirPods android telefon ile nasıl eşleştirilir?

Şimdi bu alternatifleri daha yakından inceleyelim.

KISACA: Eskiden ekran görüntüsünü almak oldukça zordu ama Android’in yeni sürümü ile oldukça kolaylaştı. Standart bir Android telefonda ekran görüntüsü almak için güç butonu ile ses kısma tuşuna aynı anda basmanız yeterli. Söz konusu Samsung telefonlar olduğunda ise işlem biraz daha farklı. Burada yapmanız gereken ise güç butonu ile ekranın altında bulunan ana ekran tuşuna basmak. Aynı anda bastığınızda ekran görüntüsünü alacaktır. Daha iyi izleyerek görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Video: Android telefonunda ekran görüntüsü nasıl alınır?

1- Standart Yöntem (LG, HTC,… )

Andorid mobil cihazların 4.0’dan sonra kullanımı standart bir şekilde gerçekleşmektedir. Yani şöyle ki, Güç tuşu yani Power ile ses azaltma tuşları yani (Volume Down) tuşlarına aynı zamanlı basarak 1 saniye kadar bekleyin. Ardından titreşim, ses veya animasyon yardımıyla ekran görüntüsü alındığını görebileceksiniz.

NE? NASIL?  DNS ayarları nasıl değiştirilir? DNS nedir?

2- Ana Ekran (Home) Tuşu Yöntemi (Samsung)

Bu özellik ise mobil cihazın kendine has özelliğinden kaynaklanmaktadır. Yani yukarıda bahsettiğimi özellik hiçbir şekilde işe yaramazsa bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bunun için; Güç yani Power tuşu ile ana ekran Home tuşuna 1 saniye kadar basılı tutun. Ardından mobil cihazınızın rahatlıkla ekran görüntüsü alabildiğini göreceksiniz. Yalnız bu yöntem sadece Samsung mobil cihazlarda kullanılmamaktadır.

3- Güç Menüsü Yöntemi (Sony için )

Sony markasının Xperia serisinden son çıkan modellerde bu yöntem kullanılmakla birlikte oldukça basit yöntemdir. Şöyle ki, Güç tuşuna basarak güç menüsü açın ve ardından ekran görüntüsü alma seçeneğine tıklayın. Hatta sadece ekran görüntüsü alabilmek için değil, mobil cihazınızın ekran videosunu da kaydetmek için kullanabilirsiniz.

4- Ekran Görüntüsü Uygulamaları

Bunlar dışında mobil cihazlar için ayrı ekran görüntüsü alma uygulamaları bulunmaktadır. Bu uygulamalardan Screenshot Easy gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. Hatta bu uygulamalar ekran görüntüsü aldığınız fotoğrafları, PNG veya JPG şeklinde istediğiniz türde kaydetmenize olanak sağlamaktadır.

NE? NASIL?  Eski iPhone sahipleri dikkat! 25 dolar iade nasıl alabilirsiniz?

5- Root Yöntemi (Android 4.0 Öncesi için )

Google, Android 4.0 öncesi mobil cihazlarda ekran görüntüsü almanın riskli olduğunu belirtmişti. Dolayısıyla sadece root erişimi olmayan cihazlarda bu özellik aktifti. Ancak root erişimi olan bir cihaz kullanıyorsanız. Ekran görüntüsü alabilmek için ScreenShot uygulamasını kullanabilirsiniz. Bunun dışında birkaç uygulamalar daha mevcuttur.

Böylece Android sistemleri mobil cihaz üzerinden nasıl ekran görüntüsü alınır öğrenmiş olduk.