Hayatımızın tüm alanlarında en büyük yardımımız olan akıllı telefonlar her zaman düşündüğümüz kadar faydalı olmayabiliyor. Her markadan ve modelden olan cihazlardaki çoğu uygulamalar bizimle ilgili pek çok veriyi toplayarak bunu farklı amaçlar için kullanabiliyor. Parmak izi sensörleri, yüz okuma özellikleri, retina tanıma sistemi ve daha pek çok veriyi kullanabilen uygulamalar bezen çeşitli komplo teorilerini beslerken bazen de haklılık taşıyan bu iddiaları destekliyor. Web sayfalarında arama yaptığınız ürün veya haberler ile ilgili dahi çoğunlukla şirketlere reklam verisi olarak satılan bilgileriniz ile akıllı telefonlar bizi izleme konusunda endişelendirebiliyor.

Hangi veriler kaydoluyor?

Öncelikle akıllı telefonlarımızda bulunan çeşitli özellikler ile konum bilgilerimiz, nerede olduğumuz ve ne kadar hızlı gittiğimiz gibi pek çok veri anlık olarak kaydedilebiliyor. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için uygulamalar tarafından kullanılan bu verilerin yine de akıllı telefon izleme açısından ne kadarının ne şekilde kullanıldığı henüz bilinemiyor. Akıllı telefonların uygulamaları da oldukça hızlı bir veri transferi ile belirlenemeyen bir yapıda oluyor. İzin istekleri ile kameranız, konumunuz ve arama izinlerinizi dahi anında alabiliyor ve izin vermediğinizde uygulamanız kurulumunu veya çalışmasını da engelleyen sınırlamalar ile karşılaşabiliyorsunuz. Cihazınızda yüklü olan uygulamanın telefonunuzda izleyebileceği verilerin özelliklerini bilmek için o uygulamanın kullanma ve gizlilik politikası şartlarını incelemek en iyi yöntemdir.

NE? NASIL?  Mobil uygulamalar nasıl güncellenir?

Video: Akıllı telefonlar bizi dinliyor mu? Test ettik!


Akıllı telefonlar ile hayatımıza giren uygulamalar ile verilerin toplandığına ve ardından bu verilerin üçüncü taraflara nasıl verildiğine dair pek çok tartışma da vardır. Örneğin; bir akıllı telefon üreticisi üretim politikasına göre cihazınız üzerinden GPS bilgilerini anlık toplayabilir, sesli aramalarını üçüncü taraflara konuşmadan metin haline dönüştürebilir ve bu verileri de onu isteyen iş ortaklarıyla paylaşabilir şeklinde türlü şartlar söz konusudur. Konum takibi özelliği ile de akıllı telefon izleme konusu farklı bir boyut kazanıyor.

Bizi dinlemesini nasıl engelleyebiliriz?

Reklam verenler için büyük bir özellik olan konum takibi için Android’de Ayarlar’dan Güvenlik ve Konum menüsünden Konum’u ve izleme geçmişinizi hemen kapatabiliyorsunuz. IOS’ta da Ayarlar menüsünün ardından Gizlilik ve Konum servislerinden konum servislerini devre dışı bırakmak veya bazı uygulamalarda sınırlamakta oldukça kolaydır. Bu tür yol ve yöntemler ile uygulamaların ve akıllı telefonlarımızın bizi izlemesine ve dinlemesine kısmen engel olabilirken yine de üretici politikaları gereği engel olamadığımız taraflarda söz konusu olacaktır.

NE? NASIL?  iPhone'da iCloud yedeklemesini etkinleştirme

Video: Akıllı telefonlar bizi dinliyor mu?