Günümüz dünyasında artık teknolojik gelişmelere paralel olarak ellerimizden düşmeyen akıllı telefonlar daha ziyade sosyal medya amaçlı kullanılıyor. Özellikle günümüz gençleri zamanlarının büyük bir bölümünü bu uçsuz mecrada paylaşım yaparak geçirmekten zevk alıyor. Özellikle insanların etrafında olan bitenden haberdar olma, televizyon kaynaklı popüler kişileri daha yakından takip etme hatta onlarla iletişime geçme imkanı sosyal medya paylaşımları sayesinde oluyor.

Sproutsocial araştırma sonuçlarına göre;

 • FACEBOOK
  En iyi zamanlar: Çarşamba, 11:00 ve 13:00-14:00,
  En iyi gün: Çarşamba,
  En kötü gün: Pazar.
 • INSTAGRAM
  En iyi zamanlar: Çarşamba, 11:00 ve Cuma 10:00–11:00,
  En iyi gün: Çarşamba,
  En kötü gün: Pazar.
 • TWITTER
  En iyi zamanlar: Çarşamba and Cuma at 9:00,
  En iyi gün: Çarşamba and Cuma,
  En kötü gün: Cumartesi

Niçin Paylaşıyoruz?

Sosyal medya kullanılırken insanlar yaptıkları paylaşımları daha ziyade daha çok kişi görsün daha fazla beğeni alayım güdüsüyle yapıyor. Hal böyle olunca paylaşımların zamanlaması hayli önem kazanıyor. Çünkü doğru bir zamanlamayla yapılan paylaşım hem kendinizi hem sizi takip edenleri tatmin edecek sosyal medya etkileşim oranınıza artı bir hava katacaktır.

NE? NASIL?  Instagram üzerinden nasıl para kazanılır?

Gün İçinde Ne Zaman Paylaşmalı?

Sosyal medya paylaşımı yaparken insanların telefonlarıyla vakit geçirdikleri zamanları iyi analiz etmek etkileşim sayınızı artırıyor. Gün içinde mesai saatlerinde yapmış olduğunuz paylaşımlar öğle arası veya mesai bitimi ve akşam saatlerinde yaptığınız paylaşımlardan daha az etkileşim alıyor. Çünkü çoğu kimse işi varken yaptığınız paylaşım sebebiyle telefonuna bildirim gelmiş olsa bile o an onu açıp bakma ihtiyacı hissetmiyor. Oysa boş vakitlerde -ki bunlar genel olarak bellidir- yaptığınız paylaşım daha fazla kişi tarafından görülecek ve daha fazla etkileşim alacaktır. Gece insanların uykuda olduğu saatlerde yapılan paylaşımlar dahi etkileşim hususunda tatminkar olmuyor.

İzleyin: Sosyal Medyada Paylaşım Yapacağınız Doğru Zamanı Nasıl Belirleyebilirsiniz?

İçerik Zamanlaması

Sosyal medya paylaşımlarının zamanlaması yapılırken buna bağlı olarak içerik de önem kazanıyor. Mesela kış mevsiminde yazdan kalma bir fotoğraf paylaşımı dikkat çekebilirken, yılbaşında yapacağınız baharı hatırlatan bir paylaşım çok da dikkat çekici olmayacaktır. Bu sebeple paylaşım yapılırken günlük, aylık, yıllık zamanlamalara dikkat etmek sosyal medyada size trend kazandıracak etkileşimlerinizi artıracaktır.

NE? NASIL?  Instagram geçmişinizi nasıl kontrol edersiniz?

Bununla beraber ülkenin siyasi, ekonomik, spor, kültürel, güncel gündemini takip ederek zamanına göre en uygun paylaşımı yapmak sosyal medyada popülerliği artırıyor. Yine kendinize göre bir paylaşım kategorisi oluşturup doğru zamanlamalarla devamlı aynı içerikte paylaşım yapmak hem o kategoride sizi popüler yapacak hem de paylaşım kalitenizi gün geçtikçe artıracaktır.