Instagram günümüzde dünyanın en sık kullanılan fotoğraf paylaşım uygulamasıdır. Bu uygulama özünde kullanıcıların amatör veya profesyonel olarak çevrelerinde çektikleri fotoğrafları paylaştıkları bir platformdur. Instagram, sosyal medya devi Facebook tarafından satın alındıktan sonra kullanıcı sayısını çok yükseltmiştir. Şuan dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında ilk 5’te yer almaktadır.

Instagramın bir diğer özelliği ise her geçen gün kendisini yenileyen yapısıdır. Diğer bir sosyal medya platformu snapchat’e rakip olma amacıyla, Instagrama hikayeler özelliği getirilmiştir. Bu hikayelere son gelen özellik ise müzik ekleme özelliğidir. Oldukça rağbet gören bu özellik kısa sürede popüler olmuş, kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde tercih edilmeye başlanmıştır. Peki Instagram hikayesine nasıl müzik eklenir?

İzleyin: Instagram Hikaye MÜZİK Ekleme

Instagram Hikayesi Nedir?

Instagramin, Facebook tarafından satın alınmasından sonra Facebook firması uygulama üzerinde bir çok değişiklik yapmıştır. Öncesinde sadece fotoğraf paylaşım özelliği olan ve basit bir yapıya sahip uygulamaya bir çok yenilik eklendi. Bu yenilikler arasında en çok benimsenen Instagram hikayeler özelliğidir. Instagram hikayelerinin en büyük özelliği 24 saat sonra kaybolmasıdır. Böylelikle insanlar gündelik hayatlarından paylaşmak istedikleri fakat uzun vade saklamaya değer görmedikleri anlarını Instagram hikayeleri üzerinden takipçileri ile paylaşabilmektedir.

Instagram hikayelerinin genel olarak özellikleri;

 • En fazla 15 saniye uzunlukta olabilmesi,
 • 24 saat sonra kaybolması,
 • Hashtag eklenebilir,
 • Kişiler etiketlenebilir,
 • Soru sorulabilir, anket yapılabilir,
 • Bağlantı eklenerek yönlendirme yapılabilir,
NE? NASIL?  iCloud hesabındaki yedekler nasıl bilgisayara indirilir?

Instagram ekibi hikayeler özelliğinin rağbet görmesi sebebiyle bu özelliğe bir çok yenilik getirmektedir. Son getirdikleri yenilik ise hikayelere müzik ekleme özelliğidir.

Instagram Hikayelerine Müzik Eklemek Ne Demek?

Instagram kullanıcılarının bir çoğu hikayelerinde arka planda müzik çalarak müzik eklemekteydi. Özellikle güzel bir gün batımı, araç içinden atılan bir hikaye gibi ortamlarda arka planda müzik çalması tercih edilmekteydi. Arka plana müzik eklemenin birçok kullanıcı tarafından uygulanması Instagram geliştirme ekibinin aklında bir ışık yakmış olmalı. Geliştirme ekibinin son getirdiği ve bütün dünyada kullanıma açtıkları özellik hikayelere müzik ekleme özelliğidir. Bu özellik ile kullanıcılar hikayelerine arka planda müzik çalmak yerine direkt Instagram içerisinden müzik seçerek ekleme yapabilirler.

Instagram Hikayelerine Nasıl Müzik Eklenir?

 • Instagram hikayelerine müzik eklemek için öncelikle hikaye olarak eklenmek istenen fotoğrafın ya da videonun çekilmesi gerekmektedir. İstenirse cihaz galerisinden bir video veya fotoğrafta tercih edilebilmektedir. Direkt Instagram hikayeler bölümünden anlık olarak çekilen görüntülerde kullanılabilir. Fotoğraf veya görüntü hazır ise aşağıdaki adımlar izlenir;
 • Görüntü hikayeler ekranında açıldıktan sonra üstte bulunan kare simgeye tıklanır.
 • Emoji, kişi etiketleme, hashtag ekleme gibi özelliklerin olduğu bu ekranda müzik isimli bir özelliğin bulunması gerekiyor.
 • Bu özelliğe tıklandığı taktirde müzik listesi açılacaktır.
 • Burada istenirse listeden bir müzik seçilebilir yada tercih edilen özel bir müzik varsa bu müzik yukarıdaki ara seçeneğine yazılarak müzik aratılabilir.
 • İstenilen müzik seçildikten sonra müziğin hangi kısmının duyulması isteniyorsa o aralık seçilmelidir.
 • Son olarak müziğin sözlerinin görünüp görünmemesi tercih edilerek, yazı karakteri seçilir ve onaylanarak müzik hikayeye eklenmiştir.
 • Müzik hikayeye eklendikten sonra istenilen son ayarlar yapılarak hikaye Instagrama yüklenir.
NE? NASIL?  Türk Telekom Müşterilerine Dev Kampanya Yaptı! Tam 30 GB Bedava İnternet...

