Instagram, bir çoğumuzun saatlerce vakit geçirdiği harika bir sosyalleşme uygulamasıdır. Bu uygulama o kadar popüler olmuştur ki hemen hemen tüm akıllı telefonlarda bulunur. Bu uygulama üzerinde birçok resim, video, caps ve yazı paylaşılmaktadır. Burada paylaşılan görselleri, fotoğrafları indirip, tekrar paylaşmak ya da farklı sosyal medyalarda değerlendirmek isteyebiliriz. Peki  Instagram’dan nasıl fotoğraf indirilir?

Bu paylaşılanlar o kadar çoktur ki, spordan siyasete, bilimden teknolojiye, hayvanlar aleminden mizaha, eğitimden tarihe, matematikten film kesitlerine, aklınıza gelen gelmeyen her türden içerik bulunmaktadır.

Bu kadar çok kaynağın ve yelpazenin geniş olduğu ortamda elbette ki insanın bu içeriklerden bazılarını indirme isteği oluyor. Biz de siz bu yazımızda İnstagram’dan fotoğraf indirme yöntemleri ile alakalı bir kaç bilgi paylaşımında bulunacağız.

Video: Instagram’dan resim nasıl indirilir?

İndirmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle İnstagram üzerinden fotoğraf indirirken dikkat etmemiz gereken birkaç etken vardır. Bunlardan en önemlisi tabi ki kişisel verilerin korunma kanunu kapsamına girer. Yani birine ait bir fotoğrafı indirdiğinizde o kişinin yasal haklarını çiğnediğinizi bilmelisiniz.

NE? NASIL?  İnternetten online kredi başvurusu nasıl yapılır?

Bu durum kişinin özel hayatına müdahaleye girdiği için fotoğrafı indirirken, indirdiğiniz kişinin özel hayatına dair bir müdahalede bulunacak içeriği indirmemiş olduğunuzdan emin olmalısınız. Başınıza iş açmamak için indireceğiniz fotoğrafta kişinin özel hayatına dair bir şeyin olmadığına dikkat edin.

Daha sonra indirdiğiniz resmin sahibi olan profilin herkese açık olması veya keşfet bölümüne düşmüş olması ileride bir problem yaşarsanız sizin için kolaylık sağlayacaktır. Ancak siz yine de kişinin özel hayatı ile ilgili bir içeriği indirmemeye özen gösterin. İndireceğiniz fotoğrafın başınıza iş açmayacağından emin olduktan sonra Instagram’dan fotoğraf indirme yöntemlerine geçebilirsiniz.

Ekran Görüntüsü Alma Yöntemi

Öncelikle bir fotoğrafı indirmenin en kolay yolu ekran görüntüsü almaktır. Screenshot (Android’de ekran görüntüsü nasıl alınır?) (SS) da denilen bu yöntem o an ekranınızda ne var ise onu kaydeder. Tabi bu fotoğrafı çektiğinizde bildirim çubuğunu ve saat da dahil her şeyi çekecektir. O yüzden ekran görüntüsü aldıktan sonra alt taraftaki yorumları ve üst taraftaki gönderi sahibini bildirim çubuğunu kırpmanız gerekir. Ancak siz ekranı kaydettiğiniz için fotoğraf kalitesi orada yüklü olan fotoğraf kadar kaliteli olmayacaktır. Yakınlaştırma yaptığınızda resim bulanıklaşır.

NE? NASIL?  Bir İphone 12 Apple a Kaç Dolara Mal Oluyor Öğrenince Şok Geçireceksiniz !

İndirme Araçları Kullanarak Instagram’dan fotoğraf indirme

Biraz önce de belirttiğimiz gibi ekran görüntüsü aldığınızda resmin netliği bozulur. Bunun olmasını istemiyorsanız Instagram’dan fotoğraf indirme yöntemleri arasında en sağlıklı olan ve bunun için yapılmış programları da kullanabilirsiniz. Tabi bu programların işe yarayabilmesi için profilin açık olması gerekir. FastSave, InsTake, SnapTube gibi uygulamaları kullanarak ta kolayca indirme yapabilirsiniz. Fotoğrafların yanı sıra video da indirme şansınız var. Tabi daha önce de bahsettiğim gibi profilin ulaşılabilir olması gerekir.

Video: Instagram’dan fotoğraf indirme