Fake hesap nasıl anlaşılır? Instagram’da fake hesapları anlamak çok zor bir yöntem değildir. Bu hesapları biraz Instagram bilgisi sayesinde kolayla ayırt edebiliriz. Bu hesaplar kötü amaçlı kullanılıyor olabilir. Bu yüzden fake hesapları kendimizden uzak tutmamız gerekir. İçin de bulunduğumun dünya da sosyal medyanın çok tehlikeli olduğu ortada. Fake hesaplar ile gizliliğimiz ortadan kalkabilir. Fake hesapları tespit etmenin inceliklerini anlatacağız sizlere. Teknoloji çağımızın en

Instagram Nedir?

Instagram kullanıcıların anlık fotoğraf, video, durum paylaşabilecekleri sosyal medya platformudur. Sosyal medyanın en çok tercih edilen platformlarından biridir. Bu platform ile insanların paylaşımlarına saniyeler içerisinde erişebilmeniz mümkündür.

İzleyin: Instagram | Fake Hesaplar Nasıl Bulunur?

Fake Hesap Nedir?

Fake hesap, sahte hesap demektir. Bazı durumlarda insanlar fake hesap açarak diğer kullanıcıları inceleme gereği duyarlar. Bu sizin eski sevgiliniz de olabilir engellediğiniz bir kullanıcı da olabilir. Fake hesap açarak sizi tekrar takip edip inceleyebilirler.

Fake Hesap Anlama Yöntemleri

Fake hesap nasıl anlaşılır? Diye sorduğunuzda ise bu hesapların sahte olduğunu çıkaran detaylar mevcuttur.

Video: Bot hesaplar nasıl anlaşılır? – DW Türkçe

Fake Hesap Nasıl Anlaşılır?

 • Sahte fotoğraf kullanımı.
 • Hile ile beğeni alınmış fotoğraflar.
 • Hile ile gelen balon takipçi listesi.
 • Az fotoğraf.
 • Günlük paylaşımların az olması.
 • Bir ünlünün, tanıdığınızın fotoğrafı kullanılması.
 • Öne çıkarılan hikayesinin olmaması.
 • Konum paylaşılırken sahte konumlar paylaşılması.
 • Çevrenizden kimse ile takipleşmemesi.
 • Çevrenizde yaşamaması.
NE? NASIL?  Facebook'ta otomatik video oynatma özelliği nasıl kapatılır?

Bu incelemeler ile hesabın sahte ya da gerçek olmasını kolaylıkla anlayabiliriz.

Neden Fake Hesaplar Var?

Fake hesap kullanmanın en başta gelen özelliği anonim olarak internet ortamında sörf yapmaktır. Bazı ünlüler bile fake hesap kullandıklarını açıklamıştırlar. Anonim olmanın verdiği rahatlık ile istediği gönderinin altına yorum yazabilir fikrini belirtebilirler. Kötü amaçlı fake hesaplar ise tam tersi insanları takip etmek, kötü amaçlı sohbet gibi nedenlerden dolayı kullanılmaktadır. Sosyal medya da uzun süreli kullanılmayan hesapların kapatılmaya başladıkları son günlerde gündeme oturmuştu.

Açılan fake hesaplar bir süre sonra kullanılmamaya başlandığı zaman pasif hesaba dönüşüyor. Bu hesapların kapatılması için sosyal medya da büyük bir istek var. Gizli profiliniz var ise anonim, fake hesaplardan uzak durmanız gerekmektedir. Bu fake hesaplar sizi takip edip size çok kolaylık ile ulaşabilir. Günümüz de kullanıcılar anlık olarak konumlarını fotoğraflarını Instagram da paylaştığından dolayı fake hesap sahibi birisi sizin nerede ne yaptığınız öğrenip size zarar verebilir.

Doğru Instagram Kullanımı

Sosyal medyayı doğru kullanmalıyız. Yeni dünya sisteminde sosyal medya üzerinden yaşanan onlarca dava bulunmaktadır. Yazacağınız tek yorum ya da paylaşacağınız tek fotoğraf ile birilerinin dikkatini çekip başınıza bela alabilirsiniz. Sosyal medya profilinin en doğru kullanımı profilinizi kapatıp sadece yakın çevreniz ile paylaşmanız olacaktır. Günümüz de kadın cinayetlerinin bir hayli fazla olduğu gerçeği orta da. Özellikle konum ile insanlar size 5 dakika uzaklıkta olabilir. Sosyal medyanın ne kadar güzel bir şey olduğu kadar tehlikelerinin de farkında olmalıyız. Sosyal medyayı kullanırken avantajları kadar kötü yanlarını da her zaman bilmeliyiz.