Instagram Müzik Ekleme Özelliğini Neden Kullanmalıyım?

Instagram müzik ekleme özelliğini kulanmak için birçok farklı sebep bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • Müzik Instagram hikayesi içerisinden seçildiği taktirde daha prüzsüz bir ses etkisi yaratacaktır.
 • Geniş bir müzik arşivi var.
 • Çalınan şarkının sözleri eklenebilmektedir.
 • Dışarıdan gelen rüzgar veya diğer istenmeyen sesler olmaz.
 • Video çekimi esnasında birçok telefon müzik çalma özelliğini durdurmaktadır. Bu sorunun üstesinden gelir.

Kullanıcılar arasında oldukça yaygın olarak tercih edilen müzik özelliği, instagramın getirdiği başarılı yeniliklerden birisidir.

Instagram Hikayelerime Müzik Ekleyemiyorum, Neden?

Kullanıcıların bazıları hikayelerine müzik ekleyemediklerini belirtmektedir. Bunun en yaygın sebebi kullanıcıların Instagram uygulamasını güncellememesi olabilir. Cep telefonları veri tasarrufu yapmak adına wireless bağlantısı olmazsa ve telefonun şarjı yeterli değilse uygulama güncelleme işlemi gerçekleşmez. Kimi zaman bu iki parametre uygun bir şekilde denk gelmediği için, akıllı telefon uzun süre güncelleme yapmayacaktır. Bu durumda eğer Instagram hikayelerde müzik ekleme özelliği mevcut değilse IOS Appstore ya da Google play store üzerinden güncelleme durumunu kontrol etmek gerekir. Eğer Instagram güncellemesi gerçekleşirse yüksek ihtimalle sorun çözülecektir.

NE? NASIL?  En iyi WordPress duyuru eklentileri

Instagram Güncellemesi Görünmüyor

Telefonun uygulama marketinde Instagram güncellemesi görünmüyorsa muhtemelen cep telefonunun işletim sisteminin sürümü son Instagram versiyonunu desteklemiyor olabilir. Bu gibi bir durumda cep telefonunun ayarlarından cihaz işletim sisteminde herhangi bir güncelleme olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer güncelleme var ise güncelleme yapılmalı daha sonra ise uygulama marketinden Instagram güncellemesi olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Instagrama Gelen Diğer Özellikler

Son yıllarda Instagram kullanıcılarının birinci tercihi olmak adına bir çok yenilik yayınlamıştır. Bunlar arasında öncelikle hikaye özelliği dikkat çekmiş ve en çok ilgiyi görmüştür. Daha sonra ise IGTV çıkarılmış gönderilerde bir dakika, hikayelerde 15 saniye olan video özelliği bir saate kadar uzatılmıştır. Bunlara ek olarak Instagram ekibi her özellik adına farklı uygulama çıkararak kullacıların genel tercihi olma yolunda ilerleme kaydetmiştir. Örnek vermek gerekirse Instagram direct yani mesaj özelliği geliştirilmiştir.

Bu özellik içerisinde grup oluşturma, resim gönderme, video gönderme, ses kaydı atma gibi özellikler getirilmiş ve direct adı altında ayrı bir uygulama çıkarılmıştır. Daha sonra IGTV özelliği içinde ayrı bir uygulama çıkaran Instagram ekibi bu sayede bu özelliklerin Instagramdan ayrı olarak da kullanılmasını amaçlamıştır. Son yıllarda geliştirdiği özellikle dikkat çeken Instagram, birçok yenilik ile daha kullanıcılarını şaşırtmaya devam edecek gibi duruyor.