Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle para kazanma şartları ve şekilleri de çeşitleniyor ve değişiyor. İnsanlar hiç ummadıkları yerlerden para kazanıp gelir elde edebiliyorlar. Peki pek çok sosyal medya fenomenini gelir kaynağı olan, youtube’dan nasıl para kazanılır? Youtube’dan para kazanmak için neler gerekiyor? Bu yazıda youtube’dan para kazanmak için gerekli olan bu bilgileri vereceğiz.

Youtube’da Kanal Oluşturun

Youtube’dan gelir elde edebilmek için öncelikle youtube üzerinde bir hesabınız ya da diğer adıyla kanalınızın olması gerekiyor. Youtube’da kanal oluşturduktan sonra standart bir youtube hesabıyla aynı haklara ve özelliklere sahip oluyorsunuz. Peki youtube’da açtığınız kanaldan para kazanmak için neler yapmanız lazım? İlk etap olarak kanalınızı açtıktan sonra ilgi alanınız veya uzmanlık alanınıza göre bir konsept belirlemeniz gerekiyor, örneğin ekonomi ile ilgileniyorsanız ekonomi ile ilgili bir hesap kurabilirsiniz, veya ne ile ilgileniyorsanız onla ilgili bir kanal oluşturabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Youtube’a Videolar Yükleyin

Youtube kanalınızdan para kazanmaya başlamanız için video yüklemeniz gerekiyor. Youtube eski sisteminde para kazanmak çok daha kolaydı. Ancak şu anda işler biraz zorlaştı. Hesabınızdan para kazanmak için 1,000 aboneyi geçmeniz ve 240 saatlik izlenme süresine ulaşmanız gerekiyor. Bu şartları sağlayan kanallar youtube hesaplarından para kazanmaya başlayabiliyorlar. İlk yüklediğiniz videolar büyük ihtimalle çok fazla izlenme almayabilir. Zamanla videolarınız ve siz tanınmaya başladıkça kanalınız büyüyecek ve çok daha fazla izlenmeye başlayacaksınız. Para kazanma şartlarını sağladıktan sonra yapmanız gereken ikinci adım ise bir iş ortağı şirketi seçmek.

NE? NASIL?  Youtube'da trend olmuş gibi gösterme nasıl yapılır?

Youtube için Adsense

Youtube videolarından para kazanmak için videolarınızda reklam olması gerekiyor. Videolarınızda reklam çıkması için de bir iş ortağı firmasıyla çalışıyor olmanız gerek. En yaygın dijital reklamcılık iş ortağı olan Adsense, Google tarafından kurulan ve yönetilen bir firmadır. Reklamcılık kriterlerini sağladığınız takdirde Adsense başvurusu yapabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. Youtube videolarınızdan elde ettiğiniz gelirlerin yaklaşık olarak %32’si adsense tarafından kesilecek ve %68’i size kalacaktır.

Video: Youtube para kazanma ve YOUTUBER KAZANÇLARI!

MCN Nedir?

Youtube’da özellikle çok yüksek gelir elde eden kanal sahipleri, Adsense yerine partner firmaları yani MCN ile çalışmayı tercih ederler. Bu firmalar genelde yok denecek kadar az komisyon alırlar. Örneğin kanalınız aylık 20 bin TL gelir elde ediyorsa %5 komisyon ile anlaşabilirsiniz ve paranın %95’lik kısmı size kalır. MCN firmalarının komisyon dışında sizinle özel olarak ilgilenmesi de avantajlardan biridir. MCN firmalarının sizi kabul etmesi için öncelikle, iyi miktarda bir gelir elde ediyor olmalısınız. Aylık 50 TL gelirli bir kanal çok yüksek ihtimalle MCN tarafından kabul edilmez. Öte yandan kanalınızın yüksek gelir elde etmesi dışında bir gelecek vaad ediyorsa partner firmaları bu şartlara bakmadan da kanalınızı alabilir.

NE? NASIL?  Samsung Cep Telefonu Olanlara Müjde! Anında 750 TL Para Puan...

Peki Youtube’dan Ne Kadar Kazanılır?

Youtube’dan ne kadar kazanacağınız veya ne kadar gelir elde edeceğiniz çoğunlukla video izlenme sayılarına bağlıdır. Ancak görünen o ki 100 bin izlenen bir kanal ile 500 bin izlenen bir kanal aynı parayı kazanabiliyor, burda geliri ayrıştıran en önemli faktör, kanalda çıkan reklamların dil, kalite, bütçesidir. Ayrıca videoları uzun tutan bir kanal daha fazla reklam ekleyebildiği için doğal olarak videolarından daha fazla gelir elde eder.

Video: YOUTUBE’DAN İLK PARAMI ÇEKTİM | PARA KAZANMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR

Örneğin 10 dk’yı geçen bir videoda yayıncılar 10 adet kadar reklam ekleyebilir ve bu haliyle ortalama 3-4 dakikalık bir videodan 4-5 kat daha fazla para kazanabilirler. Kanallara genel olarak baktığımızda sıradan bir youtube kanalı ortalama 1,000 izlenme başına 1 TL ile 5 TL arası bir para kazanır. Ayda 10 milyon izlenen bir kanal en az 10 bin en çok 50 bin TL kazanır. Bu rakamların yine tahmin olduğu bilinmeli ve nadiren de olsa çok daha yüksek veya biraz daha alt rakamlar kazanılabilmektedir.