NE? NASIL?  Twitter ne kadar güvenli?

Doğru kullanım için neler gerekli;

 • Fake hesaplar ile bağlantı kurmamak.
 • Tanımadığınız kimseye sosyal medya üzerinden konumunuzu numaranızı paylaşmamak.
 • Ev adresinizi konum olarak ekleyip fotoğrafınız ile birlikte paylaşmamak.
 • Tanımadığınız insanları gizli olan profilinize erişebilmesi için izin vermemek.

Fake Hesap Bildirimi

Fake hesap bildirimi Instagram üzerinden şikayet üzerine kolaylıkla yapılabilirsiniz. Şikayet et üzerinden gerekli bilgileri girdikten sonra kolaylıkla şikayet edebilirsiniz. Elektronik posta yöntemi ile de Instagram destek postası ile paylaşabilirsiniz. Şikayetiniz değerlendirilince gereğinin yapılacağına emin olabilirsiniz. Arkadaşlarınız ile de paylaşabilirsiniz bu durumu.

Fake hesap nasıl anlaşılır? Sorusu kadar nasıl şikayet ederim sorusu da önemlidir. Toplu edilen şikayetler daha çabuk sonuca varmakta. Son zamanlarda bu konular üzerinde daha sıkı duran Instagram yönetimi artık eskisi kadar fake hesaplara göz yummuyor. Günümüz de mavi tikin sadece tanınmış hesaplara verildiği biliniyor.

Fake Hesap Önleme

Instagram projeler ile bunları önlemeye yönelik kararlar almaktadır. En büyük yenilik kendi yüzünü onaylayan tüm kullanıcılara mavi tik vermesi. Bu haber Instagram ve twitter üzerinden yayınlanan kendi orijinal haberleridir. Bu yenilik ile insanların fake hesapları fark etmede daha kolaylık sağlayacağı kesin. Tüm onaylı hesapların gerçek bir kullanıcı olduğunu en azından tek bir ifade ile fark edeceğiz. Fake hesapların tehlikeli yönlerinden kaçmak için Instagram da durumun farkında ve bu konu üzerinde gelecekteki fikirlerini sürekli açıklıyor. Günümüzün en büyük sorunlarından birisi sosyal medya da erişim kolaylığı insanların başına zaman zaman dert açmaktadır.

NE? NASIL?  WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Kararından Geri Adım Attı!

Fake Hesapla İletişim

Fake hesaplar ile direkt mesaj aracılığı ile iletişim kurmamalıyız. Fake hesaplara bilgilerimizi asla vermemeliyiz. Telefon numaramızı paylaşmamalıyız. Fake hesaplar yüzünden başınız ağrıyabilir. Buna sebep vermemek için önceden kendi önleminizi almanız gerekmektedir. Sosyal medya da her haber doğru olmadığı gibi her kullanıcı da gerçek olmayabilir. Kuracağımız yanlış iletişim ile maddi manevi sorunlar yaşayabiliriz. Kişisel hesaplarımızı kendi çevremiz ile paylaşmalıyız. Eğer arkadaş edinme amacıyla kullanıyorsak Instagramı bunun bilincin de olup verebileceğimiz bilgileri yine de sınırlı tutmalıyız.

Aksi durumlarda Instagram ile paylaşmalıyız. Günümüzde siber suçlar adı altında kurulan teşkilatımız ile de başımızın ağrıyacağını hissettiğimiz suçları paylaşmalıyız. Ne kadar erken önlem alınırsa o kadar yararlı olacaktır kullanıcılar için. Siber suçlar sosyal medya üzerindeki suçlar ile ilgilenmektedir. Başıma gelmem denemeyin sizin de başınıza gelebilir. Sosyal medyayı doğru kullanmanın faydaları çok büyüktür. Fakat yanlış kullanmanın da yaptırımları ağır olabilir. Sosyal mesafeyi çocuklarımıza büyüklerimize bilinçli şekilde öğretmeliyiz. Instagram üzerinden gördüğümüz çirkin satış ilanlarını, istismarları ya da bir suça alet edilen ne varsa polis merkezi, siber suçlar ile paylaşmalıyız. Instagramı doğru kullanmalıyız.