Instagram’da daha çok like almanın yolları var. Paylaştığınız fotoğrafların, tanıdığınız ya da tanımadığınız kişiler tarafından daha çok beğeni almasını istiyorsanız, bu yazıya bir göz atın…

Sosyal medya, özellikle de Instagram hayatımızın vazgeçilmezleri arasında. Bu mecrada hem kendi yaşamımızı sergiliyor hem de tanıdık tanımadık pek çok insanın yaşamını takip edebiliyoruz. Ayrıca paylaştığımız fotoğrafların ya da videoların bol bol ‘like’, yani beğeni alması da çoğumuzun son derece hoşumuza gidiyor. Sonuçta beğenilmek kimin hoşuna gitmez ki!

Üstelik bir paylaşıma ne kadar çok beğeni alırsak, o paylaşım kullanıcı haber akışlarında daha yükseğe taşınıyor. Yani daha çok kişi tarafından görülebiliyor. Ayrıca bu sosyal medya platformunun algoritması kullanıcılarına, daha önce ilgilendiklerini daha fazla göstermek üzere çalıştığı için, bir paylaşımınıza aldığınız beğeniler, daha sonra yapacağınız paylaşımların beğeni oranını artırmanın da yolu haline geliyor.

Video: Instagramda HIZLI Büyümek / Instagram Beğeni ve Takipçi Arttırma Yolları

Peki bazı taktikler ile Instagram paylaşımlarınıza daha çok like alabileceğinizi biliyor muydunuz? Şimdi size birkaç tüyo verelim. Kim bilir, bakarsınız bi tüyolar sayesinde bir süre sonra bir Instagram fenomenine bile dönüşebilirsiniz!

NE? NASIL?  Bilgisayarımızın IP'sini nasıl buluruz?

İşe öncelikle, eski paylaşımlarınızın analizini yaparak başlayın. Hangilerinin en çok beğeni aldığını görün. Böylece, takipçilerinizin genel beğeni yaklaşımını algılamış olursunuz. Ayrıca, kendi beğendiğiniz hesaplardaki paylaşımları da bu gözle inceleyebilirsiniz. Bu şekilde, genel olarak hangi tarz paylaşımlar daha çok beğeni alıyor far edebilir ve buna göre paylaşımlarınızın tarzını az çok belirleyebilirsiniz.

Biliyorsunuz, Instagram’ın en önemli alametifarikalarından biri, kullanabileceğiniz çeşit çeşit filtreler. Ancak bazı filtreler, fotoğrafın doğallığını bozuyor ve karşı tarafta bir sahtelik duygusu uyandırabiliyor. Yapılan araştırmalara göre en doğal ve beğeni alan filtre, Mayfair filtresi. Bunu kullanmayı tercih etmezseniz de genel olarak fotoğrafınızı iyi bir ışıkta çekip filtresiz bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca samimiyet, insanlarda çok iyi bir etki bırakıyor. Bu nedenle paylaşımlarınızın olabildiğince doğal, samimi ve en önemlisi de özgün olmasına özen gösterin. Aynı açıdan, farklı kıyafetlerle, gün aşırı çektiğiniz selfie’niz, inanın artık sizi en çok seven dostlarınız dahil pek kimseyi ilgilendirmiyor!

NE? NASIL?  Facebook 3223 mesajı nedir? Neden gelir?

Yine yapılan araştırmalar gösteriyor ki, en çok beğeniyi eğlenceli paylaşımlarla kullanışlı, yani bilgi veren paylaşımlar alıyor. Örneğin başınıza gelen komik bir olayın videosunu ya da yakalayabildiyseniz kare kare fotoğraflarını çekmeyi ihmal etmeyin. Yine özel bir tarifiniz var ve gerçekten ağız sulandıran bir yemek pişiriyorsanız, bunun hazırlık videosunu ya da piştikten sonraki fotoğrafını paylaşmanız, like’ları kaptınız anlamına gelecektir. Yine örneğin bir bulmaca sorduğunuz bir paylaşım da epey etkileşim alabilir…

Bol bol hashtag, yani etiket kullanın. Paylaşımlarınızın altında ne kadar çok popüler etiket kullanırsanız, o etiketleri takip eden kişiler sizin paylaşımınızı da görebilir, beğenebilir, hatta yeni yeni takipçiler edinebilirsiniz…

Paylaşımlarınızı yaptığınız saatler de önemli. Yapılan araştırmalar. Gece 22.00-03.00 saat aralığının en iyi zamanlar olduğunu gösteriyor. Bu arada eğer Facebook, Twitter gibi başka sosyal medya mecralarında hesabınız varsa, postunuzu bu hesaplarınızda da paylaşın.
Canlı yayınlar pek havalı görünüyor. Örneğin kendi mesleğinizle ilgili ilginç bilgiler verdiğiniz canlı yayınlar yapabilirsiniz ara sıra.

NE? NASIL?  Sosyal medyada paylaşım yapmak için en iyi zamanlar hangileridir?

Bir tartışma konusu açıp paylaşımınızın altına bol yorum almak da hesabınızın dikkat çekici olmasına katkıda bulunacaktır.

Bu arada yeri gelmişken ebeveynler için bir uyarıda bulunalım. Eğer herkese açık bir hesabınız varsa, çocuklarınızın özel anlarında çektiğiniz fotoğraflarını paylaşırken temkinli olun. Bir de mümkünse evinizin ya da her gün gittiğiniz çocuk parkının yerini belli eden paylaşımlar yapmaktan kaçının. Ne olur ne olmaz!